Vaidavietis, kuru sadzird tālu pasaulē
«Katram cilvēkam ir vajadzīgs savs vaļasprieks, ar ko aizpildīt brīvo laiku,» teic Vaidavas pagasta «Silkalnos» saimniekojošais JĀNIS KAVIERIS. «Manam kaimiņam, kura aizrautība ir makšķerēšana, rītos jāceļas agri, jābrauc tālu līdz Burtniekam vai citiem ūdeņiem. Es savukārt jebkurā laikā, kad man ir kāds brīvs brīdis, varu ieiet savā vasaras mājā un pēc dažām minūtēm jau būt otrā pasaules malā.»
Jau gadu desmitiem būdams prasmīgs radioamatieris, Jānis pasaulē dodas ar savas radiostacijas signāliem. Kad netālu uzslietā, paša uzbūvētā radio antena plašumā palaiž pazīšanās zīmi YL2BM, tas nozīmē, ka vaidavietis ir pie raidītāja un gatavs sazināties ar citiem radioamatieriem, kas vien ir ieinteresēti viņam atsaukties. Sazināšanās notiek, raidot signālu gan ar balsi, gan arī ar morzi.
(Morzes kods, saukts arī par Morzes alfabētu, ir metode, ar kuru pārraida burtus, ciparus un pieturzīmes, izmantojot speciālas garu un īsu signālu sekvences jeb tā saucamās svītras un punktus. Kodu izgudroja un ieviesa Semjuels Morze 19. gadsimta sākumā telegrāfa vajadzībām.)
Jānis darbojas abos veidos. Taču visvairāk apbrīnojama ir viņa pieredze un prasme ēterā ļoti ātri skanošo īso un garo signālu virknējumā sadzirdēt burtus un arī no tiem veidotus vārdus. Turklāt pamatā sazināšanās valoda ir angļu. Pasaulē radioamatieru ir pie 20 miljoniem. Latvijā — ap 400, bet ne visi ir Latvijas radioamatieru līgas biedri. Jānis gan šajā līgā ir viens no vecbiedriem.
Radioamatierus nosacīti varot dalīt divās grupās. Ir tādi, kuri ikdienā nekādus sakarus nedibina un sarunās neielaižas, strādā vien sacensībās. Taču vairāk esot tādu, kas meklē tālas valstis, tālas stacijas, interesantas vietas un cilvēkus. Jānis sevi pieskaita pie tiem otrajiem un sacensībās iesaistās vien reizēm. Par sacensībām vai tālu sazināšanos tiek saņemti sazināšanās apliecinājumi vai diplomi. Viens no vecākajiem, jau viņa radioamatiera gaitu sākumā saņemtajiem apliecinājumiem ir no Maskavā 1980. gadā notikušajām vasaras Olimpiskajām spēlēm.
TIKPAT KĀ ŠTĀBĀ. Jānis Kavieris pie dažādajiem radioamatierim vajadzīgajiem aparātiem, no kuriem vairākus darinājis pats. Ārijas Romanovskas foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv