Kazrožu sfings vai apslēptais skaistums
Pensionēts skolotājs Tālivaldis Dubavs uz «Liesmas» redakciju atnesa dīvainu kāpuru. Tik lielu, gandrīz vai pirksta resnumā, nekad līdz šim neesot redzējis. Varbūt kāds dzīvo būtņu pazinējs varot pateikt, kas par briesmoni viņa dārzā uzradies. Mūsu fotogrāfa Jāņa Līgata nofotografētā «briesmoņa» attēlu nosūtīju LU bioloģijas fakultātes profesoram Voldemāram Spuņģim, kurš Latvijā, manuprāt, ir viens no zinošākajam kukaiņu pētniekiem.
Atbilde nebija ilgi jāgaida: «Tas ir kazrožu sfings Deilephila elpenor. Pareti sastopams, taču gan kāpurs, gan arī izšķīlies naktstauriņš ir brīnišķīgi. Kāpuram ir neīstās acis, kas paredzētas putnu biedēšanai. Īstās acis ir pavisam niecīgas un grūti saskatāmas. Pieaudzis tauriņš savas krāsainības dēļ noteikti patiktu meitenēm». Taču, lai iepatiktos, vispirms ir jāpamana. Bet kazrožu sfings, viens no krāšņākajiem naktstauriņiem, parasti rosās vien tumsā un nedzīvo cilvēkiem ierastu dzīvi. Taču šie tauriņi, tāpat kā daudzi citi naktstauriņi, steidz lidot uz gaismu. Tad nu vietās, kur manīti «briesmoņi» — šo tauriņu kāpuri, pētnieki, arī ierindas tauriņu vērotāji dodas medības ar lukturīšiem vai citādām gaismas ierīcēm. Tieši gaismas starā var labi saskatīt to olīvzaļo vai rozā krāsainumu. Turklāt lidojumā tauriņu spārni daudzkrāsaini mirgo.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv
Vai nu tāds retums- tiko vienu nofotografēju pie savām lauku mājām, Piebalgā...
In reply to Vai nu tāds retums- tiko… by Sharky
Es arī vakar Rēzeknē, tādu atradu savā dārzā
Jau taurenis.
Liels retums jau nav, bet diezgan reti pamanīts gan. Tā vismas profesors Voldemārs Spuņģis apgalvo. Bet tieši tas jau ir daas brīnums, ka no tāda nesmuka kāpura ti krāšņs tauriņš dzimst.
Šodien, šo skaisto tauriņu savā siltumnica redzeju sedosu yz tomatlapas .
In reply to Šodien, šo skaisto tauriņu… by Es
Es arī tikko🙂
In reply to Šodien, šo skaisto tauriņu… by Es
Pievienojos, no siltumnīcas nācu meklēt, kas tas par skaistumu.