Mācās mūža garumā

- 16.Janvāris, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Mūžizglītība nav tikai katra nākamā diploma iegūšana, tā nav arī vienas profesijas maiņa uz citu, tā var būt savu prasmju pilnveidošana konkrētā jomā. Daudzi izvēlas šādu iespēju.

Mūžizglītība ir izglītības process cilvēka dzīves garumā, kas balstās uz mainīgām vajadzībām iegūt zināšanas, prasmes un pieredzi, lai paaugstinātu vai mainītu savu kvalifikāciju atbilstoši darba tirgus prasībām, savām vajadzībām un interesēm. Mūžizglītībā iekļaujamas visas mācīšanās formas: formālā izglītība, kas sevī ietver pamatizglītības, vidējās un augstākās izglītības pakāpes; neformālā izglītība, kas nodrošina to iemaņu un prasmju apguvi, kas nepieciešamas, lai integrētos sabiedrībā un darba tirgū; ikdienas mācīšanās, kas ir ikdienas saskarsmē iegūtās prasmes un zināšanas, kas bagātina cilvēka vispārējo pieredzi.

Tieši šādi Vidzemes Augstskolā ir definēta mūžizglītība, un pati reģionālā mācību iestāde ir lielais resurss, kuru izmantot, ja gribas noiet ne tikai formālo izglītības ceļu, bet reizi pa reizei pamācīties tieši sev interesējošo.

Atvērtā universitāte un digitālā platforma

Vidzemes Augstskolas (ViA) Atvērtā universitāte piedāvā iespēju ikvienam apgūt augstākā līmeņa zināšanas sev interesējošās tēmās. Tās var būt zināšanas biznesa vadībā, tūrismā, medijos un komunikācijā, informācijas tehnoloģijās, virtuālajā realitātē un viedajās tehnoloģijās, mehatronikā, ilgtspējīgā ēku būvniecībā, kā arī apgūt kursus pašizaugsmei un personas attīstībai.

Atvērtā universitāte ir unikāla un mūsdienīga iespēja studēt tikai to, kas interesē, apmeklējot lekcijas kopā ar studentiem augstskolā. Tā ir laba iespēja apgūt jaunas kompetences un prasmes, paaugstināt konkurētspēju tirgū un studēt arī tad, ja kāda iemesla dēļ nevar apgūt pilnu studiju programmu augstskolā. Pēc studiju kursa beigām ir iespējams saņemt arī apliecību par iegūtajiem kredītpunktiem, kas noderēs tālākajās studiju gaitās jebkurā Latvijas augstskolā vai koledžā.

Jaunajam gadam sākoties, Vidzemes Augstskola vēsta, ka piecu Latvijas augstāko izglītības iestāžu darba grupa – Vidzemes Augstskolas mācībspēki un kolēģi no Liepājas, Daugavpils, Rīgas Tehniskās Universitātes, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas un Latvijas Jūras akadēmijas – ir izstrādājuši un pielāgojuši vairāk nekā 40 tiešsaistes mācību kursus projektā «Augstskolu digitālās kapacitātes celšana ar tiešsaistes mācību resursu un analītikas viedu integrāciju» (EduAim). Un tas ir jaunums mūžizglītības iespējās arī mūsu novada aktīvajiem un izglītoties kārajiem iedzīvotājiem. Jaunā mācīšanas un mācīšanās pieeja ir paredzēta ļoti daudzveidīgai mērķa grupai: studentiem un mūžizglītības dalībniekiem bez formālās izglītības informācijas un tehnoloģiju jomā. Projektā izstrādātā jaunā EduAim vērtēšanas koncepcija ir oriģināla, jo tā vērtē izglītojamo nevis pēc absolūtā līmeņa, bet gan pēc apmācību laikā iegūtajām zināšanām.

«Tiešsaistē ir pieejami ļoti daudz dažādu resursu, ar kuru palīdzību formāli vai neformāli apgūt dažādas zināšanas, taču EduAim sniedz Latvijas iedzīvotājiem vispilnīgāko piedāvājumu – kursi ir izstrādāti un pielāgoti, ņemot vērā Latvijas situāciju, tos ir izstrādājuši un pielāgojuši augstskolu docētāji un zinātnieki. Kā liels bonuss ir tas, ka par šiem kursiem izsniegtais sertifikāts tiek pielīdzināts apgūtam augstskolas studiju kursam un to ir iespējams vēlāk pielīdzināt arī savām studiju vajadzībām,» saka programmas mācību satura eksperts Kārlis Apalups.

 

Jēgpilni pavadīt laiku

Mācīties jeb vēlēties izzināt jauno 15 minūtes dienā – tā esot mūžizglītības panākumu atslēga. Bet kāpēc mācās tie, kam pāri 50? Lai paliktu darba tirgū – būs biežākā atbilde, daudzi jau sasnieguši pat pensijas gadus, un viņi apzinās, ka «sabiedrība noveco vēlāk». Viņi gan laužas arī cauri stereotipu radītajai sienai, jo 50 un 60 gadu vecumā sēdēt skolas solā... Kādam tā šķiet iespēja, bet citam izaicinājums.

Tajā pašā laikā sabiedrības pētnieki atzinuši, ka dzīvojam 21. gadsimtā, kad izglītība ir pieejama, to var baudīt, un sabiedrībā dzīvo vecākā paaudze, kurai «uzdāvināti 25 dzīves gadi». Kā tos piepildīt? Jautājums ir pēc būtības svarīgs, jo pēc piecdesmit gadiem ir svarīgi apgūt un izprast jauno, un pat pēc 70 ir svarīgi interesēties, būt vēlmei apgūt jauno, lai neizkristu no aprites. Speciālisti atzinuši, ka brīnišķīga iespēja ir mācīties ne tikai kursos, klātienē vai attālināti: valodas, digitālās tehnoloģijas, bet citam no cita. Un šajā gadījumā noder kursi, kam ir vadītājs, vai kopā sanākšana interesentu grupā. Iemācīties vienkāršāko angļu valodā, pārrunāt izlasītās grāmatas, radošās nodarbības iedvesmai, diskusijas par garīgās un fiziskās veselības uzlabošanu, un arī praktiskās nodarbības.

Valmierā labs piemērs ir Valmieras pensionāru biedrības aktivitātes. Biedrības paspārnē izveidota un darbojas «Senioru skoliņa». Kāda ir senioru motivācija mācīties, izzināt, piedalīties?

«Vienam interesē viens, otram kaut kas cits, bet galvenais, lai interesē, jo svarīga ir socializēšanās,» saka biedrības «Valmieras pilsētas pensionārs» vadītāja Ināra Allika, stāstot, ka skoliņā notiek patiess mūžizglītības process. Skoliņā satiekas gan 65 gadus vecas sievietes, gan arī tās, kam tūlīt 90, bet vienu interesē jaunais dizainā, citu – svešvalodu apguve, kādam tikšanās ar vietējā sabiedrībā zināmiem cilvēkiem, kur viens stāsta par literārā darba, teātra izrādes, tūrisma brauciena nozīmi, bet cits iepazīstina ar dažādām sporta norisēm, ar datoru un dronu pasauli.

«Mēs rakstām projektus, meklējam finansējumu, jo bez naudas nav iespējams piesaistīt arī kvalitatīvus lektorus. Darām, lai esam apritē,» uzsver Ināra Allika.

Vaļasprieks pārtapis biznesā

Valmieriete Inga Logina ir mūžizglītības fane, kura, mācoties un vēlreiz mācoties, ir izveidojusi savu uzņēmumu «LoginWool», kā arī ar savām prasmēm dalās. Ja gribas iemācīties zīmēt, filcēt, līmēt, dekupēt, pērļot, noformēt un darboties vēl virknē tehniku, tad daudziem tieši Inga ir padomdevējs. Skolēniem un jauniešiem viņa vada nodarbības Valmieras Jaunatnes centrā «Vinda». Pāris gadus tur notiek arī pieaugušo dizaina un mākslas stundas.

«Man iegūtās zināšanas, prasmes, varēšana ir kā iedvesma, un es vēlos tās dot tālāk. Biznesā es paliku pie filcēšanas, bet ikdienā man gribas eksperimentēt. Iemācos un skatos, kā bērni rada, kas interesē pieaugušās sievietes, kuras pie manis ir braukušas mācīties no Rīgas puses, no Aizkraukles... Nu, es nezinu, saka, ka pati nodarbību atmosfēra uzrunā. Varbūt tāpēc, ka tiešām daru to, kas patīk, un pati visu laiku mācos,» stāsta Inga, sakot, ka Dievs viņai devis varēšanu un talantu, tāpēc tikai iesākumā savu laiku veltījusi garākiem un finansiāli paģērošākiem kursiem, bet tagad pietiekot ar interneta resursiem, ar izklāstu, lai radoši meklētu risinājumu un tiktu pie kvalitatīva rezultāta.

«Es nesaku, ka esmu liela māksliniece, man nav akadēmiskās izglītības, bet uzņēmumā ražoju gaumīgas, kvalitatīvas, skaistas lietas, tas man ir svarīgi. Mani klienti zina, kā top filcētās čības, zābaki, pirts cepures, dūraiņi, un prasmes neslēpju. Pie manis ir dāmas filcēšanu mācījušās, lai sāktu savu biznesu. Kā viņām iet? Ceru, ka labi, jo visiem saku, ka svarīgākais, lai darāmais patīk, tad arī mācīties nemaz nav grūti,» tā Inga, kura savu mūžizglītību daudzējādā ziņā var saukt par pašmācību.

«Akadēmiskā izglītība? Vidzemes Augstskolā pabeidzu biznesa vadību, pirms tam Jāņmuižas profesionālajā skolā ieguvu mājsaimnieces profesiju, bet vienmēr gribēju būt radīšanas procesā, radot arī praktiskas, noderīgas lietas,» tā Inga, kas mazajiem saka, lai viņi dancina otiņu, liekot krāsu uz lapas, veidojot savu pirmo mākslas darbu, bet pieaugušos iedrošina mēģināt, jo nav jākaunas nezināt, ja vari pajautāt, apgūt un darīt.

IEDROŠINU RADĪT, un tas patīk mazajiem un arī pieaugušajiem. Bērniem tās varbūt ir pirmās iemaņas un izvēles radošajā procesā, bet lielajiem tā jau ir iespēja atvilkt elpu ikdienas skrējienā, pabūt ar sevi un radīt vai mācīties praktisko, kas arī noder, – tā Inga Logina.  Foto no personiskā arhīva

 

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta «Rakstu sērija – MĒS PAŠI» saturu atbild projekta īstenotāja SIA «Imanta info».Projekta Nr. 2023.LV/RMA/03

#SIF_MAF2023


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru