ZĪLE – atbalsts uzņēmējiem

- 24.Oktobris, 2023
PROJEKTS
Laikrakstā

Lai noskaidrotu vairāk par to, kas ir ZĪLE, devāmies uz Valmieras Attīstības aģentūru, kur uz mūsu jautājumiem atbild JUSTĪNE SKRASTIŅA, Valmieras Attīstības aģentūras biznesa atbalsta projektu vadītāja. Vispirms sākam ar jautājumu, kas tad ir ZĪLE.

Stāsta Justīne:

«ZĪLE šogad norisinājās jau sesto gadu – tā ir uzņēmējdarbības atbalsta programma, ko finansē Valmieras novada pašvaldība un administrē Valmieras Attīstības aģentūra. Šai programmai mērķis ir atbalstīt Valmieras novada uzņēmumus – gan veicinot jaunu produktu un inovāciju realizēšanu, gan stiprinot esošos uzņēmumus, kā arī sekmējot jaunu uzņēmumu veidošanos.

Uzņēmējdarbības atbalsta programmai ZĪLE ir divas apakšprogrammas. ZĪLE Inovācijām piemērota uzņēmumiem, kas savā darbībā vēlas izstrādāt jaunus produktus vai ieviest inovatīvus risinājumus, bet ZĪLE Startam paredzēta jaunuzņēmumiem un biznesa ideju autoriem uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstīšanai. Šogad ZĪLE piedāvāja arī apmācību seminārus par biznesa attīstībai aktuālām un noderīgām tēmām.

Šogad pieteikšanās ZĪLEI tika atvērta Vidzemes inovāciju nedēļas ietvaros, kas norisinājās februāra beigās, un uzņēmējiem tika dots apmēram mēnesis laika, lai iesniegtu pieteikumus. Saņēmām ļoti daudz pieteikumu, tādēļ konkurence bija liela un vērtēšanas darbs žūrijai bija apjomīgs. Šobrīd pirmie septiņi projekti jau ir īstenoti, pārējie tiks noslēgti līdz 30. novembrim. Nākamais ZĪLES uzsaukums plānots nākamā gada februārī.»

Par finansējumu Justīne stāsta: «Sākotnēji atbalsta programmai tika piesaistīts Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums. Programma tika atzīta par veiksmīgu un nozīmīgu atbalsta mehānismu uzņēmējiem, tādēļ šobrīd finansējumu nodrošina Valmieras novada pašvaldība. Šogad uzņēmējdarbības atbalsta programmā ZĪLE bija pieejami 60 tūkstoši eiro: 45 tūkstoši eiro apakšprogrammā ZĪLE Inovācijām, 13 tūkstoši eiro apakšprogrammā ZĪLE Startam un 2 tūkstoši eiro tika novirzīti projektu īstenotāju apmācībām un tīklošanās pasākumiem. Konkursā tika saņemts 31 projekta pieteikums par kopējo atbalsta summu 152612,90 eiro, tai skaitā 133304,00 eiro ZĪLE Inovācijām apakšprogrammā un 19308,90 eiro ZĪLE Startam apakšprogrammā. Pilnībā vai daļēji tika atbalstīti 17 projekti: 9 ZĪLE Inovācijām apakšprogrammā un 8 ZĪLE Startam apakšprogrammā.

Jāsaprot, ka ir dažādas atbalsta intensitātes, piemēram, ZĪLE Inovācijām var piesaistīt finansējumu no diviem līdz desmit tūkstošiem ar atbalsta intensitāti 60-80%. Šie 60% ir bāzes intensitāte, par 10% palielināt atbalsta intensitāti iespējams uzņēmumiem, kuri nodarbina vismaz četrus darbiniekus Valmieras novadā, vēl 10% iespējams piesaistīt, ja ir sociālā uzņēmuma statuss vai uzņēmums šī projekta laikā plāno sadarboties ar Valmieras novada izglītības iestādēm vai publisko sektoru. Sākotnēji tiek ieskaitīts avansa maksājums 20% apmērā, atlikušie 80% uzņēmumam pašam ir jālīdzfinansē. Kad projekts ir veiksmīgi īstenots, iesniegtas atskaites un rezultāti aizstāvēti Konkursa vērtēšanas komisijai, uzņēmums saņem atlikušo finansējuma daļu. ZĪLE Startam finansējums ir līdz diviem tūkstošiem, atbalsta intensitāte ir 80% un avansa maksājums ir 50%.»

Šogad atbalsts tika piešķirts šādiem ZĪLE Inovācijām apakšprogrammas projektiem:

1. Zīmola, komunikācijas un mārketinga inovācijas uzņēmuma eksporta apjoma palielināšanai, SIA «PWF»;

2. Ciparu vadības ražošanas iekārtas modernizācija, SIA «Echotechno»;

3. Ūdens apgādes sistēmas izveidošana, Jurģis Pēteris Maniks;

4. Pulverkrāsošanas un kvalitātes kontroles procesu uzlabošana un digitalizācija SIA «Lat Met», SIA «Lat Met»;

5. Zāģētu finierējumu malu apstrādes modernizācija, SIA «WoodHeart»;

6. Ēdināšanas pakalpojuma sniegšanas paplašināšana Mazsalacā, SIA «Ēdiendaris»;

7. Uzņēmuma iekšējo procesu optimizācija un automatizācija, palielinot pieejamību valodu apguvei, SIA «Valodu mape»;

8. Brīvdienu «UzKūko» bufete, Anete Ādamsone;

9. Jauna dzērienu segmenta attīstīšana un virzīšana tirgū, SIA «Bauņu sēta».

ZĪLE Startam apakšprogrammā:

1. Tīmekļa lietotne angļu valodas apguvei tiešsaistē, SIA «Blumut»;

2. Dabīgu bezalkoholisko kokteiļu izbraukumu tirdzniecības racionalizēšana ar kegu mucu sistēmas ieviešanu un tirdzniecības vietas optimizēšanu, SIA «Livo»;

3. Hydrosprout vertical, SIA «Hydrosprout»;

4. Jaunuzņēmuma izaugsmes veicināšanas projekts, SIA «Vija Creative»;

5. Tehniskā nodrošinājuma uzlabojums tālākai attīstībai, Rūdolfs Švēde;

6. Hotdogu ēstuves jaunais inventārs, SIA «RR8»;

7. Autosport parts, Matīss Meinards Puķulauks;

8. Iekārtas produkta uzlabošanai, Aiva Jurciņa.

«Uzņēmējdarbības atbalsta programmā ZĪLE iesniegtos projektu pieteikumus vērtēja konkursa komisija, kuras sastāvā ir Andris Klepers, Valmieras novada pašvaldības domes deputāts, Evija Nagle, Valmieras novada pašvaldības izpilddirektores vietniece un Attīstības pārvaldes vadītāja, Sandis Svarinskis, Valmieras novada pašvaldības izpilddirektores vietnieks un Kapitāla pārvaldības un uzņēmējdarbības atbalsta nodaļas vadītājs, Juris Čeičs, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Valmieras biznesa inkubatora vadītājs, un Ilze Eglāja, Valmieras Attīstības aģentūras valdes priekšsēdētāja. Konkursa pretendenti tika aicināti klātienē prezentēt savu projektu un sniegt atbildes uz komisijas jautājumiem.

Ir daudz dažādu vērtēšanas kritēriju, pēc kuriem tiek izlemts, vai projekts tiek atbalstīts, tādēļ vērtēšanas darbs ir apjomīgs. Pamata prasības ir, lai uzņēmums ir reģistrēts Valmieras novadā, nodarbina vismaz vienu Valmieras novadā deklarētu darbinieku un tam nav nodokļu parādu. Vērtējot projektus, tiek ņemts vērā piedāvātā inovāciju projekta potenciāls veicināt uzņēmuma attīstību, celt produktivitāti, veicināt eksporta potenciālu, radīt kādu jaunu, ekonomiski pamatotu darba vietu. Svarīga ir arī projekta plānotā publicitāte,» stāsta Justīne Skrastiņa.

Aprunājāmies arī ar četriem uzņēmumiem, kas saņēmuši ZĪLES atbalstu, par to, kāpēc viņi pieteikušies šādai uzņēmējdarbības atbalsta programmai un ko iegādājušies par saņemto finansējumu.

Stāsta GUSTAVS MĀZIŅŠ, uzņēmuma «Vija Creative» radošais direktors: «Esam radošā aģentūra, kas specializējas tādos pakalpojumos kā grafiskais dizains, mārketings un pasākumu rīkošana. Uzņēmumu izveidoja trīs kursabiedri – es, Ervīns Boikovs un Nikola Samoiļenko. Sakām paldies Valmieras Attīstības aģentūrai, kas ieteica mums pieteikties atbalsta programmai ZĪLE. Ieguvām 2167 eiro, ko izmantojām, lai iegādātos jaunu fotokameru, printeri, papīrgriezēju - giljotīnu, kā arī izmantojām operatora pakalpojumus. Kopš finansējuma saņemšanas esam sasnieguši gada apgrozījumu 10000 EUR ātrāk, nekā bijām to paredzējuši. Sadarbojamies ar vairāk nekā 15 klientiem – uzņēmumiem, slimnīcām, izglītības iestādēm un organizācijām. Gada laikā esam rīkojuši vairāk nekā 20 erudīcijas spēles uzņēmumu un iestāžu darbinieku pasākumos, kā arī privātpersonām. Gatavojoties Ziemassvētkiem, strādājam pie lielākas komandas izveides, lai varētu doties uz pasākumiem vairākās vietās. Mums ir izveidojusies lieliska sadarbība ar Valmieras Kultūras centru dažādu maketu izstrādē, vēlamies vēl paplašināties un meklējam sadarbības partnerus visā Latvijā. ZĪLES finansējums mums bija liels atspaids, lai varētu ne tikai turpināt darboties, bet arī augt un attīstīties, esam pateicīgi Valmieras novada pašvaldībai, ka uzticējās un noticēja mūsu vīzijai.»

AIVA JURCIŅA ir zīmola «Aiviņa» radītāja, kas piedāvā tamborētas rotaļlietas, šūtus apģērbus bērniem, kā arī dažādas noderīgas lietas pašiem mazākajiem. Stāsta Aiva: «Vēlējos izmantot izdevību attīstīties, jo ar ZĪLES finansējumu spēju iegādāties iekārtas, ko iepriekš nav sanācis nopirkt. Protams, pašai arī ir jālīdzfinansē, bet tā ir mazākā daļa no šo iekārtu cenas. Iekārtu iegādei ieguvu 1600 eiro. Tas ir milzīgs atspaids, jo iekārtas izmaksāja 2300, pašai bija jālīdzfinansē tikai 700 eiro. Iegādājos izšūšanas šujmašīnu un plakanšuves šujmašīnu, kas palīdzēs man attīstīt savus produktus. Tagad tikai jāiemācās abas šīs šujmašīnas izmantot, jo tās tika iegādātas maijā. Plakanšuves pamatus esmu jau apguvusi un varu ar to strādāt. Izšūšanas šujmašīnai vēl daudz kas ir jāmācās, nelielus darbiņus varu paveikt – izšūt vārdiņus vai mazus zīmējumus, bet lielākiem pasūtījumiem vēl neesmu gatava. Viss nāk ar pieredzi un laiku, tāpēc tagad ir tikai jāpraktizējas.»

SIA «Ēdiendaris» piektdien, 20. oktobrī, atklāja savas jaunās telpas kādreizējā Āža krogā Mazsalacā. Par ZĪLES atbalstu stāsta ĒRIKS PUDNIKS-LINDE: «Mēs pieteicāmies uzņēmējdarbības atbalsta programmai, jo tajā brīdī bijām sapratuši, kādas iekārtas vajadzēs jaunajām telpām Āža krogā. Pieteicāmies ar domu būs-būs, nebūs-nebūs, tomēr mūsu pieteikumu apstiprināja, par ko esam priecīgi. Par finansējumu iegādājāmies dažādas mums nepieciešamās lietas, tajā skaitā plīti, kā arī Āža kroga gleznu, kas papildina interjeru. Bez ZĪLES atbalsta būtu bijis grūti, tas tiešām mums daudz palīdzēja, pašiem šādu finansējumu būtu bijis grūti atrast.»

Uzņēmēja ANETE ĀDAMSONE par piešķirto finansējumu iegādājās vitrīnu. Stāsta Anete: «Man jau pirms kāda laika radās ideja par bufeti, kurā likt izveidoto produkciju, jo ik pa laikam kāds pajautā, vai var kādu kūciņu iegādāties, tomēr es darbojos pēc pasūtījuma, un kūkas ledusskapī tāpat vien nestāv. Ir gribētāji, kas vēlas mazākas kūciņas vai pat kūku gabaliņus, lai varētu nogaršot vai vienkārši pamieloties, bet līdz šim bija jāpasūta vesela kūka. Pieprasījums bija, tāpēc radās arī piedāvājums. Reizi mēnesī vai kāda pasākuma ietvaros būs bufete, kurā būs iespējams iegādāties kūciņas. Šomēnes šī bufete darbojās sestdien, 21. oktobrī. Guvu 60% finansiālu atbalstu savam projektam, un tas ir atspaids man kā uzņēmējai.»

JAUNĀ BUFETE, ko iegādājās Anete Ādamsone. Foto no privātā arhīva

 

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta «Rakstu sērija – MĒS PAŠI» saturu atbild projekta īstenotāja SIA «Imanta info».Projekta Nr. 2023.LV/RMA/03

#SIF_MAF2023


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru