Par stārķu glābšanu
Ik gadu Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) speciālistiem cilvēki jautā: «Ko darīt, kad atrasti ievainoti baltie stārķi vai no ligzdas izkrituši stārķu mazuļi, kas nav spējīgi lidot?» Par to nelielas pārdomas un ieteikumi.
Dabiskā atlase
Latvijā ir sasniegts maksimālais vides piesātinājums ar šīs sugas putniem un to populācija vairs nepieaug. Pie mums ligzdo ap 10000 stārķu, no kuriem vārgākie aiziet bojā. Cilvēkiem ir jāsaprot, ka tā ir dabiskā atlase. Vēl jo vairāk tas notiek, ja kādas sugas piesātinājums ir augsts, kā tas pie mums ir arī ar baltajiem stārķiem.
Ja atrasts baltais stārķis
Stārķis ir savvaļas putns un arī īpaši aizsargājama suga, tādēļ to iegūt vai turēt nebrīvē drīkst tikai ar DAP izdotu atļauju. Savainotu stārķi vai tā mazuli var nogādāt patversmē vai kādā no zooloģiskajiem dārziem, vai arī palūgt veterinārārsta palīdzību. Taču jāatceras, ka veterinārārsta pakalpojumi atkarībā no stārķa traumu nopietnības ir pietiekami dārgi, un arī tad nav garantijas, ka putns izdzīvos, jo stārķi ir grūti ārstējami.
Atradējiem, kam nav specifisku zināšanu veterinārijā vai zooloģijā, pašiem tomēr nevajadzētu sākt stārķa ārstēšanu vai stārķēnu barošanu un audzināšanu mājas apstākļos. Ne vienmēr no dabiskās atlases izglābtais stārķis pēc tam būs spējīgs patstāvīgi izdzīvot savvaļā. Reizēm pēc ievainojuma sadziedēšanas stārķis vairs nav spējīgs lidot — līdz ar to pat pēc veiksmīgas izārstēšanas šim putnam jānodrošina mūža aprūpe, bet ne visi stārķu glābēji to var un vēlas. Turklāt savvaļas putni var būt neprognozējami, tādēļ cilvēkam bez zināšanām un iemaņām nevajadzētu stārķiem tuvoties — to knābiens var būt diezgan traumējošs.
Kur nogādāt atrasto stārķi?
Dzīvnieku aizsardzības likums paredz, ka jebkura persona par klaiņojošu vai bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu dzīvnieku nekavējoties paziņo vietējās pašvaldības institūcijai, kurai jāorganizē klaiņojošu vai bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu dzīvnieku izķeršana un, ja nepieciešams, neitralizēšana/iemidzināšana.
Diemžēl Latvijā nav speciālu savvaļas dzīvniekiem paredzētu patversmju vai rehabilitācijas centru. Zooloģiskie dārzi un dzīvnieku patversmes iespēju robežās pieņem arī savainotus savvaļas dzīvniekus un veic to ārstēšanu, taču jāsaprot, ka ne vienmēr šādas iespējas ir pieejamas tuvākajā patversmē vai zooloģiskajā dārzā, tāpēc iepriekš ar patversmi vai zooloģisko dārzu vēlams sazināties.
Pārdomām
Ir saprotams, ka cilvēkiem rūp nelaimē nonākuši stārķi. Tomēr reizēm, labu gribot un iejaucoties dabiskajos procesos, stārķiem tiek sagādātas lielākas ciešanas nekā tad, ja visam ļautu notikt dabiski.
DAP nepieciešamības gadījumā, protams, konsultēs iedzīvotājus par rīcību ar atrastajiem savainotajiem savvaļas dzīvniekiem, tai skaitā stārķiem, arī par jums tuvākajām savvaļas dzīvnieku turēšanas vietām. Tomēr iestādes speciālisti jau tagad uzsver: ja izvēlaties savvaļas dzīvniekam palīdzēt, izvērtējiet savas iespējas un to, vai palīdzība dzīvniekam/putnam tiešām ir nepieciešama.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv