Dabīgā pļava ir par maz novērtēta bagātība
Kā zināms, pagājušajā gadā Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) ES Kohēzijas fonda projekta «Priekšnosacījumu izveide labākai bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un ekosistēmu aizsardzībai Latvijā» jeb dabas skaitīšanas ietvaros uzsāka dažādu biotopu apzināšanu. Tagad apkopota informācija par līdz šim saskaitītajiem bioloģiski vērtīgajiem zālājiem. Pērn ir apsekots gandrīz 57000 hektāru, kuros šādus zālājus potenciāli bija iespējams atrast. Taču no tiem vien 22 procentos tika atrasti tik vērtīgi zālāji, kas atzīstami par ES nozīmes aizsargājamu zālāju biotopu.
DAP tiem zemju īpašniekiem, kuru platībās šie bioloģiski vērtīgie zālāji konstatēti, nu ir jau aizsūtījusi apmēram 5000 vēstules. Tajās ir informācija, ka nu viņiem ir iespēja pieteikties Lauku atbalsta dienestā, lai saņemtu atbalsta maksājumus par zālāju pareizu apsaimniekošanu (tos tiesības ir saņemt jau tad, ja šāda bioloģiski vērtīgā zālāja platība pārsniedz tikai 0,3 hektārus).
DAP ģenerāldirektors JURIS JĀTNIEKS atgādina, ka Eiropā un nu jau arī Latvijā tradicionāli apsaimniekotas zālāju platības pēdējos 50 gados ir kļuvušas par lielu retumu, tāpēc aicina vismaz jau konstatēto bioloģiski vērtīgo zālāju īpašniekus tos saglabāt un pareizi uzturēt. Bet pareiza uzturēšana nozīmē vai nu noganīšanu, vai pļaušanu un arī siena novākšanu. Neder vien zālāja sasmalcināšana un atstāšana uz lauka. Vissliktāk, ja zālāju vispār neapsaimnieko un tas aizaug ar krūmiem. Tad vērtīgais biotops pazūd.
VĒRTĪBAS. Pļavā, kurā ir bioloģiski vērtīgi zālāji, var atrast arī desmitiem ārstniecisku augu un tēju. Ārijas Romanovskas foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv