Vēstures iemūžinātājs
Pagājušā gadsimta sākumā viens no valmieriešu un tuvējo pagastu ļaužu iecienītākajiem fotogrāfiem bijis Jānis Sarkangalvis (Sarkangalvs, arī Johann Sarkangalw; 1870-1942). Īstens vidzemnieks: tēvs Jēkabs, smiltenietis, māte Marija Niedrīt dzimusi netālajā Blumenhof, Blomes muižā. Pēc laulībām (1865.) Smiltenē, jaunlaulātie dzīvo pie sievas vecākiem, muižas kalpiem. Tur, 1870. gada ziemas spelgonī, pirmajā februāra dienā, pasaulē nāks dēlēns, kam kristībās dod stipru latviešu vārdu — Jānis.
Skolas gaitas
Pēc mācībām Valmieras draudzes skolā 1884. gada rudenī vecāki, neskatoties uz materiālām grūtībām, izlemj sūtīt zēnu tālāk skoloties kreisskolā (apriņķa skolā). Klusajam lauku pusaudzim neiet viegli, jo visi mācību priekšmeti vācu valodā. Iespējams, ka nepietiekamā vācu mēles prasme vai augstā skolas maksa bijis iemesls izstāties jau 1885. gada nogalē... Lai gan pats J. Sarkangalvis nav atstājis atmiņas par savām zinību gaitām, ieskatu varam gūt no viņa skolas biedra, žurnālista, advokāta, kādreizējā A. Niedras valdības ministra Jāņa Ansberga (1866-1937) humorpilnā atstāsta rakstu krājumā «Valmieras kreisskolas piemiņas svētku albums» (Rīga, 1930.): «[..] Skolā toreiz trīs klases: prima (augstākā), sekunda (vidējā) un tertia (viszemākā). Skolotāji četri: inspektors Oskars Bekers, skolotājs Elmārs Heine, skolotāji, brāļi Augusts un Emīls Šades. Īsu brīdi par tādiem bija arī kāds Šmids un fon Pilsovskis, pēc tautības polis, abi ar augstskolas izglītību. Pēdējam aizejot (1884.), vietā nāca Leopolds Bergs. Mācības skolā pasniedza vācu valodā, pat krievu valodu mācot. Latīņu, grieķu un franču valodas fakultatīvi priekšmeti, kurus mācījās tikai tie, kas to vēlējās, par sevišķu atlīdzību. Pie iemīļotiem (modes) priekšmetiem piederēja klavieru spēlēšana. To skolā nemācīja, bet šinī priekšmetā uz vēlēšanos stundas pasniedza vairākas pilsētas freilenes un kundzes.
UZ RĪGAS IELAS. Redzama Livonijas viesnīcas ēka ar fotodarbnīcas reklāmu vācu un latviešu valodās. Foto no Sv. Sīmaņa baznīcas torņa, 1910.
Foto no Valmieras muzeja krājuma
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv