Kristīne Pāvuliņa. Latviskā meklētāja. I

- 24.Novembris, 2021
Valmierietis
Laikrakstā

Mākslinieces Kristīnes Pāvuliņas  vārds Latvijā nav plaši pazīstams, lai gan viņa bija spilgta, darbīga un spēcīga radoša personība, kura lielā mērā ietekmēja mūsu tekstilmākslas attīstību divdesmitajā gadsimtā.

Kristīne Pāvuliņa darbojās arī kā grafiķe, akvareļu gleznotāja, mākslas pedagoģe, literāte. Auglīgs mākslinieces daiļrades spēka, iedvesmas un motivācijas avots ir tautas māksla un folklora, ar kuras pētniecību viņa nodarbojās visu mūžu. Interesentiem skopas ziņas par Kristīni Pāvuliņu sniedz enciklopēdiski izdevumi, publikācijas presē, atsevišķi apcerējumi par etnogrāfiju un mākslu, un tās konkrētajām attīstības problēmām. Tajās sniegti atsevišķi mākslinieces dzīves dati, novērtēti un reproducēti daži darbi. Pārliecinoties par dažādos avotos un atsaucēs uzietām Kristīnes Pāvuliņas dzīves stāsta druskām, pārsteidz viņas fenomenālā daudzpusība kombinācijā ar sirsnīgumu, inteliģenci un pašcieņu apburošās ikdienas manierēs. Bijušie kolēģi mākslinieci atceras kā atsaucīgu cilvēku, kam dārgs bija viss latviskais.

Mākslinieks Ansis Cīrulis kopā ar Latvju sieviešu Nacionālās līgas darbiniecēm, kuras izgatavoja Sūtņu akreditācijas zāles gobelēnus, mēbeļu drānas, durvju un logu aizkarus un 80 kvadrātmetru lielo paklāju. Kristīne Pāvuliņa — otrajā rindā otrā no labās puses. 1930.  gadi. Foto no Latvijas Vēstures arhīva krājuma 


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru