Pirmais niedru skulptūru festivāls
Sedas purva teritorijā, lai to aizsargātu kā izcilu biotopu — daudzu putnu ligzdošanas vietu, ir izveidots dabas liegums. Šis purvs ir arī izcila atpūtas vieta putniem pavasaru un rudeņu migrācijas laikā. Diemžēl appludinātās ūdenstilpes strauji aizaug ar niedrēm, daudzviet jau veidojas biezas vienlaidus niedru audzes. Tādas pilnīgi aizaugušas vietas daudzām putnu sugām kļūst nepiemērotas pat ligzdošanai, bet it īpaši nepatīk gājputniem, kuri mēdz atpūsties atklātos ūdeņos. Tādēļ dabas lieguma «Sedas purvs» dabas aizsardzības plāna viens no pasākumiem paredz šo saaugušo niedru novākšanu.
Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) vides inspektore Rūta Zepa: «Niedru pļaušana un no ūdensaugiem brīvo zonu veidošana palīdz radīt daudzveidīgas dzīvotnes, kas būs labvēlīgākas gan zivju, gan dažādu sugu putnu populācijai.»
Iecere niedru savākšanas darbus ziemā apvienot ar lielisku brīvā laika pavadīšanas pasākumu — niedru skulptūru veidošanu — radās jau pirms pāris gadiem. Taču nebija tāda aukstuma, lai uzsaltu staigāšanai pietiekami biezs ledus.
Nu, kad aukstums savu darbu ir padarījis godam, DAP Sedas purvā 10. martā izsludina Latvijā pirmo niedru skulptūru festivālu.
Lai tajā piedalītos, līdz 9. martam pl. 10 jāpiesaka komanda, kurā var būt no 2 līdz 6 cilvēkiem. Pieteikumi jāsūta uz e-pastu ruta.zepa@daba.gov.lv vai janis.perle@daba.gov.lv, norādot nosaukumu, dalībnieku skaitu un devīzi.
Katrai komandai organizatori ierādīs skulptūras veidošanas vietu un dos divas stundas laika idejas realizēšanai. Darbus vērtēs žūrija, apbalvojot gan lielākās, gan oriģinālākās skulptūras autorus. Augstāks novērtējums tiks skulptūrām, kuru izgatavošanai nepieciešamās niedres dalībnieki savāks paši. Niedru nopļaušanai nepieciešama mačete vai krūmgriezis, arī šķēres un knaibles skulptūru veidošanai. Komandas drīkst sagatavoties jau mājās, no dabīgiem materiāliem (klūgām, koka līstītēm) izgatavojot skulptūras karkasu.
Visi varēs sasildīties pie ugunskura, dzert karstu tēju. Līdzjutēji — arī slēpot, pa aizsalušajiem dīķiem slidot un vizināties ar ragaviņām.
Ierašanās no pl. 12 pie putnu vērošanas torņa dabas liegumā «Sedas purvs» Jērcēnu pagastā Strenču novadā (KOORDINĀTAS: x 602386 y 6397752; Lat: 57.7102659 Lon: 25.7184033). Sīkāka informācija: Rūta Zepa, tālr. 26361362; Jānis Pērle, tālr. 26222682.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv