Vēla rudens un pat ziemas darbi

- 12.Novembris, 2021
Vīru lietas
Laikrakstā

Novembris ir ne tikai varoņu mēnesis. Tas ir arī laiks, kad dārzā vēl darāmi dažādi vīru darbi.

Ne tikai zemes rakšana mazdārziņā, kura apjoms joprojām vairāk atbilstošs lāpstai vai dakšai spēcīga vīra rokās un vēl nav izaudzis līdz izpalīdzīgas zemes frēzes irdinājuma apjomam, bet arī darbs ar dārza šķērēm. Šoreiz Vīru lietās par tādu diezgan specifisku nodarbi, kāda, manuprāt, ir vīnogulāju apkopšana. Jo, kā savulaik teicis slavenais latviešu vīnogu selekcionārs Pauls Sukatnieks, kurš savā mūžā arī nosacīti ziemeļu zemē Latvijā izaudzējis daudzus labus vīnkoku hibrīdus, piemēram, nu jau par klasiku kļuvušo Dvietes zilo: «Ja zemīte ir, tad jāaug vīnogām.»

Skaidrs, ka bez darba pie saldām vīnogām netikt. Neatkarīgi no šķirnes vīnogulāji jeb vīnkoki jāapgriež katru gadu, citādi veidojas mudžeklis ar vājiem dzinumiem, saule netiek klāt ķekariem, kā arī rodas labvēlīgi apstākļi vīnogulāju slimību – īstās un neīstās milt­rasas, pelēkās puves – perēkļiem.

ASUMS IR SVARĪGS! Vīnkoka apgriešanai nepieciešamas labi asinātas atzarošanas šķēres vai īpašas dārza šķēres. Ir svarīgi, lai to asmeņi būtu ļoti asi, ļaujot dzinumu nogriezt vienā piegājienā. Pretējā gadījumā šķēres saplēš vīnogulāju un kātiņus, kas nozīmē, ka tie ievainos augu, un tas var izraisīt vīnkoka sabrukšanu un iznīkšanu. Foto no lv.erch2014.com


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru