Kopā būts. Kopā justs

- 14.Jūlijs, 2023
Viesis
Laikrakstā

Skanoši un varoši Rīgu un katra sirdi pieskandēja Vispārējie latviešu Dziesmu un Deju svētki, atzīmējot tradīcijas 150 gadus. 

Valmieras novada kolektīvu dalībnieki bija daļa no lielā notikuma. Kad pasākums ir tik liels, tad tas visbiežāk ir sarunas iemesls, bet kādam ar piedzīvoto jādalās. Šoreiz viesi – Dikļu kultūras centra sieviešu kora «Lira» diriģente LARISA STIVRIŅA un diriģente INGA ZIRNE, kura vada vienīgo Latvijas senioru vīru kori «Baltie bērzi».

Dziedāšanas tradīciju tālāk nes

Sieviešu koris «Lira» Dikļos dibināts pirms 10 gadiem, un tā bijusi pašu kora dalībnieču iniciatīva. Dziedāšanas tradīciju aizsākuši vīri, bet pēc pusotra gadsimta naskākas uz kori doties ir sievas, tāpēc sieviešu koris, kas Latvijas simtgades svētkos un šajā dižošanās reizē bijis Rīgā kuplā svētku gājiena priekšgalā un skanīgi par Dikļiem, Neikenkalnu un Sidraba birzi vēsta katrā kopā sanākšanā. Tā ir atbildība un gandarījums.

«Kas ir Dziesmusvētki? Tas ir vairāk, nekā prāts var domāt un tu vispār spēj uztvert. Vārdos to neizteikt. Šie svētki tādā latviskuma un patriotisma ziņā ņēma virsroku. Ja kādreiz bija bažas, ka varbūt pandēmijas laikā viss apsīks un pamazām zudīs, nu nekā, jo viss ir noticis pat pretēji. Cilvēku tūkstoši kopā – vienotībā, latvietībā,» uzsvēra Larisa Stivriņa, piebilstot, ka šo svētku laikā un joprojām vairāk tiek runāts par emocijām, kopā būšanu, Latvijas cildināšanu. Bet mēģinājumi, koncerti, repertuārs? 

«Repertuārs bija smags, bija ļoti daudz ko darīt. Nevienā svētku reizē nav bijuši divi lielie koncerti koriem. Koru lielkoncerts «Tīrums. Dziesmas ceļš» tika speciāli veidots un veidots ar dziesmām, ko paši koros dziedātāji, diriģenti vēlas. Iepriekš tika veiktas aptaujas, un koncerta programma tā tika sastādīta. Tika izceltas tautasdziesmas, oriģinālkompozīcijas, tā izskanēja vismaz 50 daudz dziedāti, bet arī jauni darbi,» dalījās Larisa.

«Baltie bērzi» ir brīnums

Senioru kori Dziesmusvētkos piedalās sešdesmit gadus. Tie bijuši pilni ar satikšanās prieku un dziesmām. Šajos lielajos svētkos arī senioru kolektīvi – dejotāji, koklētāji, dziedātāji – piedalījās īpašā koncertā «Klusums reiz par tautu tapa». Mūsu «Baltie bērzi» dziedāja koncerta sākumā, viņus pavadīja ovācijas un skanēja maģiskais: «Atkārtot!»

«Koncertā bija 27 jauktie, deviņi sievu un viens vīru. Skanēja vienīgais vīru koris, un tas bija kā brīnums, tāpēc ļāva mums atsevišķi uzstāties, tāpēc ir mediji, kas jau pieteikušies par mums veidot stāstu. Puisīšiem bija tādas ovācijas,» priekā dalījās «Balto bērzu» diriģente Inga Zirne, kas kopā ar kolektīvu ir jau ilgus gadus, tāpēc vīri ar sirmajām galvām svētkos un ikdienā tiek mīļi saukti par puisīšiem, bet viņi īstenībā ir krietna un izturīga komanda.

VARENĀ SIDRABA BIRZS, kas nedēļu ciešā apskāvienā turēja tūkstošiem dziedātāju, dejotāju un arī skatītājus no visas Latvijas. Jura Pavlova foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru