Vietvārdu burvība
Sabiedriskās zinātnes veidošanā var piedalīties ikviens, kurš nav saistīts ar zinātni, šo procesu vispārējā nozīmē skaidro vecākā bibliotekāre Svetlana Jodo. Tā ir pētniecības prakse ar sabiedrības līdzdalību, jo par brīvprātīgo var kļūt jebkurš interesents.
Apzinot un ievācot paraugus, ko vēlāk izmanto zinātnieki, var palīdzēt katrs no mums, ja ir interese un patikšana. Valmieras Integrētā bibliotēka līdz 2025. gadam darbojas lielā Eiropas līmeņa projektā «Eiropas amatierzinātne». Viens no virzieniem, ko bibliotēka izvēlējusies izvērst plašāk sabiedriskās zinātnes kontekstā, ir vietvārdu vākšana.
Vietvārdu talkā ikviens aicināts apzināt un pierakstīt vietējos vietvārdus — īpašvārdus, kas apzīmē kādu fizioģeogrāfisku objektu. Tie var būt gan apjomīgi — teiksim, Laņģezers Lodes pagastā vai Sarkansalas purvs Naukšēnos, gan nelieli, tikai vietējiem zināmi pakalni-uzkalni-pļavas-gravas-ceļu krustojumi-strautiņi... Oleros katrs zinās, kur ir Nāzara priede, Mazsalacā — Vilkaču priede, bet Senču ozolu var meklēt tiklab Kaivē, kā Lībagos. Latvieša izdoma gadsimtos bijusi dāsna, apzīmējumus meklējot.
IESAISTĪSIMIES! Bibliotēka pamudina.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv