Vides kvalitāte — mūsu dzīves kvalitāte
Par videi draudzīgu saimniekošanu sarunājos ar Valsts vides dienesta Valmieras reģionālās pārvaldes direktoru AIVARU LIEPU un viņa vietnieci — kontroles daļas vadītāju LĪGU ZVIRBULI.
Kādas pozitīvas tendences pērn pamanījāt no jūsu dienesta skata punkta?
A.L.: Vien atļauju daudzums, ko pērn izsniedzām, liecina, ka Valmierā un tuvējos novados saimnieciskā aktivitāte vēršas plašumā. Izsniegto tehnisko noteikumu skaits rāda, ka cilvēki būvējas un grib būvēties. Ir pieprasījumi līdzekļu piesaistei projektiem no dažādiem fondiem, kur mums jāsniedz atzinumi par komersantu darbības vai iecerēto projektu atbilstību vides prasībām.
L.Z.: Teikto neattiecināšu vien uz pagājušo gadu. Ekonomiskās krīzes apstākļos mūsu reģionā bija pietiekami daudz komersantu, kas veiksmīgi turpināja saimniecisko darbību, bet bija arī tādi, kas savu saimniecisko darbību uzsāka tieši krīzes laikā.
Vai atļauju pieteikumi, ko saņemat, ir labi sagatavoti?
L.Z: Tas atkarīgs no tā, kādus speciālistus uzņēmums, sagatavojot dokumentus, ir piesaistījis. Lai sagatavotu un izsniegtu darbībai nepieciešamo atļauju, mums bieži nākas prasīt papildu informāciju. Prasības jau pret visiem ir vienādas. Ja uzņēmumā ir vides speciālisti, viņi zina, kādi dati noteikti būs vajadzīgi. Šīs prasības zina arī komersanti, kuri savu darbību turpina un kuriem izdotās atļaujas mums pēc noteiktā laika ir jāpārskata. Kā visā valsts pārvaldē, arī mēs attīstām e-pakalpojumus. Tādēļ arī mums pieteikumus nu var iesniegt elektroniski.
Vai vides prasību neievērošanas dēļ kādā uzņēmumā darbību nācies pārtraukt?
A.L: Dažiem ir bijis jāaizrāda, bet situācija, ka vajadzētu kaut uz laiku kāda uzņēmuma darbību apturēt, nav bijusi.
L.Z: Darbu jau virzām uz to, lai uzņēmumiem palīdzētu ražošanu sakārtot un viņi normatīvās prasības vides aizsardzībā ievērotu. Uz sodīšanu var raudzīties divējādi. Jebkura kontrolējošā institūcija var darboties pēc filozofijas: ejam, atrodam un par jebkādu pārkāpumu piemērojam sodu. Mēs mēģinām strādāt pēc citas filozofijas — lai uzņēmums apzinās savu atbildību par saimnieciskās darbības ietekmi uz vidi un apzināti virza uzņēmuma darbību, lai tā kļūtu videi un cilvēku veselībai draudzīgāka, ieviešot uzlabojumus iekārtu darbībā un ražošanas procesos. Tādēļ izvērtējam gadījumus, kad sods ir tiešām piemērojams, un tādus, kad uzņēmumiem konstatēto darbības neatbilstību novēršanai ir vajadzīga konsultatīva palīdzība un veidotos pareiza izpratne par vides lietām.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv