Dižais bundzinieks lietussarga lomā
Par 2016. gada putnu Latvijā nosaukts dižraibais dzenis (Dendrocopos major). Lai par viņu uzzinātu kaut nedaudz vairāk, nekā dažādās putnu grāmatās rakstīts, par saviem novērojumiem lūdzu pastāstīt vienu no zinošākajiem ornitologiem Valmieras pusē ANDRI KLEPERU.
Vai arī tu piedalies izspriešanā, kurš būs gada putns?
To dara Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) padome. Apspriež vairākus priekšlikumus, izvērtē pamatojumus. Protams, arī es kā šīs biedrības biedrs varu ieteikt, ka nākamgad par Gada putnu vajadzētu, piemēram, čunčiņu. Taču, lai dabūtu cauri savu ieteikumu, vajadzētu spēcīgus argumentus. Tie var būt divējādi: vai nu gribu pievērst uzmanību īpaši sargājamam putnam, vai arī par konkrētu putnu jāiegūst ziņas pētnieciskos nolūkos.
Kāpēc šogad dižraibais dzenis? Varbūt tāpēc, ka šis ir tautā zināms putns, jo nav jau tā, ka dabas aizsardzības uzdevums būtu aizsargāt tikai retos. Mazumā var iet arī parastie, tādēļ ir svarīgi saprast, kas notiek arī ar dižraibo dzeni.
Minēji dižraibo dzeni starp parastajiem. Taču viņš mežos gādā arī par bioloģisko daudzveidību, jo rada mājvietas citām dzīvām radībām.
Kad vedu ekskursantus vērot putnus, aicinu nosaukt vismaz 30 putnus. Starp tiem parasti nosauc arī dzeni. Tieši šīs atpazīstamības dēļ dēvēju viņu par parastu putnu. Cita lieta, ka viņa dzīves veids ir pat neparasts. Vēstījums, kādēļ viņš ir izvēlēts par Gada putnu, laikam ir «lietussarga» principa dēļ. Dižraibais dzenis ir kā rādītājs: kur ir viņš, tur labāk klāsies veselai virknei citu dzīvu radību. Viņa klātbūtne liecina par sausiem kokiem mežā, kuros būs dobumi, lai tajos var dzīvot citas sugas. Ekoloģijā par lietussargu dēvē to, ka, sargājot sausus kokus un šos putnus, savukārt kopumā saglabājas daudz plašāka sugu daudzveidība.
KALT VAI NEKALT? Gada putns 2016 izvērtē, vai ir vērts kokā kukaiņus meklēt. No Andra Klepera fotoarhīva
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv