Pašmāju iniciatīva kvalitatīvā izpildījumā
Jau pirms Lieldienām Valmierā uzņēmīgi cilvēki nāca klajā ar ļoti vērtīgu ierosmi – gatavot sejas aizsargmaskas. Šobrīd iecere jau tiek sekmīgi realizēta praksē, Vidzemes slimnīca un vēl vairāki vietējie palīdzības dienesti jau saņēmuši ļoti kvalitatīvā izstrādājuma pirmās porcijas.
Par šo ļoti nepieciešamo aizsarglīdzekļu izgatavošanu, sākot jau ar pašas idejas rašanos, Liesmai trešdien pastāstīja SIA EchoTech tehniskais vadītājs Kaspars Urbāns, tieši no šī uzņēmuma nācis pirmais impulss iesaistīties vitāli svarīga produkta izgatavošanā: «Viss sākās ar to, ka mūsu uzņēmuma rīcībā ir 3D printeris, kuru pirms vairākiem gadiem iegādājāmies čehu firmā PRUSA Research. Apmēram pirms mēneša saņēmām e-pastu no šī ražotāja ar uzsaukumu, ka viņi izveidojuši bez maksas pieejamu sejas vairoga 3D modeli un aicina visus iesaistīties šo aizsargvairogu izgatavošanā, piegādājot tos savām slimnīcām un vietējiem citiem dienestiem, kuriem tie pandēmijas apstākļos nepieciešami. Tobrīd situācija valstī vēl nebija tik kritiska, vienkārši izlasījām šo ziņu, paskatījāmies, kā tas viss darbojas. Aizlikām aiz auss šo ideju, bet tobrīd vēl nekas nesākās.
Pagāja dažas dienas, Latvijā ieviesa ārkārtas stāvokli, un mēs kādā brīdī sapratām, ka laikam jau tomēr ir problēmas ar šo vairogu pieejamību. Lai visu situāciju līdz galam izprastu, zvanījām Valmieras mēram Jānim Baikam, viņš mūs tālāk saveda kopā ar Vidzemes slimnīcas vadītāju Uģi Muskovu. Rezultātā nākamajā dienā mēs viņam iedevām mūsu izdrukāto sejas vairoga prototipu, jau ar visu izgriezto plastikāta stiklu. Slimnīcai nodevām precīzi pēc PRUSA Research ieteikuma gatavotu aizsargmasku, bet atpakaļ šo paraugeksemplāru saņēmām jau izmēģinātu praksē, ar vairākiem ieteikumiem to uzlabot, piemēram, izveidot platāku aizsargstiklu. Ar Valmieras Attīstības aģentūru vienojāmies, ka visus materiāla izdevumus, kas saistīti ar vairogu izgatavošanu, atmaksās aģentūra, tādējādi pašvaldība aizsargvairogus var saņemt savā lietošanā par materiālu cenu. Tā nu sākām strādāt.
Mūsu uzņēmuma rīcībā ir viens 3D printeris, bet pats drukāšanas process ir samērā lēns. Sapratām, ka mums vajadzīgi palīgi. Par palīdzību aizsargstikla izgriešanā milzīgs paldies Eglīšu ģimenei no Kocēnu novada, kuri to bez maksas uzņēmās darīt savā uzņēmumā Simple Concept. Pēc slimnīcas ieteikuma pārtaisījām aizsargstikla modeli uz lielāku, izgriezām, notestējām un pirmos 30 aizsargvairogus jau līdz Lieldienām nodevām Vidzemes slimnīcai. Vēl 45 nonāca pie pārējiem dienestiem un arī pie ģimenes ārstiem Valmierā. Pavisam nejauši uzdūros vēl vienam valmierietim – Jānim Ozolam, kurš pats, izmantojot savu 3D printeri, izgatavo aizsargmaskas. Arī viņš piekrita bez maksas, liekot lietā mūsu piegādāto materiālu, izgatavot aizsargmaskām nepieciešamās detaļas. Lai rastu iespēju palielināt drukāšanas jaudu, griezāmies pie Valmieras attīstības aģentūras, jo 3D printeris ir koprades darbnīcā DARE. Sastapām atsaucību, un, kad publiski parādījās informācija, ka savu 3D printeri mums oficiāli aizdevusi arī aģentūra, ar savu printeri pieteicās vēl viens valmierietis – Roberts Cipruss. Paldies visiem mūsu palīgiem!»
Liesma pabija arī EchoTech birojā, kur šobrīd strādā divi 3D printeri – viens no pašu uzņēmuma, otrs – palienētais no koprades darbnīcas DARE. Tepat maskas komplektēšana un arī nodod gatavo produkciju lietotājiem. Kā atzina Kaspars Urbāns, par valmieriešu produktu jau sākuši interesēties arī no citām Latvijas vietām, bijuši zvani no citām Latvijas slimnīcām par iespēju pasūtīt aizsargmasku partiju: «Tā doma, ko mēs ar šo darbu gribam nest tālāk – lai cilvēki redz, ka var darīt arī citādi, ka mēs varam visi sadoties rokās un kopīgi šo situāciju risināt, nevis mēģināt uz katru šādas nelaimes piedāvāto iespēju iedzīvoties.»
Vakar EchoTech atdeva Vidzemes slimnīcai nākamo izstrādājumu partiju – vēl 30 aizsargmaskas. Vienubrīd darbu tempu kavējis izejmateriāla trūkums – striķis 3D printerim no Čehijas, kas bijis pasūtīts jau pirms Lieldienām, līdz Valmierai nokļuvis tikai otrdien vakarpusē... Šobrīd viss nepieciešamais, lai bez problēmām izpildītu visu Valmieras pašvaldības pasūtījumu, ir uz vietas. Ja vēl kāds nesavtīgi gatavs iesaistīties ar savu 3D printeri šajā svētīgajā kopdarbā, zvaniet Kasparam – 29340486!
TOP SASTĀVDAĻA KĀRTĒJAI AIZSARGMASKAI. Lai taptu ērti lietojama un izturīga aizsargmaska (priekšplānā no labās jau gatavā veidā), savs darbs vispirms jāpaveic 3D printerim (pa kreisi), kas no kilogramu smagās striķa spoles lēnā garā izprintē gatavu detaļu – vienu no trim dažādām – maskas komplektācijai, kurā bez plastikāta aizsargstikla, kas izgriezts ar CNC darbgaldu, un printējamām detaļām vēl arī izturīga plata savilcēja gumija un no durvju un logu blīvēšanas materiāla nogriezta mīksta sloksne pieres atbalstam.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv