Par spēka vārdiem un muzeju vērtībām

- 11.Janvāris, 2017
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Aukstums sestdien nebija nobaidījis klausītājus pulcēties Mūrmuižas  tautas universitātes kārtējā nodarbībā, lai ieklausītos LU profesores Janīnas Kursītes-Pakules un Baltijas muzeoloģijas veicināšanas biedrības priekšsēdētājas Unas Sedlenieces stāstījumos.

Diemžēl veselības problēmas todien nebija ļāvušas profesorei līdz Mūrmuižai tikt. Tādēļ šoreiz viņa klausītājus uzrunāja Rīgas Latviešu biedrības namā notikuša priekšlasījuma «Spēka vārdi» videoierakstā. Tajā dzirdējām sarunu par to, kā mūsu katra un reizē arī tautas dzīvi ietekmē tas, ko mēs runājam, rakstām, daudzinām.

Janīna Kursīte atgādināja, ka spēka vārdi ir tie, kas uzmundrina. Sevi vai citus uz kaut ko noskaņojam, sakot šos vārdus sev klusām vai skaļi. Biežāk gan spēka vārdi tiek teikti citiem, kad vēlam labu dienu vai dievpalīgu. Tie ir arī labas veselības, veiksmes un citos novēlējumos. Tādi vārdi gan spēku  iegūstot vien tad, ja novēlētājs pats tiem tic un notic arī saņēmējs. Ir ļoti būtiski dienu sākt tieši ar šādiem labiem spēcīgiem vārdiem. Tad tajā dienā viss labi sokas. Slikti, ja kādam diena sākas ar ķildu vai lamu vārdiem. Vēl sliktāk, ja kāds šo noskaņojumu, ļaunu spēku atnes uz darbu vai citur cilvēkos.

Mūsdienās šādi labestības vārdi kļūst arvien vajadzīgāki, jo ar saviem plusiem, bet vairāk ar drausmīgiem mīnusiem ir atnācis interneta laikmets, kas dod iespēju katram izteikties. Diemžēl, lai cik pozitīva ziņa parādītos interneta portālos, to noteikti kāds noķengās. Tā notiek, sākot ar politiku (te ķengāšanās vēl būtu saprotama), beidzot ar Imanta Ziedoņa bērēm (vai valsts tām drīkstējusi naudu tērēt).

DISKUSIJA. Arī  universitātes klausītājiem bija savs sakāmais par spēka vārdiem. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru