Strādā, lai palīdzētu
Valmieras novadā ir vairākas privātaptiekas, kas strādā līdztekus tīklu aptiekām. Tas ir nepieciešams, lai visiem iedzīvotājiem nebūtu jādodas pēc vajadzīgajām zālēm un citreiz vienkārši pēc padoma pie farmaceitiem, kas strādā tīklu aptiekās Valmierā.
Uz sarunu aicinājām SIA «Rūjienas aptieka» vadītāju ILZI ROĶI, lai pastāsta par privātaptiekas ikdienu mazpilsētā.
Aptieka «laukos»
Lai mēs varētu izdzīvot, esam iesaistījušies apvienībā «Aptieka 1» – tā ir priekšrocība, ka var piedāvāt pieejamākas cenas, var veidot dažādas kampaņas, kas nav nemaz tik vienkārši no likumdošanas puses. Pieejamāka cena – maciņš priecīgāks. Kopumā apvienībā «Aptieka 1» esam 101 aptieka pa visu Latviju, vienmēr ir interesanti aprunāties un uzklausīt, kā iet kolēģiem Kurzemē vai Latgalē.
Mēs paši esam savā ēkā, līdz ar to mums mazliet mazāk ir jādomā par izdevumiem, jo nav jāmaksā īre. Ēka jau ir celta kā aptieka 1841. gadā, un visu šo laiku te darbojusies aptieka. Ir pieprasījums arī pēc aptiekas pakalpojuma, kas ir zāļu izgatavošana uz vietas, – vienu brīdi likās, ka pieprasījums nav liels, tomēr ziemā pieprasījums pēc pakalpojuma ir palielinājies, jo nepieciešams, piemēram, pagatavot deguna pilienus. Dermatologi, meklējot īpašu pieeju klientam, var mēģināt izveidot individuālu pagatavojumu. Tā ir tāda niša, kur var izpausties. Tomēr šis pakalpojums ir vairāk kā pievienotā vērtība aptiekai, nevis peļņas avots.
Varu teikt, ka mazpilsētā aptieka ir kā miniatūra pasaule, kur farmācija iet kopā ar ekonomiku – iespējams, mazā aptiekā šādas lietas izgaismojas vairāk nekā lielā pilsētā, jo mazpilsētā pirktspēja ir nedaudz zemāka un mazāks klientu loks. Tomēr es uzskatu, ka katrai aptiekai ir savs klients, bet katram klientam ir jābūt savam farmaceitam, pie kura doties pēc padoma, kuram var uzticēties un būt pārliecināts, ka ieteiks labāko problēmas risinājumu. Mazpilsētā klientu loks ir labāk pazīstams, līdz ar to var arī labāk izvērtēt klientu vajadzības un drusciņ prognozēt to, kādi medikamenti varētu būt nepieciešami. Protams, ir arī kāds garāmbraucējs, kas mēdz ienākt, un tad pasūtījums nākamajai dienai ir jāveido no jauna. Piegādes mums ir katru dienu, sadarbojamies ar vairākām lieltirgotavām, līdz ar to spējam meklēt izdevīgāko cenu. Protams, tas ir papildu darbs, bet mūsu klientiem tas nav mazsvarīgi. Ir arī gadījumi, kad nepieciešamo medikamentu pie viena tirgotāja vairs nav, tad skatāmies pie cita. Šobrīd piegādes ir apgrūtinātas, un tas saistīts ar medikamentu ražošanu, taču tā ir problēma ne tikai pie mums, bet gan visā Eiropā. Piemēram, ir deguna aerosols, kas mūsdienās ir teju katrā zāļu aptieciņā, tam nelielu detaļu ražo Krievijā, līdz ar to nevar to pagatavot izsmidzināmā variantā. Šeit varam redzēt, cik ļoti visi esam saistīti, to varēja izjust arī Covid-19 laikā, kad, piemēram, maskas un respiratori nāca no Ķīnas. Šobrīd izjūtam nākamo sniega bumbu.
Konkurence
Rūjienā esam divas aptiekas, ir vēl «Benu aptieka», un mēs ar to vairāk sadarbojamies. Konkurence ir draudzīgā nozīmē, jo tā ir vajadzīga – tas virza uz attīstību. Nedrīkst iesēsties savā sniega kupenā un laimīgs dzīvoties.
Sāpīgāka konkurence ir internetaptiekas. Cilvēki atnāk, apskatās medikamentus šeit, pajautā padomu, bet beigās tos nopērk internetaptiekā. Īpaši izteikti tā dara jaunākā paaudze. Tas ir saprotams, ka ar to cenu politiku mēs nespējam konkurēt. Nereti tur ir arī akcijas, ko mēs nevaram piedāvāt.
Kovida laiks
Es to varētu nosaukt par pārdomu laiku, jo sākumā sastapāmies ar preču trūkumu, sapratām arī to, cik esam atkarīgi no Ķīnas. Aktuāls bija arī jautājums par cilvēku līdzatbildību un to, kā viens izturas pret otru. Ir daļa, kas vēl aizvien, rindā stāvot, nedzenas virsū, bet ievēro distanci. Cilvēki par to domā – ja ne pats par sevi, tad vismaz par to otru. Tas ir arī tas, ko mēs sabiedrības veselībā esam aizmirsuši, un kovida laiks bija labs atgādinājums. Mēs šeit strādājām maiņās, lai būtu izslēgti no kontakta – divas dienas strādāja viena maiņa, divas dienas otra. Likumdošanā bija noteiktas 10 dienas mājas karantīnā, ja ir bijis kontakts ar Covid-19 slimnieku, bet neviena iestāde nevar atļauties 10 dienas nestrādāt.
Pandēmijas laiks cilvēkus vairāk iedrošināja piezvanīt – klients vispirms piezvanīja mums, paprasīja, vai viņam ir e-veselībā izrakstītas recepšu zāles, ja tiek lietoti retāk izplatīti medikamenti, tad tos pieteica, lai nav divreiz jānāk uz aptieku, līdz ar to izvairījās no lieka kontakta. Un to piekopj arī pašlaik. Jo arī ar e-veselību iet visādi, cilvēks nereti domā – tikko piezvanīju ārstam, un viņš recepti būs jau uzrakstījis, tomēr nereti ir tā, ka viņi tās raksta pēc pieņemšanas laika. Tad mēs skaidrojam, lai nāk nākamajā dienā, kad tiešām šī recepte jau būs e-veselībā.
Pandēmija ir iemācījusi arī strādāt attālināti, un tas nāk par labu, ja varam mācīties attālināti. Protams, reizēm pietrūkst tā kontakta, bet iegūstam laiku, jo nav jāmēro ceļš līdz Rīgai un atpakaļ. Nav arī ceļa izdevumu, un parasti, ja esi aizbraucis uz Rīgu, gadās arī kādi neparedzēti tēriņi, tad no tā ir iespējams izvairīties. Un ir ļoti daudz apmācību, kas aizvien notiek attālināti, tāpat Zoom platformā viens uz otru paskatās, pasmaida, pamāj. Nav jau arī tā, ka vispār nav komunikācijas.
Farmaceita un aptiekas nozīme «laukos»
Es uzskatu, ka mazpilsētā noteikti ir jābūt aptiekai, jo pie mums iegriežas gan vecāka gada gājuma cilvēki, gan ģimenes ar maziem bērniem, un nereti ir tā, ka viņiem palīdzība nepieciešama tūlīt, nevis kamēr vēl aizies pie ārsta un kamēr aizbrauks uz lielāku pilsētu pēc zālēm – tur paiet laiks, un tie ir arī kārtējie izdevumi. Reizēm gadās arī tā, ka cilvēks netiek pie ārsta, tad viņš nāk uz aptieku pakonsultēties un izvērtēt situāciju – mums ir jāsaprot tā robeža, cik tālu mēs varam palīdzēt un kad cilvēks ir jāsūta pie ārsta. Aptiekā viņam ir vairāk laika izrunāt par zāļu pareizu lietošanu, tāpat arī par profilaksi. Mazā pilsētā cilvēkam ir lielākas iespējas ienākt, jo lielā pilsētā tomēr aptiekas darbojas nedaudz pēc konveijera principa, tur nedabū to personīgumu, citreiz pat nepieciešamo intimitāti – kādam, iespējams, ir neērti uzdot sev interesējošo jautājumu, kad aiz muguras stāv tik daudz cilvēku.
Gadu laikā esam arī iepazinuši mūsu klientus, zinām, cik kurš ir gatavs lietot zāles, cik izklaidīgs vai aizmāršīgs ir. Mēs šeit varam arī izmērīt asinsspiedienu, jo ne visi spēj atļauties sev mērītāju.
Cilvēki taupa uz zālēm
Patlaban situācija var būt mazliet saasinātāka, jo ir pieaugušas gan elektroenerģijas, gan pārtikas cenas, tomēr uz zālēm cilvēki ir mēģinājuši taupīt vienmēr. Kad izraksta piecus sešus medikamentus, ne vienmēr visus nopērk. E-veselība tādā ziņā ir nākusi par labu šajā jomā, jo, ja cilvēks kaut ko no izrakstītajām zālēm nenopērk, ārsts to redz. Iepriekš to nevarēja izkontrolēt, bet tagad to ārsti var redzēt. Cilvēks taču ir gājis pie ārsta, kur viņam nozīmē konkrētu ārstēšanu, tad tie medikamenti tomēr ir jālieto.
Diemžēl kompensācijas sistēma ir ļoti nestabila, ir medikamenti, kam reizi mēnesī mainās kastīšu izskats, un mums sanāk vairāk strādāt ar cilvēkiem un skaidrot, ka šomēnes zālēm būs zaļa kleita, nākammēnes varbūt būs zila.
Kolektīvs
Man ir ļoti paveicies ar savu kolektīvu – mēs kopā esam pieci farmaceiti, grāmatvedis un palīgpersonāls. Zinu, ka ir ļoti grūti atrast farmaceitus arī lielās pilsētās, tāpēc es priecājos, ka mums šeit komanda ir nokomplektēta un sanāk divas maiņas. Tagad tikai jāturpina strādāt!
Mans novēlējums uz svētkiem: «Sniegpārslu zābaciņos, piparkūku mētelītī, mazliet smaržodams pēc krustnagliņām un zeltaina vaska, šeit brien klusais Ziemassvētku brīnums.» Katram novēlu noķert šo brīnumu!
Privātaptiekas Valmieras novadā
Informācija atrasta Zāļu valsts aģentūras aptieku kartes datos
Juridiskais īpašnieks |
Adrese |
SIA «STRENČU APTIEKA» |
Rīgas iela 9, Strenči, Valmieras nov., LV-4730 |
SIA «NAUKŠĒNU APTIEKA» |
«Doktorāts», Naukšēni, Naukšēnu pag., Valmieras nov., LV-4244 |
SIA «MATĪŠU APTIEKA» |
Valmieras iela 9, Matīši, Matīšu pag., Valmieras nov., LV-4210 |
SIA «MAZSALACAS APTIEKA» |
Baznīcas iela 19, Mazsalaca, Valmieras nov., LV-4215 |
SIA «DAUGUĻA APTIEKA» |
Rīgas iela 11, Mazsalaca, Valmieras nov., LV-4215 |
SIA «APTIEKA DIKĻI» |
«Skaras», Dikļi, Dikļu pag., Valmieras nov., LV-4223 |
SIA «NIGELLA» Pārgaujas aptieka |
Stacijas iela 11, Valmiera, LV-4201 |
SIA «PILSĒTAS APTIEKA» |
Rīgas iela 16 Valmiera, LV-4201 |
SIA «RŪJIENAS APTIEKA» |
Rīgas iela 3, Rūjiena, Valmieras nov., LV-4240 |
SIA «NIGELLA» aptieka «Lauma» |
Brīvības iela 2A, Valmiera, LV-4201 |
FARMACEITE ILZE ROĶE. Ārijas Romanovskas foto
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. #SIF_MAF2022
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv
Ak,"tīkla"aptiekām metiet līkumu!Tikai "privātaptiekās" jums sniegs īsto padomu un īstās zāles!Interesanti,kur ir tas āķis,kur starpība?Arī privātās aptiekas ir apvienojušās "apvienībās",kas no tīkla daudz neatšķiras.