Jērcēnu pagastam –130 gadu

- 10.Jūlijs, 2024
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Strenču apvienībā viens no atpazīstamākajiem – un ne jau tāpēc, ka pagasta teritorija sākas turpat aiz Strenču robežas – ir Jērcēnu pagasts, kam šogad svinam 130 gadu pastāvēšanas jubileju. No dažādiem dokumentiem pacietīgi pagasta hroniku kopā lipinājusi Jērcēnu pagasta bibliotēkas vadītāja un novadpētniece Ilvija Ķimse. Šodien – pats būtiskākais no šī apjomīgā materiāla.

Kā tapa Jērcēnu pagasts

1866. gada 19. februārī stājās spēkā likums par pagastu pašvaldībām. Kopš tā laika Latvijā par administratīvi teritoriālo vienību kļūst pagasts. Saskaņā ar to muižu pagastu vietā izveidojās pagastu zemnieku pašvaldības.

Pagastu pašvaldības ievēlēja pagastu sapulcēs, kurās piedalījās tikai saimniecību īpašnieki un nomnieki, bet bezzemnieki sūtīja vienu delegātu no katriem 10 pilngadīgiem vīriešiem. 

1894. gadā jau iepriekš izveidotos Jaunjērcēnu, Vecjērcēnu un Ķeižu pagastus, kuri, kā redzams, bija veidoti ap muižām kā saimnieciskajiem centriem, apvienoja vienotā Jērcēnu pagastā.

PIRMĀ JĒRCĒNU PAGASTMĀJA. 1877. gadā celtā ēka savulaik bijusi plašākā un skaistākā ne tikai Jērcēnu pagastā vien. Pagasta arhīva foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru