Valmieras Mūzikas skolas Stīgu orķestrim – 20

- 31.Maijs, 2019
Izglītība
Laikrakstā

Skaista un nozīmīga jubileja pienākusi Valmieras Mūzikas skolas Stīgu orķestrim, ko visus šos gadus izauklējušas skolotājas Maija Ozola un Dace Zariņa.

Kā atceras skolotāja Maija, idejas par šādu kolektīvu radās darba procesā, jo specialitātes stundā bērns ir viens pats ar savu instrumentu, bet gribējās dot viņiem kopības izjūtu un radīt lielāku ieinteresētību. Pirmie mēģinājumi bija jau mācību gada laikā, turpinājās kā vasaras nometnes Rubenē gan skolā, gan bērnudārzā, noslēdzoties ar krāšņu koncertu Rubenes baznīcā. Amizanta detaļa – medicīnisku problēmu gadījumā galvenie ārstniecības līdzekļi bija kliņģerīšu ziedi un aktīvā ogle. Vakaros bija arī vietējā mēroga deju kursi – tika apgūti valši un polkas. Reizēm no rīta dažs orķestrants neatpazina sevi, jo pa nakts melnumu bija nogrimēts ar zobu pastu. Vēlu vakarā, kad nogurušās skolotājas jau bija devušās pie miera, nepaklausīgākie muzikanti pulcējās grupu darbam. Noteikti piebilstams, ka to laiku bērni izcēlās ar ļoti lielām darbaspējām un pacietību, bija liela ieinteresētība darba rezultātā. Pēc šīm nometnēm vecāki savus bērnus pāris dienas neredzēja, jo vajadzēja kompensēt neizgulēto miegu.

***

Klausītāju pārpildīta otrdienas, 28. maija, vakarā bija arī Valmieras Kultūras centra 3. stāva zāle, kur pulcējās ne tikai pašreizējie skolas audzēkņi – koncerta dalībnieki, bet arī liels pulks absolventu, kas priecēja ne tikai ar ļoti kvalitatīviem solo priekšnesumiem, bet arī paši sēdās orķestrantu rindās, tā vareni kuplinot sastāvu. Plašs bija arī klausītāju loks – vecāki, draugi, kolēģi.

Stīgu orķestris vienmēr darbojies divos sastāvos, jo repertuārs, protams, ir atšķirīgs mazākajiem mūziķiem un tiem, kam jau lielāka māka. Varu piebilst, ka koncertā bija pārstāvēta ļoti dažādu laikmetu un stilu mūzika, tāpēc katrs, cerams, sadzirdēja kaut ko tuvu tieši sev.

Koncertu sāka jaunāko klašu orķestra sastāvs ar divām latviešu tautasdziesmām šī gada jubilāra novadnieka Viļņa Salaka apdarē. Tautasdziesmas Tautiets mani pavadīja izpildījumā skaisti un ritmiski sevi parādīja mazais solists skolotājas Daces Zariņas skolotais čellists Viesturs Goba. Lielisku pārslēgšanās māku nodemonstrēja orķestris, tūlīt pēc tam atskaņojot 20. gs. komponista D. R. Belvuda pavisam atšķirīga stila dejas, bet turpinājumā klausījāmies Valmieras Mūzikas skolas M. Ozolas vijoles klases absolventes, nu jau maģistres Undīnes Cercinas spēli. Mākslinieces izpildījumā dzirdējām spāņu komponista de Faljas trīs spāņu dejas, spēle priecēja ar ārkārtīgi izkoptu, skaistu toni.

Sekoja vecāko klašu audzēkņu orķestra uznāciens, kurā vienmēr muzicē arī absolventi – skanīgi un svētku sajūtu raisoši atskanēja Dž. Rosīni Uvertīra no op. Vilhelms Tells. Varētu piebilst, ka skanīga ir ne tikai pirmo vijoļu grupa, V. A. Mocarta Intradā ļoti liela nozīme bija tieši otrajām un trešajām vijolēm. Sekoja Jēk. Mediņa, G. F. Hendeļa, J. S. Baha un L. van Bēthovena opusi. Pievienojoties paplašinātajam absolventu pulkam, vareni atskanēja čellu grupa – spēks un daile! Čella tembra skaistumu pārliecinoši demonstrēja arī skolotājas Daces Zariņas audzēknis Robijs Šmits, atskaņojot L. van Bēthovena Kontrdeju lielā orķestra pavadījumā. Būtiski piebilst, ka visu šo klausījāmies, orķestra dažādos sastāvus vadot Maijai Ozolai, ar savu vijoles spēli vienlaikus iedvesmojot bērnus un rādot brīnišķīgu piemēru, kā vajadzētu muzicēt. Arī sekojošais P. Čaikovska Valsis priecēja ar skaistajām melodijām un orķestra kopspēli. Piemēru muzicēšanā rādīja vēl viena skolotājas Maijas Ozolas absolvente – Marta Elizabete Smilga, atskaņojot 20. gs. ungāru komponista B. Bartoka Rumāņu dejas.

Mazai pauzei un atelpai skolas direktora vietnieces Santas Tanenbergas vadībā gan orķestranti, gan publika vienojās kopīgā krustvārdu mīklas risināšanā, kas bija sastādīta īpaši šim notikumam par godu.

Vietā būtu pieminēt, ka orķestrim ir diezgan plaša koncertdarbība ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā, Lietuvā, tas regulāri piedalās starptautiskajos stīgu orķestru festivālos, līdz ar to arī ir plašs draugu loks. Viens no tādiem ilggadējiem draugiem ir igauņu diriģents un Tartu mūzikas skolas direktors Kaido Otsings, kurš ne tikai viesojās, bet arī stājās pie diriģenta pults visu noslēdzošo koncerta daļu. Atkal bija pārstāvēta visdažādākā mūzika – no T. Ķeniņa Noktirnes un latviešu tautasdziesmas Bij’ man vienas rozes dēļ līdz J. Sibēliusa un A. Pjacollas skaņdarbiem. Koncerta noslēgumā gan mazie, gan lielie dalībnieki kopīgi atskaņoja lietuviešu komponista A. Kibartas Svētku balli.

Jāpiebilst, ka visu koncerta laiku uz ekrāna varējām vērot ainas no orķestra dzīves – nometnēm, koncertiem. Protams, sekoja apsveikumi no skolas vadības, biedrības Valmierai. Mūzikai. Kultūrai, kura orķestrim uzdāvināja ļoti vajadzīgās mapes notīm, nemaz nerunājot par vecāku un citu atbalstītāju sarūpētajiem ziedu kalniem. Cienājoties ar kliņģeri un citiem gardumiem, atkal izjutām stīdzinieku lielo kopības un atkalsatikšanās prieka sajūtu. Par to paldies!

VALMIERAS MŪZIKAS SKOLAS STĪGU ORĶESTRIS.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru