Vardarbību skata tuvplānā
Nodibinājumā «Centrs Valdardze», kur atbalstu var saņemt vardarbības upuri, ik gadu palīdzību meklē ap 300 personām. Pilngadīgie, mātes un tēvi kopā ar bērniem vai bērni un pusaudži, kas šķirti no varmākām, lai drošā vidē atgūtos un saņemtu profesionālu palīdzību.
«Pārraut šo apburto loku, kad cilvēks gribējis noticēt un atgūt attiecības, bet tad no jauna iekļūst vardarbības slazdā, nav viegli,» uzsver nodibinājuma «Centrs Valdardze» speciālisti, kas strādā plecu pie pleca, veidojot kompetentu profesionāļu komandu, lai kā pa puzles gabaliņam palīdzētu likt vardarbības upuriem kopā to sāpīgo bildi, kur varmāka skatāms tuvplānā. Tad rozā brilles krīt, un, ja klients ir gatavs meklēt risinājumus, važas raut, traumas pārstrādāt, viņš var cerēt uz jaunu rītdienu. Ar stundu vai divām, ar dienu un nedēļām nepietiek, ir vajadzīgi vismaz mēneši, bet daudzkārt gadi.
Upuru stāsti atstāj nospiedumus
Vardarbībā cietušo uzklausīšanu var salīdzināt ar sīpolu mizošanu. Pa vienai, pa jaunai rētainai mizai nost, tad esi tuvāk serdei, esi klāt sāpei un asarām. Vardarbība visbiežāk ir daudzslāņaina – emocionāla, iespējams, fiziska, seksuāla. Vardarbības upuri var būt trūcīgi, no atkarībām sirgstoši, bet tikpat iespējams, ka cieš cilvēki, kuri tēlo ideālu ģimeni, kas dodas kopīgos ceļojumos, kas svin svētkus, priecājas par ziedu pušķiem, bet tikai upuris zina, ka reiz lidojis ar galvu pret sienu, reiz viņam spļauts sejā, viņš vilkts pa zemi un spārdot ielauztas ribas, un dusmās izplēsti mati. Reklāmas rullīša saturs, kas pašlaik tik bieži izskan sabiedriskajos medijos, ir skaudri patiess.
ŠAJĀ NAMĀ Valmierā Ziemassvētkus gaida lieli un mazi. Te viņi ir no vardarbības pasargāti. Nodibinājuma «Centrs Valdardze» speciālisti rehabilitācijas pakalpojumus vardarbībā cietušajiem sniedz jau 15 gadus. Šajā namā nenotiek lieli brīnumi, bet noteikti tiek sniegta palīdzība, atbalsts un padoms, lai būtu spēks atsperties.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv