Vēlēšanu kaislības Valmierā
Pirms 95 gadiem
Pārgauju, agrāko Kauguru Jaunpilsētu un Karlovku (Kārlieni) pievienoja Valmieras pilsētai. Paplašinoties teritorijai, būtiski pieauga vēlētāju skaits. Pēc statistikas datiem, reģistrā tolaik fiksēti 5059 valmieriešu, no tiem - 1929 vīrieši, 3130 sievietes. Pārgaujā no 1365 ir vīriešu 510, sieviešu 855. Uz pusi mazāk iedzīvotāju Karlovkā: no kopējā skaita 644 vīriešu vien 284, bet sieviešu 360. Jāprecizē kāds maz zināms fakts, ka jau 1919. gada rudenī lemts par abu apdzīvoto vietu statusa maiņu. Laikraksts Vidzemnieks (Nr.35., 09.10.) informējis lasītājus: „priekšpilsētas – Pārgauja un Karlovka, kas jau pa daļai pārtikas un sanitārajās lietās atrodas pilsētas pārziņā, uz Iekšlietu ministrijas pašvaldības ierosinājuma, no 6. oktobra pievienotas pilsētai”.
Nu pašvaldības vēlēšanās Latviešu biedrības namā 16. novembrī likumīgi var piedalīties ikviens pilngadīgs Pārgaujas un Karlovkas pilsonis vai pilsone! Vislielāko balsu skaitu iegūst saraksts Nr.1. ar piecpadsmit Radikāldemokrātiskās partijas kandidātiem Dr. Albertu Ziediņu, miertiesnesi Jāni Vikmani, reālskolas pārzini Ludvigu Adamoviču, miertiesnesi J. Pinkuli, skolotāju Jāni Jansonu, redaktoru Augustu Melnalksni, Dr. Kārli Kalniņu, apgabaltiesas ierēdni J. Āķi, dzelzceļa ierēdni D. Bērziņu, veikala īpašnieci Martu Rimšu, asistentu Kārli Zvirbuli, miertiesas ierēdni A. Balodi, pārtikas veikala kalpotāju Kārli Ormani, fotogrāfu Mārtiņu Gaidi. Par pirmo neatkarības laika Valmieras pašvaldības vadītāju (1919. – 1921.) kļuva populārais sabiedriskais darbinieks, ārsts Alberts Ziediņš.
Kam vara, tam valdīšana?
Nākamās domes vēlēšanās 1921. gada 4. decembrī piedalījās ap 1500 pārgaujiešu un karlovkiešu, veidojot 40% no visiem vēlētājiem. Lielākos panākumus guva sociāldemokrātu jeb sociķu saraksts Nr.3. Pilsoniskās aprindas neslēpa savu vilšanos. Neskatoties uz aktīvo priekšvēlēšanu aģitāciju, tām nācās palikt skaitliskā mazākumā pret likumīgi ievēlēto kreiso vairākumu pilsētas domē. Deviņi saraksti kopā vecpilsoņiem nodrošināja tikai 14 domnieku vietas. Šāds iznākums, protams, zaudējušajai pusei nebija pieņemams. Tūlīt pēc vēlēšanām presē parādījās publikācijas par it kā notikušajām nelikumībām — neatļautu aģitāciju vēlēšanu telpās un nespējniekiem, kurus sociķi dāsni cienājuši ar desām un baltmaizi, lai pirktu balsis... Ko darīt? Jārīkojas! Trīs enerģiski vīri: veikala īpašnieks Jēkabs Šķiliņš (no Kristīgo savienības; saraksts Nr.6), Valsts Zemes bankas aģents Ernests Gorkšs, namīpašnieks Augusts Akmentiņš (no Valmieras namsaimniekiem; saraksts Nr.9) iesniedza sūdzību Rīgas apgabaltiesai par Kauguru Jaunpilsētas (Pārgaujas) un Karlovkas rajonu iedzīvotāju nelikumīgu iekļaušanu Valmieras pilsētas domnieku vēlētāju sarakstos.
LAI VISS BŪTU LIKUMĪGI! Balsu skaitīšanas komisija un modrie vērotāji. Sēž 2. no kr. Eduards Radziņš, 3. Bernhards Breicis, 5. Jānis Līgats, stāv vidū Šana jeb Kārlis Konrāds. 2. no labās Aleksandrs Pētersons. Foto no Valmieras muzeja krājuma
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv