Historia.lv publicēta Dikļu fotogrāfa Alberta Krūmiņa stikla negatīvu kolekcija. Aicinām palīdzēt atpazīt fotogrāfijās redzamās vietas un cilvēkus!
No 20. gs. pirmās puses līdz pat 60. gadiem Dikļos strādājušā fotogrāfa Alberta Krūmiņa (1889 – 1969) unikālā stikla negatīvu kolekcija Valmieras muzejā nonāca ap 2010. gadu – mājās saglabātos tēva negatīvus, kopskaitā ap 150, kā arī dažādus dokumentus un fotogrāfijas uz muzeja krājuma nodaļu atnesa viņa dēls Jānis Krūmiņš.
Alberta Krūmiņa fotoplates, novietotas muzeja glabātavā, pacietīgi gaidīja, līdz tiks «atklātas», un tas notika 2021. gada pavasarī, kad Dikļu pagasta pārvalde pasūtīja Valmieras muzejam sagatavot vairākas Dikļu vēsturei veltītas planšetes. Pārskatot savos fondos esošos Dikļu attēlus, muzeja Krājuma nodaļas darbinieki atcerējās arī par A. Krūmiņa negatīviem, dažus no tiem ieskenējot planšetu ilustrācijām. Tobrīd apmeklējot Valmieras muzeju un pārrunājot aktualitātes, es uzzināju par šo negatīvu esamību un, daļu no tiem aplūkojis, sapratu, ka šī kolekcija ir īpašs, uzmanības un plašākas izpētes vērts materiāls. Protams, apjoma ziņā to nevar salīdzināt ar slaveno Strenču fotodarbnīcas kolekciju, kurā ietilpst ap 3000 stikla plašu, taču gan Dikļu un tuvākās apkārtnes vēsturei, gan attiecīgā perioda plašākai izpētei dažādu tēmu ietvaros A. Krūmiņa uzņēmumi ir ļoti vērtīgi. Vairums attēlu ir oriģināli, plašāk netiražēti, pat neredzēti Dikļu un tuvākās apkārtnes skati; uzņēmumos iemūžinātas arī dažādas norises un pasākumi, tāpat lielu daļu sastāda atsevišķu personu un grupu (domājams, galvenokārt diklēniešu un budenbrokiešu) fotogrāfijas.
Domājams, Dikļu labdarības biedrības koris. 20. gs. sākums. No Alberta Krūmiņa negatīvu kolekcijas. Valmieras muzeja krājums.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv