«Zaļais pūķis» nav vīruss, to patīkami apkarot
Valdības atbalsts Veselības ministrijas kārtējam plānam cīņai ar žūpību ir likumsakarīgs: vajag tautai ik pa brīdim atgādināt, cik ļoti tā ir, partijprāt, nodzērusies! Aizies pavisam postā, ja koalīcijas cēlie prāti nepievilks tai stingrāk grožus...
Iveta Kažoka, «sorosiskās» domnīcas Providus vadošā pētniece, nesen portālā «lsm.lv» publicēja – man ar sīvu skaudību jāatzīst! – izcilu rakstu*, kurā viņa skaidro, kāpēc pie mums vara neuzticas tautai. Ne es viens esmu pamanījis: šī nav pirmā valdība, kas dialogu ar Latvijas valsts suverēnās varas īpašnieci vēlas veidot no sava iedomātā morālā un, protams, intelektuālā pārākuma pozīcijām. Vienkārši šī attieksme jau ir «progresējusi» pāri visiem labas gaumes un veselā saprāta rāmjiem: «Ak, mums te vienas vienīgas galvassāpes ar jums – blēdīgiem, glupiem, slinkiem žūpām...»
Veselības ministre Ilze Viņķele – kā spītējot viegli piedauzīgajam uzvārdam un pašas privātā dzīvē nebūt ne «aizšūtai mutei» – jau ilgi ir šīs ideoloģijas karognesēja. Kas par to, ka mediķu algas neceļas un aizdomas par veiktajiem aizsarglīdzekļu iepirkumiem negaist – re, «zaļais pūķis» dabūs kārtējo dūrienu ribās!
Ministru kabinetā otrdien atbalstītais VM rīcības plāns alkohola patēriņa mazināšanai un alkoholisma ierobežošanai no 2020. līdz 2022. gadam – ir «īstermiņa politikas plānošanas dokuments», kas turpina līdzīgu plānu kā no 2012. līdz 2014. gadam. Tas paredz vairot ierobežojumus alkoholisko dzērienu reklamēšanai; paredz izvērtēt iespēju samazināt pieļaujamo alkohola koncentrāciju asinīs visiem autovadītājiem līdz 0,2 promilēm. Plānam jāmazina alkoholisko dzērienu pieejamība; jāierobežo alkoholisko dzērienu mārketings un ražotāju vai tirgotāju veidotā cenu politika; jānodrošina alkoholisko dzērienu patēriņa pētīšana, alkohola atkarības ārstēšana un rehabilitācija.
Par lielāku akcīzes likmi runāts netiek – taču šādam solim, kad atkal vajadzēs budžetu stiķēt, ir laikus «sagatavota augsne». Ministrija rēķina, ka cīņa pret žūpību papildinās tās kasi ik gadu par vairāk nekā trijiem miljoniem eiro. Iespējams, tas arī kļūs par cēloni jaunam cenu kāpumam.
Šausmināšanās par nodzērušos tautu man šķiet pretīgi teatrāla. Gluži kā jebkurā normālā sabiedrībā, arī Latvijā vismaz pēdējā desmitgadē darbojas strikti sociālie «iemaukti». Tos, kuriem pašiem nav pietiekami daudz prāta un gribas kontrolēt alkohola lomu savā dzīvē, efektīvi iegrožo reāli draudi sabojāt reputāciju, biznesu, karjeras izaugsmi, studijas, pazaudēt darbu un vairs to neatrast.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv