Hakatonā "DaibeZero’23"
Sestdien un svētdien norisinājās pēc kārtas jau otrais (pirmais notika 2021. gadā) hakatons DaibeZero’23. 48 stundu laikā, darbojoties reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas centrā Daibe un finišējot svētdienas pēcpusdienā ar prezentāciju koncertzālē Valmiera, desmit komandām profesionālu mentoru vadībā bija iespēja radīt jaunas, dzīvotspējīgas atkritumu pārstrādes idejas un risinājumus, balstītus pēc aprites ekonomikas principiem.
Tā kā Liesma bija klāt arī hakatona finālā pirms diviem gadiem, tad bija iespēja salīdzināt abus pasākumus. Kvantitatīvos rādītājos noteikti vinnēja šī gada hakatons, kurā bija desmit komandas. Tas ir krietns pieaugums, salīdzinot ar pirmās reizes sešām komandām. Ja ņemam pēc kvalitatīviem rādītājiem, tad noteikti jaudīgāks bija 2021. gada pasākums, kurā žūrija par labāko atzina starptautiskas Latvijas un Krievijas komandas Air Glass Technology ideju stikla šķiedras atkritumus pārstrādāt ķieģeļos un citos celtniecības materiālos. Hakatona uzvarētāji atšķirībā no pārējiem dalībniekiem fināla pasākumā jau varēja parādīt reālus būvmateriālu prototipus, tāpēc visnotaļ pelnīti ieguva 10000 eiro naudas balvu savas idejas attīstīšanai. Jāatzīmē, ka panākumus guva vīri jau nopietnos gados, ar lielu dzīves un darba pieredzi, arī zinātniskajiem grādiem.
Šīs reizes dalībnieku lielāko daļu Liesma sliecas iedalīt vecuma kategorijā līdz 30 gadiem, tāpēc arī piedāvājums vairumā gadījumu bija bez dziļākas izpētes un bez reālu izmaksu aprēķiniem, jā, bija arī daži jūsmīgi zaļie sapnīši, kuri realizēties varētu vien jauniešu fantāzijās par konkrēto tēmu. Pieteiktās idejas bija ļoti dažādas – koka lapu pārstrādāšana kaķu pakaišos, diegu vai jaunu paklāju ražošana no tekstila atkritumiem, elektroenerģijas iegūšana no komposta pārstrādes, pamatnes gatavošana puzlēm, pārstrādājot polimērus, un vēl daudzi citi aizraujoši plāni...
Šoreiz hakatona dalībniekiem bija jāizstrādā inovācija kādam no četriem atkritumu veidiem – polimēriem polipropilēna un polistirola, stikla šķiedras atkritumiem, kompostam un nolietotiem tekstila audumiem. Kā parādīja prezentācijas, komandas bija metušas līkumu pirmā hakatona uzvarētāju lauciņam – stikla šķiedras atkritumiem jeb atgājām, aktīvāk piedāvājot savus risinājumus pārējos trijos virzienos.
Hakatona komandu idejas izskatīja žūrija – SIA ZAAO valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis, akciju sabiedrības AJ Power Recycling valdes locekle Solveiga Grīsle, Cēsu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova, akciju sabiedrības Valmieras stikla šķiedra valdes loceklis Ģirts Vēveris un uzņēmuma Vides, darba un veselības aizsardzības daļas vadītāja Pārsla Dance, Valmieras Attīstības aģentūras valdes priekšsēdētāja Ilze Eglāja un Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības, kultūras un sporta jautājumos Jānis Olmanis.
Atklājot pasākumu, SIA ZAAO valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis uzsvēra: «Mēs esam vides pakalpojumu uzņēmums, mums ļoti rūp vides ilgtspēja. Mums rūp, lai nākotnē, atskatoties uz šodienas darbībām, mēs apzinātos, ka esam izdarījuši pareizās izvēles. Hakatons DaibeZero ir iespēja meklēt jaunus ceļus, jaunus virzienus ilgtspējīgākas Latvijas virzienā. Esam gandarīti par atsaucību, sadarbības partneru atbalstu un pateicīgi visiem, kuri tic, ka ar šiem soļiem mums izdosies tuvoties Eiropas Savienības izvirzītajiem mērķiem – veicināt atkritumu pārstrādi Latvijā, nodrošināt jaunas darba vietas reģionos un radīt pievienoto vērtību mūsu valstī.»
Noklausoties visas desmit prezentācijas un arī dalībnieku atbildes uz žūrijas jautājumiem, šķita, ka uz galveno balvu – 10 tūkstošiem eiro tā sauktās sēklas naudas pieteiktās idejas realizēšanai – varētu pretendēt puse no komandām, taču arī piecniekā bija vairāk un mazāk izstrādāti, līdz ar to attiecīgi arī realizēt iespējami projekti. Sava piedāvājuma puslīdz taustāmu prototipu – auto piekabē ierīkotu iekārtu komposta pārvēršanai elektrībā – varēja piedāvāt vien divi Smiltenes tehnikuma ceļu būves mehanizācijas specialitātes audzēkņi, viņu komandai Greengen tika simpātiju balva no akciju sabiedrības Valmieras stikla šķiedra. Daudzmaz reāls šķita arī komandas Fat Cat Leafs piedāvājums kaķu smiltiņu izgatavošanai izmantot rudenī savāktās koku lapas. Vēl interesanti bija arī projekti, ko piedāvāja komandas Terra un Daile. Žūrija par uzvarētājiem atzina trīs brašus un atraktīvus jaunekļus – Ginteru Znotu, Rūdolfu Golubovu un Kristapu Siltumēnu no komandas ReCyclone, kuri savā projektā piedāvāja tekstila atkritumu pārstrādi, kuras rezultātā varētu iegūt akustiskos paneļus, ko varētu izmantot trijās jomās – kā dekoratīvus paneļus, kā sienu un griestu segumu un kā pārvietojamas starpsienas. Viņu piedāvātais produkts varētu būt 5 līdz 7 reizes vieglāks par tirgū pieejamā materiāla fibrolīta plāksnēm, potenciālo noieta tirgu jaunie censoņi saredz Baltijā un Skandināvijas valstīs. Projekta realizācija, viņuprāt, varētu izmaksāt ap 220 tūkstošiem eiro, paši jaunekļi būtu gatavi ieguldīt 15 tūkstošus eiro. Par lielāko izaicinājumu viņi uzskata savas tirgus daļas izcīnīšanu, finansējums gan jau atradīšoties – neesot citu variantu! Tieši par šo optimismu puiši saņēma Valmieras novada pašvaldības simpātiju balvu – Jānis Olmanis katram pasniedza pa mugursomai, kurās ielikt projektam nepieciešamo naudu. Valmieras attīstības aģentūras simpātiju balva tika apvienībai Otrā dvesma.
Pirms balvu pasniegšanas Gints Kukainis rezumēja divu dienu pasākuma ieguvumus: «Šodien saku organizatoru vārdā paldies par to, ka vispirmām kārtām jūs noticējāt paši sev. Otrkārt, par to, ka jūs atnācāt, treškārt, par to, ka jums pietika drosmes sagatavot ideju, uzkāpt uz šīs skatuves un savu ideju aizstāvēt. Pats galvenais – visām komandām es novēlu šo ideju nepazaudēt! Strādājiet pie tās, ejiet tālāk, meklējiet nezināmo, meklējiet tos neatrisinātos punktus, uz kuriem šodien prezentācijā, kad žūrija jums uzdeva jautājumus, vēl nespējāt atbildēt! Pilnvērtīgi strādājiet šajā virzienā, jo atkritumi būs resurss, ir resurss, noteikti tā ir lieta, kam jūsu dzīvē, varbūt jūsu nākotnē var atrast pilnīgi jaunu skatījumu gan reģionam, gan visai Latvijai, pat Eiropai. Iespējams, varbūt pati pirmā ideja, šis domu grauds būs dzimis šajās dienās pie mums hakatonā. Es jums visiem to novēlu!»
Uzvarētāju komandas ReCyclone dalībnieku secinājums par aizvadīto pasākumu: «Hakatons gan mums, gan pārējiem dalībniekiem lika aizdomāties, cik daudz mēs saražojam atkritumus, kas ar tiem notiek pēc tam, kad tos izmetam. Meklēt atkritumu pārstrādes iespējas ir mūsu laikmeta izaicinājums. Šī pasākuma vērtība ir iespēja strādāt pieredzējušu, profesionālu mentoru vadībā, jo, ja sākumā ieradāmies ar ideju, kura, kā tagad saprotam, nebija dzīvotspējīga, tad šodien, pēc 30 stundām, esam ieguvuši galveno balvu. Ieklausījāmies katrā mentoru vārdā, pilnībā mainījām skatījumu, un tas deva rezultātu!»
Hakatonu organizēja SIA ZAAO kopā ar Valmieras novada pašvaldību un LIAA, DaibeZero’23 sadarbības partneri bija akciju sabiedrības AJ Power Recycling un Valmieras stikla šķiedra, SIA Lofbergs Baltic, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskola un Kokmuiža.
MĒS UZVARĒJĀM! Komandas ReCyclone trio ar DaibeZero’23 galveno balvu. DaibeZero’23 arhīva foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv