Tūristiem — jauni torņi un velobrauciens
Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda atbalstu šogad daudzās vietās visā Latvijā ierīko un atjauno dabas tūrisma infrastruktūru. Īpaši aizsargājamās dabas teritorijās tiek veidotas laipas, tiltiņi, gājēju takas, norobežojumi, būvē skatu torņus un platformas. Pie atsevišķiem infrastruktūras objektiem tiek izvietotas atkritumu urnas un tualetes. Top informācijas stendi un norāžu zīmes, arī īpaši aizsargājamo dabas teritoriju robežzīmes. Tiks izveidoti stāvlaukumi un sakārtoti piebraucamie ceļi.
Skats uz Gauju no augstuma
Viens no šādiem objektiem — Cirgaļu skatu tornis Valkas novada Zvārtavas pagastā — tika atklāts 18. septembrī un nu jau gaida tūristus. Šis bija īpašs notikums, jo Cirgaļu tornis ir pirmais dabas tūrisma objekts, ko Latvijā atklāja projekta «Antropogēno slodzi samazinošās un informatīvās infrastruktūras izveide Natura 2000 teritorijās. II kārta» ietvaros.
To akcentēja arī atklāšanas reizē klāt esošā DAP ģenerāldirektore Sandra Bērziņa:
«Mūsu mērķis ir padarīt dabas teritorijas ērti pieejamas apmeklētājiem, bet vienlaikus nenodarīt kaitējumu dabas vērtībām. Tāpēc speciālisti ir rūpīgi strādājuši, lai ievērotu šos it kā pretrunīgos nosacījumus. Šī projekta nolūks ir radīt tādus apstākļus, lai tūristu atrašanās dabas objektos neatstātu negatīvu ietekmi. Katrs šāds objekts ir pievienota vērtība vietai un videi, kurā tas izvietots. Mēs ceram, ka apmeklētāji to novērtēs un infrastruktūra kalpos ilgi.»
Šis skatu tornis atrodas aizsargājamā ainavu apvidū «Ziemeļgauja», ir 27 metru augsts, un no torņa apmeklētāji var baudīt skatu uz Gauju, tās līkumiem un apkārtni.
Varēs Munameģi pasveicināt
Tikmēr jau šosestdien pl. 10. Alūksnes novada Kornetos tiks atklāts arī iepriekšminētā projekta ietvaros tapušais skatu tornis. Arī tas ir 27 metrus augsts un ļaus augstā Drusku pilskalna dabas takas apmeklētājiem baudīt plašos skatus gan uz Alūksnes, gan uz Hanjas augstieni Igaunijā un pat redzēt Munameģi. Apkārtnē ir arī četras dabas takas, kas ļauj apskatīt iespaidīgo «Kornetu - Peļlu», gravu, ielejas, ezerus un pakalnus.
Ar divriteni pie raganām
Lai diena Kornetos būtu iespaidiem bagātāka, 26. septembrī pēc skatu torņa atklāšanas pasākuma cikla «Četri gadalaiki Veclaicenē» ietvaros notiks velobrauciens pa vēsturisko Kornetu lielceļu no Kornetiem līdz Apei. Tā sākums pl. 11 pie jaunatklātā skatu torņa. Aptuveni 24 km brauciens noslēgsies Apē, Vaidavas krastā pie Raganu klintīm. Velobrauciens plānots kā vieglas grūtības pakāpes maršruts, kas vedīs galvenokārt pa grantētiem ceļiem.
Tā kā brauciens notiks Eiropas ģeoloģiskā mantojuma dienā, ir iecerēts, ka tā starpposmos ģeologs Dainis Ozols iepazīstinās dalībniekus ar ģeoloģiskajiem procesiem un «Kornetu - Peļlu» gravas veidošanos.
Dalībniekiem nepieciešams tehniskā kārtībā esošs velosipēds, ķivere, autovadītāja vai velosipēdista apliecība, pase vai ID karte, kā arī silta tēja un uzkodas enerģijas atjaunošanai.
Velobraucienu organizē DAP sadarbībā ar Veclaicenes pagasta pārvaldi un biedrību «Veclaicenes avotiņš» .
Velobrauciena dalībnieki tiek lūgti pieteikties iepriekš: Rūta Zepa (ruta.zepa@daba.gov.lv, tel.26361362) vai Jānis Pērle (janis.perle@daba.gov.lv, tel.26222682).
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv