Top pasaules mēroga inovācijas

- 20.Decembris, 2019
Pilsētās un novados
Portālā

Otro gadu Valmieras tehnikumā darbojas Biznesa skola, bet jau desmit gadus profesionālās izglītības iestāde aktīvi iesaistās dažādās Junior Achievement Latvia (JAL) programmās un konkursos. Katru gadu jauniešiem rodas aizvien inovatīvākas idejas – gan lai uzlabotu drošību uz ceļiem un medību laikā, gan arī lai izpaustu savu personību.

Augļi mērķtiecīgam darbam

Valmieras tehnikuma skolotāja Agita Šamšele norāda, ka skolēnu mācību uzņēmumi (SMU) izcīnījuši vietu finālā pēdējos četrus gadus: «Tas ir ļoti mērķtiecīgs un motivēts darbs, lai mēs tiktu līdz valsts finālam. 2018. gads bija punktiņš uz «i», kad divi Valmieras tehnikuma skolēnu mācību uzņēmumi bija valsts finālā. SMU Safe & Stable uzvarēja un pārstāvēja Latviju Eiropas Skolēnu mācību uzņēmumu finālā Serbijā, un SMU Unique Latvia, kas ražo ķirbju produkciju, uzvarēja konkursā «Start Strong 3+3», kā rezultātā aizbraucām uz ASV. Viena skola un divi mācību uzņēmumi!»

Biznesa skola, ko vada skolotāja Ilze Kobiaka, ir kā papildinājums. Audzēkņiem ir iespēja apmeklēt meistarklases, tiek piesaistīti atbalstītāji un sponsori, kas palīdz attīstīt jauniešu idejas kvalitatīvāk un ātrāk. Organizētas tikšanās ar SMU programmas absolventiem, kurās viņi dalās stāstos par savas idejas attīstīšanu. «Tas iepriekš viss bija, bet ne tik izteikti. Šobrīd brauc pārstāvji no Rīgas Biznesa skolas un strādā ar šiem skolēniem,» tā Ilze Kobiaka.

«Tagad esam programmas pusē, bet mums jau sāk izveidoties līderi starp mācību uzņēmumiem, kuri ir jau ievēroti un kuri sāk sevi pierādīt,» uzsver Agita Šamšele. Piedāvātās JAL iespējas ir ļoti plašas, šogad izdevies īstenot skolotājas ilggadēju sapni un jaunieši piedalās biznesa simulācijas spēlē JA TITAN. Spēlētāji iejūtas vadītāju lomā, katrai komandai ir savs uzņēmums online vidē, tā viņi ekonomikas un biznesa vadības teoriju mācas lietot praksē. Starp 32  komandām ir divas no Valmieras tehnikuma, kas janvāra sākumā piedalīsies Latvijas pusfinālā.

SMU «Huntion» – aproce medniekiem

SMU produkts ir vibrējoša aproce medniekiem, kas medību laikā signalizē par cilvēka, dzinēja, tuvošanos. «Ideja mums radās medību laikā, skatoties uz visām tām situācijām, kas notiek medībās. Mēs gribam medības padarīt drošākas, jo tas ir diezgan bīstami, tāpēc ka ir iesaistīti ieroči. Aproces galvenā ideja ir, lai mednieks varētu izvērtēt šāviena veikšanu,» skaidro Ralfs. Viņš tehnikumā apgūst Mehatronisku sistēmu tehniķa programmu. Aproce ir veidota ar NRF sensora palīdzību, tādējādi mežā nav jāuztraucas par zonas pieejamību, tai nav vajadzīgs ne GPS signāls, ne arī mobilais telefons.

Ralfs četrus gadus bijis dzinējs medībās un šogad kļuvis par mednieku, tāpēc labi pārzina situāciju: «Tādas lietas ir pieejamas tikai suņiem, bet dzinējiem cilvēkiem nekā tāda nav.» Viņš kopā ar savu komandas biedru regulāri dodas uz Rīgas Tehniskās universitātes laboratoriju Cēsīs un kopā ar RTU Cēsu filiāles laboratorijas vadītāju un lektoru Armandu Sīlīti strādā pie sava produkta attīstīšanas. «Viņš ir izcils speciālists. Viņš saprot bērnus un motivē viņus ļoti pozitīvā virzienā, tāpēc tie rezultāti ir,» tā Agita Šamšele.

Decembra sākumā pasākumā un tirdziņā «Citāds Bazārs» SMU «Huntion» ieguva balvu nominācijā «Inovatīva biznesa ideja» un LIAA un VAS «Elektroniskie sakari» pārstāvju simpātijas balvas, kā arī puiši tika atzīti par labāko pārdošanas komandu.

SMU «Safe Sound» – drošība uz ceļa

SMU produkts ir tehnoloģiski izstrādāta skaņas ierīce elektriskajiem skrejriteņiem ar gaismas elementiem. «Kā mēs zinām, elektriskie skrejriteņi un skūteri ir ļoti klusi un tos nevar pamanīt,» iesāk Aleksis, viņu papildina komandas biedrs Juris: «Gājām pa ielu un abi runājāmies, nedzirdējām, ka tuvojas elektroskūterists. Viņš braucot aizķērās man aiz rokas, nenokrita, bet gandrīz.» Radusies situācija abus jauniešus aizveda pie SMU idejas. Viņi saskatīja problēmu, ko spēj risināt, arī viņiem idejas izstrādē palīdz RTU lektors Armands Sīlītis. Viņi abi apgūst Mašīnbūves tehniķa programmu.

«Mēs izdomājām ierīci, kura ir aprīkota ar sensoriem un kura veiks trīs darbības: izstaros gaismas starus, nodrošinās skaņas signālu un taisīs vibrāciju. Vibrācija ir domāta pašam vadītājam. Ja mēs aizskatāmies uz kādu objektu vai cilvēku un priekšā izskrien mazs bērns, lai mēs paspētu noreaģēt. Gaismas stari ir domāti braukšanai naktī, lai varētu atšķirt braucēju no gājēja, un skaņa – lai mēs to vadītāju dzirdētu, lai viņš nebūtu tik kluss, bet gan pamanāmāks. Skrejriteņiem šobrīd nav ne vecuma, ne ātruma ierobežojumu, tas viss ir tikai procesā, arī trīsgadīgs bērns var uzkāpt un braukt,» paskaidro Aleksis.

Viņu SMU pasākumā «Citāds Bazārs» tika nominēts kā «Sociāli atbildīgs uzņēmums» un ieguva simpātiju balvu no Inbox.lv un VAS «Elektroniskie sakari» pārstāvjiem, tāpat tika novērtēts kategorijās – labākais stends un uz zināšanām balstīts produkts. Kā arī SMU «Safe Sound» un SMU «Huntion» no žūrijas puses saņēma ieteikumus pēc iespējas ātrāk doties uz Patentu valdi un patentēt savus produktus, jo iepriekš ir bijuši nelāgi precedenti.

SMU «Custom Sound» – autentiskas ģitāras

Jauniešu piedāvājums ir izstrādāt produktu pēc individuālām vēlmēm – dizaina ģitāras no koka, plastmasas un citiem izejmateriāliem. Pasākumā «Cits Bazārs» bija jauniešu ģitāras prezentācija, sanākušie varēja novērtēt skaņu un radīto dizainu. Atzinīgus vārdus izteikuši arī sastaptie mūziķi.

«Trīspadsmit, četrpadsmit gadu vecumā iepazinu mūzikas grupu «Guns N' Roses», kur vadošais ģitārists mani aizrāva savā radošajā pasaulē, un es sāku iedziļināties elektrisko ģitāru uzbūvē. Pats sāku spēlēt un sapratu, ka gribu taisīt elektriskās ģitāras. Pēc pieciem gadiem satikos ar Rihardu un izveidojām skolēnu mācību uzņēmumu. Mums pievienojās Linda un Renārs,» tā Madars, kas pamatskolā apguvis klavierspēli, pašmācības ceļā apguvis ģitārspēli un nu jau trešo gadu mācās par grāmatvedi.

«Ideja ir tāda – katram sniegt savu sapņu instrumentu, jo veikalā pieejamajām firmas un kvalitāte ir ļoti dažāda, jo tās ir taisītas pēc konveijera principa, visu dara mašīna. Mēs piedāvājam roku darbu bez industriālām kļūdām. Tās netiek štancētas visas vienādas. Ja tu veikalā nopirksi ģitāru, tad vienmēr kādam vēl tāda pati būs. Mēs esam par to, lai katra būtu unikāla, katra ir ar savu odziņu,» skaidro Rihards. Ar laiku plānots paplašināt mūzikas instrumentu daudzveidību, kā arī izmantot dažādus materiālus to veidošanā, piemēram, stilizētas ģitāras dizainā iekļaut spoguļa daļas. Pirmais prototips ir no tradicionāliem materiāliem, kā sarkankoks kopā ar bērzu. «Dizains mūsu pašu, katrs ir kaut ko pielicis,» tā Rihards.

Labās prakses piemērs

SMU «Custom Sound» katram komandas dalībniekam ir sava darbības sfēra: Renārs mācās programmēšanu un atbild par sociālajiem medijiem, Līga ir grāmatvede. «Te ir tās labās prakses piemērs, ka dažādas profesijas var sanākt kopā, tas nenozīmē, ka es esmu viesmīlis un tikai cepšu kūkas. Grāmatvedis var taisīt ģitāras. Mums pēdējos gados ir izteikta šāda labā prakse,» tā Agita Šamšele. Abas skolotājas atklāj, ka gadu gaitā ir izstrādājusies nojauta, vadoties pēc intuīcijas un pazīstot savus audzēkņus, viņu spējas, viņas iesaka potenciālos komandas biedrus.

Skolotājas norāda, ka jauniešos ir milzu potenciāls un motivācija, protams, nākas arī pastrīdēties. «Notiek domu apmaiņa augstākā, vidējā un klusākā tonī,» smejoties min Agita Šamšele. Viņu papildina Ralfs: «Ja nevar pastrīdēties jeb apmainīties ar domām, tad nav jēgas no tās komandas biedra.» Jaunietis norāda, ka tikai šādu diskusiju rezultātā var saprast, vai ar komandas biedru būs iespējams sastrādāties arī ilgtermiņā.

Vienota komanda un spēcīgs atbalsts

«Man, piemēram, nav pieņemami, ka skolotājs stāv malā, kā esmu to redzējusi, – citi pārmocījušies stiepj mantas, bet es tev nepalīdzēšu, tiec galā, kā gribi... Man tā nav, mēs strādājam visi un palīdzam visiem. Kāds varbūt domā, ka mēs esam sāncenši un konkurējam savā starpā, bet nē, mēs cits citam palīdzam un priecājamies par otru un atbalstām. Konkurējam mēs ārpusē ar visiem citiem,» tā Ilze Kobiaka.

Audzēkņi, kas ir iesaistījušies SMU programmā, līdzinās lielai ģimenei, kas atbalsta cits citu gan emocionāli, gan fiziski, puiši palīdz meitenēm aiznest stendus. «Atbalsts ir neapšaubāmi ļoti izteikts un ļoti jūtams,» tā Madars par abām skolotājām. Viņu papildina Ralfs: «Skolotājām cepuri nost. Ja mēs pasakām, ka mums kaut ko vajag, piemēram, vizītkartes, tās uzreiz tiek sataisītas. Skolotājas ļoti nāk pretī. Pie viņām var aiziet un tā normāli kā ar skolotājiem parunāties, ja kaut kas ir nepieciešams, tad uzreiz tiek meklēts risinājums.» Tāpat liels atbalsts ir Valmieras tehnikuma direktore Vineta Melngārša, kas skolas budžetā atrod iespēju, lai skolēnu konkursus un pasākumus varētu apmeklēt bez maksas.

VALMIERAS TEHNIKUMA SMU kuplā saime kopā ar skolotājām Agitu Šamšeli un Ilzi Kobiaku. Publicitātes foto


Globālais un lokālais

Laikraksta "Liesma" pielikums "Globālais un lokālais" tapis ar Latvijas valsts budžeta finansētas mērķprogrammas "Reģionālo un vietējo mediju atbalsta programmas" atbalstu.

Komentāri
Pievienot komentāru