Lai elpotu – vajadzīga dzelzs

- 21.Decembris, 2022
Veselība un labklājība
Laikrakstā

Varbūt izklausās pat mazliet pārsteidzoši, bet dzelzs – šis smagais metāls, no kā gatavoti daudzi jo daudzi priekšmeti, ko lietojam ikdienā, – ir vitāli nepieciešams elpošanas procesam mūsu organismā.

Sīkāk par dzelzs lomu veselībai stāsta «Mēness aptiekas» pieaicinātā eksperte ārste interniste un ortomolekulārās medicīnas speciāliste Antra Briede un «Mēness aptiekas» farmaceite Ērika Pētersone. 

Aptuveni 96% no sarkano asinsķermenīšu svara (ja neskaita ūdeni) ir hemoglobīna molekulas. Sarkanie asinsķermenīši satur proteīnu hemoglobīnu, kura sastāvā ir vairāki dzelzs atomi. Hemoglobīns ir atbildīgs par skābekļa transportēšanu no plaušām uz visu mūsu ķermeni. Un ne tikai – tas pārvada arī gāzes, piemēram, ogļskābo gāzi, kā arī veic vairākas citas funkcijas. Katrā hemoglobīna molekulā ir četru atoma grupu kopums (hēms), un ikviena no tām atgādina apli, kam vidū ieslēgts dzelzs atoms. Tieši šis dzelzs atoms spēj savienoties ar skābekļa molekulu – tāpēc katra hemoglobīna molekula spēj transportēt četras skābekļa molekulas.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru