Viņi savā pusē rušinās tāpat kā mēs savā

- 23.Augusts, 2024
Vēsturē
Laikrakstā

Vēstules no pierobežas

Pēc vairāku satikto cilvēku norādēm par pirmspēdējo māju pirms robežas Sniegu ģimenes mājās Jaunotēs ierodamies pēc pusdienlaika. No lieveņa var redzēt Igaunijas robežstabiņu. Tobrīd pagalmā satiktā Una SNIEGA, viņas dēls Matīss un Matīsa meitiņa mūs laipni uzņem un pacienā ar kafiju skaistajā nojumē ar skatu uz pļavām un pār tām tuvojošos negaisu, kas mūs pasaudzē un piemeklē tikai vakarā.

Šīs ir jūsu dzimtas mājas?

Es te ieprecējos. Cik zinu, šī māja kā jaunsaimniecība atdalīta no Arakstes muižas. Sigita un Līga kādreiz rakstīja kursa darbu par šo tēmu un pētīja šīs saimniecības, tāpēc es šo faktu zinu. Man šķiet, māja ir celta apmēram 1924. gadā. Šeit (rāda uz pamatiem blakus mājai) bija vecā māja un tur galā bija kūts un klēts. Tur apakšā tagad ir pagrabs.

Vai zināt, kāpēc mājai tāds vārds – «Jaunotes»?

Nezinu. Kādreiz rakstīja ar diviem t, tagad ar vienu.

Varbūt tas ir no igauņu valodas.

Jā, varētu būt, jo Igaunija ir tepat blakus.

Cik jūs bieži braucat uz Igauniju?

Oi, bieži! Te ceļš labāks – asfalts ir uzreiz no robežas. Pilsēta arī iznāk tuvāk – kādi 10 km.

Tā ir Abja?

Abja, jā. Agrākos laikos vispār bieži braukājām, jo tepat Penujā bija veikals. Savā laikā uz Igauniju visu ko brauca pirkt – desas, piemēram. No 1992. vai 1991. gada robeža bija ciet.

Robeža bija ciet?

Jā, uz Igauniju vairs nebija ceļa. Tur bija grāvis un stabi priekšā. Šo ceļu atvēra tikai tad, kad pievienojāmies Eiropas Savienībai. Pirms tam robežpunkts, kur šajā pusē varēja tikt pāri, bija tikai Unguriņos un Ipiķos. Kad atkal atvēra robežu šeit, bija vesels pasākums.

UNA SNIEGA JAUNOTĒS: Vasarā, protams, ir labi. Vienkārši baudi. Atbrauc no darba un baudi. Ulda Rusmaņa foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru