Vai zāļu tējas un ārstniecības augi var palīdzēt cīņā ar Covid-19?
ANDRIS JAKOVĻEVS ir valmierietis, kam ir ilgstoša pieredze zāļu tēju gatavošanā. Viņš dalās pārdomās par to, kā daba mums var palīdzēt stiprināt imunitāti šajā pandēmijas laikā.
Katrs augs atstāj zināmu ietekmi
Daba nav radījusi vienu konkrētu augu kādai konkrētai slimībai, diagnozei, tajā skaitā koronavīrusa izraisītajai slimībai Covid19. Taču noniecināt to nozīmību arī nedrīkst. Ikviens produkts, kuru uzņemam savā organismā, atstāj zināmu ietekmi uz to. Katrs augs satur daudz dažādu vielu, kas palīdz mūsu organismam pretoties dažādām slimībām. Svarīgākās fizioloģiski aktīvo vielu grupas augos ir alkaloīdi, glikozīdi, flavonoīdi, ogļhidrāti, miecvielas, saponīni, eļļas un ēteriskās eļļas, vitamīni, olbaltumvielas, fermenti, minerālvielas u.c. Visas šīs aktīvās vielas attiecīgos daudzumos un kombinācijās piešķir augiem ārstniecisku vērtību. Zāļu tēju, augu izmantošana ārstnieciskiem nolūkiem izplatīta visā pasaulē – Āfrikā, Centrālamerikā un Dienvidamerikā, Ziemeļamerikā, Indijā, Krievijā, Japānā, Ķīnā un daudzās citās valstīs, tajā skaitā Latvijā. Zāļu tējām ir ļoti sena vēsture visā pasaulē. Diemžēl mūsdienu Rietumu sabiedrībā augu nozīmība, attīstoties farmācijas industrijai un pieaugot tās ietekmei, strauji mazinājusies.
ANDRIS JAKOVĻEVS Rīdzenes tirdziņā pirms gadiem. Foto no personiskā arhīva
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv
Par tejam un citam dabas veltem var palasit http://dabaveselibai.blogspot.com Turpat var ari iegadaties, pasutit zalu tejas, arstniecibas augus.