Kurlandes zoss, cukurvistiņa un Latvijas brūnā vista — atgriezīsies!

- 25.Novembris, 2016
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Šādu, liekas, visai utopisku turpmāko gadu mērķi ir uzstādījuši Latvijas sīkdzīvnieku audzētāju biedrības «Trusis un citi» vadošie speciālisti. Viņu vidū — cilvēks enciklopēdija JURIJS DMITRIJEVS. Latvijā vienīgais starptautiskais dekoratīvo putnu eksperts – tiesnesis, vēl pirms dažiem gadiem Eiropā lielākās paipalu kolekcijas īpašnieks, trīsdesmit gadus rakstītās grāmatas «Krievijas vistas» autors. Viņš arī Krievijas vecākās 'Pavlovas' vistas glābējs no neatgriezeniskas pazušanas. Par šīs šķirnes atjaunošanu saņēmis Holandes putnkopju biedrības medaļu. Nu Jurijs kopā ar domubiedriem ir apņēmības pilns Latvijā atjaunot tās vēsturiskās mājputnu šķirnes.

Latviskā cukurvistiņa

Olas ir populārs un plaši lietots pārtikas produkts. Statistika liecina, ka Latvijā viens iedzīvotājs gadā vidēji patērē 200 olas, Eiropā vidēji 250 olas, bet vislielākā piekrišana olām esot tālajā Japānā, kur viens iedzīvotājs gadā vidēji patērē 450 olas. Jurijs Dmitrijevs sarunā ar «Liesmu» zināja teikt, ka pasaulē ir apmēram 250 vistu šķirņu, bet no tām Latvijā vissenāk esot selekcionēta, uz pundurvistu bāzes iegūta jauna paveida cukurvistiņa. Jurijs par tās rašanās iemeslu zinot divas versijas: «Sākotnēji selekcionāri ietekmējušies no Latvijā ražotā salduma — marcipāna vistiņas. Tas savulaik bijis ļoti populārs gardums, tādēļ arī tam par godu selekcionētas mazās cukurvistiņas, kuru olas lieluma ziņā ir starp paipalu un parasto vistu olām. Otra versija par šo šķirni kā sava veida Latvijas simbolu ir jau vēlākajos gados ražotais un joprojām mums visiem labi zināmais  kārums cukurgailītis uz kociņa. Nekur citur pasaulē mazās pundurvistiņas nesauc par cukurvistiņām. Tās ir tikai Latvijai piederīgas. Mūsējās no citām pundurvistiņām ir atšķīrušās ar savu kāju krāsu.»

Kurlandes zoss

Pētot arhīva materiālus par šo Latvijā radīto šķirni, Jurijs vēstures līkločos nonācis līdz 1884. gadam. «Tā laika cariskās Krievijas izdevumos minēts, ka Latvijas guberņā ļoti populāras un izplatītas esot zosis ar nosaukumu 'Kurlandes'. Publikācijās uzsvērts, ka Latvijā putnkopības līmenis ir daudz augstāks nekā Krievijā. Vairākas vēstures liecības, tajā skaitā arī senās fotogrāfijas, lieliski parāda, ka Kurlandes zoss ir radīta, krustojot Ķīnas zosis ar vietējām baltplankumainajām zosīm.

ĻOTI SENS. Tā Jurijs nosauca šo fotouzņēmumu, kurā redzamas zosis, no kurām krustojumu rezultātā radīja jaunu vietējo šķirni 'Kurlandes zoss'.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru