Valmieras tehnikums: modernizācijā ieguldīt ir izdevīgi!

- 17.Janvāris, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Mūsdienīga mācību vide un profesionāls aprīkojums ir nozīmīgi faktori, kas ietekmē mācību kvalitāti. Valmieras tehnikums vairākkārt ir izmantojis Eiropas Savienības fondu līdzekļus, modernizējot telpas un materiāli tehnisko nodrošinājumu, lai profesionālo izglītību paceltu jaunā – prioritārās izvēles mācībām pēc devītās klases – līmenī.

Par to, kā rezultātus varam vērtēt reģionālā un valsts mērogā, plašāk stāsta Valmieras tehnikuma direktore VINETA MELNGĀRŠA:

«Ieguldījumi mūsu skolas attīstībā mērāmi miljonos eiro, izveidojot metālapstādes laboratoriju, loģistikas mācību noliktavu, pārtikas produktu ražošanas un ēdienu gatavošanas laboratorijas, kā arī radot atsevišķu korpusu informācijas tehnoloģiju apgūšanai. Modernizācijas mērķis ir nodrošināt, ka izglītības iestāde jauniešus praktiski sagatavo darbam ar iekārtām un aprīkojumu, kāds tiek izmantots darba tirgū, uzņēmumos.»

Statistika liecina, ka ar katru gadu jaunieši un viņu vecāki tehnikuma piedāvājumu novērtē arvien vairāk. 2023./2024. mācību gadā saņemto pieteikumu daudzums mācībām tehnikumā bija par 54% lielāks nekā valsts budžeta finansēto vietu skaits. Aptaujājot pirmā kursa audzēkņus, redzams, ka 34% tehnikumu izvēlējušies pēc draugu un paziņu ieteikuma. Šie dati ļauj izdarīt secinājumus, ka ieguldītais darbs atmaksājas.

Cilvēkresursu iespējas un izaicinājumi

Izglītības procesa pamatu pamats ir pedagogi. Tikai zinoši un ieinteresēti skolotāji var jauniešiem tehnikumā palīdzēt apgūt mācību saturu, tehnoloģijas, procesus un iekārtu izmantošanu. Ar pedagogu darbu tehnikumā lepojas un to novērtē. Vineta Melngārša uzsver: «Nozares, kurās piedāvājam izglītību, nemitīgi attīstās, un mūsu komanda tāpat. Protams, ir izaicinoši konkurēt ar privāto sektoru darbinieku noturēšanā un piesaistīšanā. Taču novērojam pozitīvu tendenci, ka nozarē strādājošie kombinē darbu uzņēmumā ar darbu skolā. Līdz ar to veidojas ļoti laba aktuālās prakses pārnešana uz izglītības procesu.»

Moderna mācību vide iedvesmo biznesa idejām

Visas Valmieras tehnikuma laboratorijas ir pieejamas jauniešiem arī ārpus mācību darba, attīstot idejas un gatavojoties profesionālo prasmju konkursiem. Katru gadu ar nepacietību tiek gaidīts domu lidojums un paveiktais skolēnu mācību uzņēmumos. Šajā mācību gadā ļoti lepojāmies ar mūsu jauniešiem no skolēnu mācību uzņēmuma Green racers, kas ar savu radīto elektrobagiju uzvarēja Junior Achievement Latvia pasākumā Cits Bazārs nominācijā Tehnoloģiskās inovācijas produkts. Šie paši Valmieras tehnikuma puiši ieguva arī pirmo vietu Latvijas un otro vietu Baltijas mēroga profesionālās izglītības audzēkņu konkursos mašīnbūves un metālapstrādes nozarē. Iepriekšējā gadā Junior Achievement Latvia konkursa finālā startēja skolēnu mācību uzņēmums Shell Delicios, kas ražoja veselīgas trifeles no paipalu olu čaumalām. Katru gadu Valmieras tehnikuma skolēni rada mācību biznesa idejas dažādās nozarēs. Ir brīnišķīgi, ka jau skolas laikā jaunieši gūst pieredzi, kā nebaidīties, radīt un strādāt, lai savu ieceri attīstītu līdz pavisam reālam biznesa konceptam. Atkal jāuzsver pedagogu loma, tieši viņi palīdz jauniešiem gan ar iedvesmu un motivāciju, gan ar tehnoloģisko risinājumu izvēli.

Gatavi darbam Michelin restorānos

Ja jaunietis skolas laikā savā ikdienā strādā ar labas kvalitātes aprīkojumu un materiāliem, visticamāk, arī prakses un darba vietas izvēlē šis līmenis tiks saglabāts. Valmieras tehnikumā skolēni mācībās atbilstoši savai izvēlētajai profesijai izmanto tādas profesionālas iekārtas kā loģistikas noliktavas aprīkojumu, tostarp elektrokāru, metināšanas ierīces, CNC virpas un frēzes, datorus un programmatūras, pārtikas produktu ražošanas iekārtas, kas atbilst darba tirgū izmantotajām. Līdz ar to jaunieši ir gana zinoši un prasmīgi, lai pieņemtu mācību prakses izaicinājumus augsta līmeņa uzņēmumos. Tā, piemēram, šajā mācību gadā Valmieras tehnikuma jaunieši – topošie pavāri ieguva sešas nedēļas ilgu prakses pieredzi Michelin atzītos restorānos Portugālē.

Arī te parādās izglītības procesa modernizācija, kas Valmieras tehnikumā kļuvusi par normu – pēdējā kursā studējošajiem jauniešiem ir iespēja daļu no kvalifikācijas prakses apgūt ārvalstīs Erasmus+ projektu ietvaros. Šajā mācību gadā šāda iespēja būs aptuveni 35% no ceturtā kursa izglītojamajiem un 10% pedagogu. Tehnikuma skolotājiem ir iespējas profesionāli augt, dodoties uz ārzemēm, lai pilnveidotu zināšanas, pārņemtu labo praksi no citām izglītības iestādēm, kā arī ēnot darbiniekus nozares uzņēmumos. Mūsdienīga izglītība ietver arī starptautisko redzējumu, tieši caur to jaunieši īsā laikā iegūst ļoti bagātīgu pieredzi, izkāpšanu no komforta zonas, patstāvību, prasmi rīkoties nebijušās situācijās, komunicēt ar cilvēkiem no dažām kultūrām, un vissvarīgākais – zināšanas un prasmes. Šis kopums palīdz sagatavot jaunieti, lai pēc tehnikuma absolvēšanas viņš spertu drošus soļus darba tirgū un/vai augstākajā izglītībā.

Ar skatu nākotnē

Valmieras tehnikums ieguldījumus infrastruktūras modernizācijā veic plānveidīgi. Attīstības nodaļas vadītāja DACE CAREVA norāda:

«Materiāli tehniskā bāze līdz šim ir tikusi pilnveidota divos posmos. Mēs neapstājamies pie sasniegtā un meklējam iespējas jauniem uzlabojumiem. Pašlaik norit sagatavošanās Eiropas Savienības fondu plānošanas perioda līdz 2027. gadam investīciju piesaistei. Prioritāšu noteikšana rit sadarbībā ar Nozaru ekspertu padomēm atbilstoši Valmieras novada attīstības plāniem un reaģējot uz darba tirgus pieprasījumu.»

Ieguldījumi mācību saturā

Valmieras tehnikums attīsta ne tikai mācību vidi, bet arī mācību formas. Ir veikts liels darbs pieaugušo izglītības veicināšanā, izveidota jauna platforma ar mācību pārvaldības sistēmu, kurā jebkurš sistēmas lietotājs var iepazīties ar Valmieras tehnikuma pieaugušo izglītības piedāvājumu un izvēlēties sev interesējošos kursus, apmācību programmas, meistarklases un vēl citus piedāvājumus. Mērķis ir paplašināt piedāvājumu teorētiskās mācību daļas apgūšanai tiešsaistē, lai kursu auditorija būtu ne tikai Valmieras un tuvējo novadu iedzīvotāji, bet cilvēki no visas Latvijas. Savukārt kursi angļu valodā paver vēl plašākas iespējas. Piemēram, Horizon Europe programmas projekta ENGINE ietvaros Valmieras tehnikums izstrādā mācību materiālus ražošanas uzņēmumu darbiniekiem tādās jomās kā 5S*, darba drošība, metāla materiālu testēšana un citas, sniedzot savu atbalstu darbinieku sagatavošanā un viņu prasmju paaugstināšanā.

Kā daļa no Eiropas izglītības telpas

Valmieras tehnikuma direktore Vineta Melngārša norāda: «Svarīgi, ka esam sasnieguši līmeni, kad ne tikai ņemam no citām valstīm, bet spējam arī dalīties ar savām zināšanām un piedāvāt kvalitatīvu saturu citu valstu izglītības iestādēm. Mēs darbojamies vienotā Eiropas izglītības telpā, kur jāspēj ne tikai ņemt, bet arī dot. Nevaram būt tikai patērētāji.»

Jau vairākus gadus Valmieras tehnikums uzņem horvātu studentu grupas apmācībām Programmvadības metālapstrādes jeb CNC darbgaldu iestatīšanā. Tehnikuma aprīkojums un iekārtas ļauj apgūt industriāla līmeņa procesus. Vienlaikus arī pedagogiem tā ir aizraujoša pieredze, kā strādāt ar ārzemju jauniešiem.

Par nule radušos vēl vienu starptautisku sadarbību gandarīta Vineta Melngārša: «Jāsaprot, ka Eiropas Savienības fondu līdzekļi, kā jau nosaukums saka, ir visas Eiropas finansējums. Līdz ar to mūsu durvis vienmēr ir atvērtas arī kolēģiem un izglītojamajiem no citām valstīm. Arvien biežāk uzņemam pedagogus pieredzes gūšanas un darba ēnošanas vizītēs. Piemēram, nesen tehnikumā ēnošanas nolūkos bija ieradies pasniedzējs no Spānijas. Viņu interesējošā joma bija administratīvie un sekretāra pakalpojumi. Kolēģa vizīte izvērtās tik sekmīga, ka nu jau kopā strādājam pie sadarbības projekta pieteikuma. Mums tiešām ir, ar ko lepoties un dalīties!»

Augsta starptautiska atzinība

Valmieras tehnikums pērn saņēma Eiropas Komisijas Eiropas Inovatīvas mācīšanas balvu par īstenoto projektu Darbs 4.0 – nākotnes darba tirgus. Par augsto Valmieras tehnikuma novērtējumu starptautiskā līmenī gandarīta Vineta Melngārša: «Izmantojot Eiropas Savienības programmu iespējas, šajā gadījumā Erasmus+, mēs padarām mācīšanās procesu aizraujošu kā skolēniem, tā pedagogiem. Iegūtais apbalvojums mums, Valmieras tehnikuma komandai, ir kā ceļa karte, ka mēs ejam pareizajā virzienā – uzdrīkstoties ieviest inovatīvas darba metodes un tehnoloģijas mācību procesā, kas profesionālo izglītību padara pievilcīgāku, mūsdienīgāku, darba tirgus prasībām atbilstošāku.»

* 5S – metode darba vietas efektīvai organizēšanai, kas tiek plaši lietota ražošanas uzņēmumos un birojos visā pasaulē, kad darba vieta tiek sakārtota, izmantojot piecu japāņu vārdu sarakstu: seiri – sašķiro, seiton – sakārto, seiso – spodrini, seiketsu – standartizē un shitsuke – saglabā ieradumu.

PAR MŪSDIENĪGU PROFESIONĀLO IZGLĪTĪBU! Valmieras tehnikuma direktore Vineta Melngārša (vidū) ar daļu no tehnikuma administrācijas komandas. Foto no Valmieras tehnikuma arhīva

 

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta «Rakstu sērija – MĒS PAŠI» saturu atbild projekta īstenotāja SIA «Imanta info».Projekta Nr. 2023.LV/RMA/03

#SIF_MAF2023


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru