Jāsamazina iestādēs dzīvojošo bērnu skaits

- 25.Februāris, 2016
Veselība un labklājība
Laikrakstā

Deinstitucionalizācijas plāna viens no uzdevumiem ir bērnunamu reorganizācija

Tas nozīmē, ka deinstitucionalizācijas procesa (DI) stratēģiskais plāns ir dažu gadu laikā nonākt līdz iespējai, ka katram ārpusģimenes aprūpē esošam bērnam būs iespēja augt ģimenē vai ģimeniskai videi ļoti pietuvinātā atmosfērā.

Piedzīvot iespēju augt ģimenē nozīmē bērna, kurš dažādu iemeslu dēļ palicis bez bioloģisko vecāku gādības, iespēju nonākt aizbildņu ģimenē, audžuģimenē un tikai ārkārtas situācijās uz laiku nokļūt un uzturēties bērnunamā.

DI nozīmē arī patiesu valsts, pašvaldību, sociālo dienestu darbinieku un bāriņtiesu ieinteresētību bērniem svarīgos jautājumus ātri un godprātīgi risināt. Tas nozīmē arī sistēmas maiņu un lielo bērnunamu reorganizāciju. Iet uz mērķi, lai bērni līdz trīs gadu vecumam vispār nenonāktu institūcijā, bet vecāki bērni, jaunieši nepieciešamības gadījumā dzīvotu mazos bērnunamos, kuros neizmitina vairāk par 25 dažāda vecuma bērniem, savukārt jauniešiem, kurus sistēma jau malusi gadu gadiem, kuri krājuši smagu dzīves pieredzi, būtu iespēja, sasniedzot 18 gadu vecumu, dzīvot par valsts un ERAF līdzekļiem izveidotās jauniešu mājās.

Par šiem jautājumiem un DI plāniem reģionos, iespējām un problēmām trešdien Smiltenē notika plaša Sociālo pakalpojumu aģentūras rīkota konference. Tajā bija dzirdami ne tikai skaitļi, projektu izklāsts, bet dažādi viedokļi, speciālistu redzējums, kā Latvijā sekmēsies DI, kāda jau pēc gada, diviem būs audžuģimeņu loma, kā reorganizāciju pārdzīvos lielie valsts  sociālās aprūpes centri (VSAC), kādi pakalpojumi DI procesā būs jāplāno un jānodrošina pašvaldībās.

Jāatgādina, ka DI plāns ir plašs. Tas skar vairākas iedzīvotāju mērķgrupas: cilvēkus ar garīgās attīstības traucējumiem, kuri dzīvo VSAC, cilvēkus ar funkcionāliem traucējumiem, kuri dzīvo iestādēs vai ģimenēs, un bērnus, kuri nonākuši ārpusģimenes aprūpē.

Smiltenes konference bija organizēta, lai apzinātu visas ārpusģimenē esošo bērnu vajadzības un diskutētu par katru palīdzības iespēju, kuru valsts un pašvaldība var, kuru tai vajag nodrošināt, domājot par bērnu rītdienu.

ZĪDAIŅU NAMS — tā tautas valodā sauc VSAC «Rīga» filiāli «Rīga», kas atrodas Kapseļu ielā un kur bērni, lielā skaitā jaundzimušie, izvietoti divās centra ēkās abpus ielai. Pelēkajā monstrā ir arī administrācijas telpas. Zināms, ka DI procesa laikā šādas iestādes piedzīvos būtiskas pārmaiņas.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru