Domāt un darīt kopā

- 16.Decembris, 2021
PROJEKTS
Laikrakstā

Valmierā vēsturiski pastāv septiņi mikrorajoni – Zvirgzdukalns, Burkānciems, Jāņparks, Kārliena, Pārgauja, Putriņas un Krāčukakts. Liela loma apkaimju iedzīvotāju iniciatīvas veicināšanā un saliedēšanā ir Valmieras novada fondam.

Stāsta Aktīvo iedzīvotāju fonda programmas Vidzemes koordinatore-konsultante GUNDEGA SILIŅA:

«Iedzīvotāju pašiniciatīvas veicināšanai iedarbinām vairākus rīkus. Iepriekš reizi četros piecos gados tika rīkoti iedzīvotāju forumi. Taču šāda prakse īsti neattaisnojās, jo ideju ģenerēšanu, uz to aicinot paretam, cilvēkos kā tradīciju grūti ieaudzināt.

Pulcē domrades

Pašlaik ejam uz to, ka ideju radīšanas pasākumi jeb domrades kopīgi ar Valmieras novada pašvaldību jārīko regulāri. Atsevišķu apkaimju iedzīvotāju iniciatīvu veicināšanas ziņā jūtamāka darbība aizsākās pagājušajā gadā. Apkaimju iedzīvotāju sanākšanas jau notikušas Pārgaujā, Burkānciemā, Zvirgzdukalnā, Jāņparkā, kur tika runāts par lietām, kas aktuālas tieši konkrētajās apdzīvotajās vietās. Amerika šajās domradēs netiek atklāta, taču pierādījies, ka ir vajadzīgs kāds, kas cilvēkus saaicina kopā, kas rosina darboties. Rezultātā pašlaik izveidojušās divas aktīvas apkaimes – Jāņparks un Burkānciems, un, iespējams, ar laiku tās sāks darboties patstāvīgi un novada fonds paliks kā resurss, kur iesniegt idejas konkursiem.

Pašlaik viens no iniciatīvas veicināšanas rīkiem ir arī vietējais projektu konkurss «Sev, tev, novadam», kas atvērts gan formālām, gan neformālām iedzīvotāju grupām un kurā ikviens var piedalīties neatkarīgi no vecuma. Savukārt jauniešiem iespējams startēt konkursā «Jaunietis dod iespēju jaunietim».

Pie iniciatīvu veicināšanas pasākumiem nosaucama arī publiskā līdzekļu piesaiste – lai varētu notikt konkurss «Sev, tev, novadam», Valmieras novada fonds uzrunā vietējos uzņēmējus. Piemērs ir tradicionālais Labdarības bumbu rallijs, kurā iegūtie līdzekļi tiek izlietoti iedzīvotāju iniciatīvu īstenošanai.

Šogad lielāks akcents likts uz vecāka gadagājuma cilvēku idejām, ņemot vērā arī to, ka Vidzemē šī iedzīvotāju grupa ir ievērojami pārstāvēta. Visas labās idejas, kas izskanējušas domradēs, tiek apkopotas un nodotas novada pašvaldībai, lai varētu plānot šo ideju īstenošanas iespējas. Vienlaikus cenšamies pievērst uzmanību tam, ko cilvēki var paveikt pašu spēkiem. Jāatzīst arī, ka senioriem ir nepieciešama atbalsta personas palīdzība, jo trūkst prasmju formālo procesu novešanai līdz galam.

Katrā ziņā darbs pie iedzīvotāju pašiniciatīvas veicināšanas noteikti turpināsies.»

Iepazīšanās

Par sadarbību ar Valmieras novada fondu un novada pašvaldību pieredzē dalās Jāņparka apkaimes aktīvo iedzīvotāju pārstāve ANNA BROKA:

«Daudzas ģimenes, pat dzimtas, Jāņparkā ieaugušas ar stiprām saknēm. Jāņparks Valmierā vēsturiski ir strādnieku ģimeņu rajons. Taču pēdējā laikā te ienākušas vairākas jaunas ģimenes. Arī mēs uz Valmieru un Jāņparku pārcēlāmies tikai pirms sešiem gadiem.

Ciešāka iepazīšanās ar tuvākiem un tālākiem kaimiņiem notika Valmieras novada fonda un tolaik vēl pilsētas domes rīkotajā domradē. Daudz cilvēku nebija atnākuši, katrā ziņā ne tik daudz, cik pulcējamies tagad. To arī var saprast, jo šādas formālas sapulces cilvēku ikdienas gaitās nav prioritāte (tas attiecas arī uz mani).

Sākām spriest, kādu redzam savu apkaimi, un nonācām līdz diviem punktiem – Jāņparks un dzīvojamā zona ap Ausekļa ielu, kur valmieriešiem arī bija vēlme pēc aktīvāka dzīvesveida, un tieši par daudzdzīvokļu namu iekšpagalmiem. Sapratām, ka esam līdzīgi domājoši.

Aktivitātes

Ātri izkristalizējās viedoklis par Jāņparku kā tādu. Lielākoties aktivitātēs arī piedalās šīs parka apkaimes privātmāju iedzīvotāji. Šogad īpaši sarosījāmies. Valmieras pašvaldībā pieteicām nelielu projektiņu un vasarā īstenojām sportiskās aktivitātes, par kurām atbildīgā bija Jāņparka iedzīvotāja Daiga Ramata. Tika piesaistīts arī fizioterapeits, kurš mācīja pareizi vingrot. Atsaucība bija ļoti laba. Pēc lokdauna sanāca laba un praktiski visiem pilsētas iedzīvotājiem pieejama iekustēšanās.

Mūsu mērķis bija pierādīt, ka parks var būt citāds. Mēģinājām parādīt, kādā veidā šo pilsētā lielāko parku var baudīt visā tā daudzveidībā. Te ir gan senās priedes, te dzied putni – tā ir kā oāzīte intensīvās satiksmes centrālajā daļā. Mēs, jāņparcieši, uzskatām, ka šī ir unikāla vieta. Un nu jau tas ar pašvaldības atbalstu ir apgaismots, sakārtots un patīkams.

Pašlaik izveidojusies piecpadsmit divdesmit cilvēku grupiņa (ieskaitot visus ģimeņu locekļus), kurā apspriežam tuvākos un tālākos notikumus. Vienojāmies, ka tikšanās un pasākumus vajadzētu rīkot ap svarīgākajiem notikumiem, piemēram, Ziemassvētkos, Lieldienās, valsts svētkos. Lai parku šādās reizēs padarītu skaistāku, iniciatīvu uzņēmusies Valmieras novada pašvaldība. Tā šogad parks bija skaisti izgaismots 18. novembrī, jau laikus uzstādīts Ziemassvētku apgaismojums. Starp citu, par godu valsts svētkiem mēs paši arī dziedājām – sanāca diezgan labi.

Cenšamies visādā ziņā respektēt mūsu grupiņas dalībnieku iespējas, dodam ievirzi, katrs nāk ar savām idejām, tad skatāmies, ir vai nav tām atbalsts. Tomēr parks nav mūsu īpašums, tādēļ visatļautība rīcībā nav pieļaujama. Septembrī sarunā ar Valmieras novada domi mūsu uzstādījums bija, ka parkam jākļūst par objektu, kurā tiek ieguldīts regulāri, ka finansējums tiek plānots. Piemēram, daļu no parka varētu veltīt ģimenēm ar bērniem, daļu koncertiem, perspektīvā varbūt uzbūvējot pat nelielu skatuvīti. Parks ir sakopts, bet potenciāls, ko parkā varētu darīt, arī ir liels. Gribētos to redzēt nevis pasīvu, lai uz to tikai paskatāmies, bet aktīvu gan vasarā, gan ziemā.

Valmieras dome ir ļoti atbalstoša un jau strādā pie vīzijas, ko var izdarīt, un mēs savukārt domājam, ko varam izdarīt saviem spēkiem. Manuprāt, svarīgi, ka nekas nenotiek piespiedu kārtā. Visi taču esam aizņemti cilvēki.

Vairāk vajadzētu domāt nevis par to, kas šķeļ, bet par to, kas vieno, arī par to, lai idejas neapsīktu, lai rodas degsme pēc jaunām idejām. Jo brīdī, kad viss sāk risināties, kad problēma zūd, rodas jautājums, kā ejam tālāk, kuri ir tie saskares punkti. Un tā varētu būt tieši vēlme būt un darboties kopā.»

’’Vairāk vajadzētu domāt nevis par to, kas šķeļ, bet par to, kas vieno. (ielauzt pie Jāņparka teksta)

Izveido biedrību

Ar Burkānciema apkaimes aktivitātēm iepazīstināja UNDĪNE BLUMBERGA:

«Mēs, Burkānciema apkaimes iedzīvotāji, atsaucoties uz Valmieras novada fonda aicinājumu piedalīties domradē, pagājušā gada septembra sākumā pirmoreiz kopā sanācām Jāņa Daliņa stadiona viesnīcā. Interesi par šo pasākumu bija izrādījuši nedaudz pāri divdesmit cilvēku. Izrunājām, kas mums Burkānciemā patīk, ko varētu uzlabot. Sapratām, ka mums, sešiem septiņiem, domas sakrīt – vajadzētu svētkos rotājumus, ātruma ierobežojuma zīmes uz Loka ielas, urnas atkritumiem, bija ideja arī par Elku saliņas sakārtošanu. Nospriedām, ka iecerēto īstenot būs vieglāk, ja nodibināsim biedrību, ko varbūt vairāk ņems vērā nekā neformālu grupu. Šī gada janvāra sākumā to arī īstenojām – nodibinājām Burkānciema apkaimes biedrību. Uzrakstījām arī projekta iesniegumu uz Valmieras novada fondu konkursam «Sev, tev, novadam» un ieguvām finansējumu mūzikas svētkiem Burkānciemā, kas notika šī gada vasarā.

No cilvēkiem, ar kuriem satikāmies pirmajā domradē, pazīstamas bija tikai piecas ģimenes. Pēc tam gan vairākkārt satikāmies arī ar Loku, Brīvības ielas iedzīvotājiem.

No pašvaldības vēlējāmies saņemt tikai atsaucību. Piemēram, par ideju sakopt Elku saliņu, kas ir diezgan katastrofālā stāvoklī. Solījām, ka paši varētu sarīkot talku. Šo ideju neizdevās īstenot, jo saliņā dzīvo vairākas putnu sugas, tāpēc šajā vietā darboties nedrīkstam. Jautājām, vai varam veidot iežogotu laukumu suņu pastaigām, arī tas neizdevās – Burkānciemā tāpat esot daudz pastaigu vietu ar suņiem. Esam priecīgi, ka ar pašvaldības atbalstu īstenojās mūsu ideja par ātruma ierobežojuma zīmju izvietošanu, jo uz ielām nav trotuāru. Dome nāca pretī arī jautājumā par rotājumiem uz Lieldienām memoriāla teritorijā, kur notika pasākumi gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Turpinās sadarbība ar Valmieras novada fondu, kas mums no konkursā «Sev, tev, novadam» iegūtajiem līdzekļiem piešķir finansējumu mūzikas svētkiem, lai mūziķiem varam apmaksāt honorārus, tāpat palīdz, ja tāda nepieciešamība biedrībai rodas. Liels paldies fondam par to!

Visu gadu turpinājās senioru domrades, kur ar savu redzējumu piedalījās arī pārstāvji no Burkānciema.

Uz tikšanos Dīvaliņa pļavās!

Uz nākamo gadu esam plānojuši Burkānciema iedzīvotājiem noorganizēt tādu kā sanākšanu Dīvaliņa pļavās, kur varētu vienkārši kopīgi apēst karstu zupu, izdzert karstu dzērienu un apmainīties ar saviem viedokļiem. Varbūt kāds pēc tam vēlēsies iestāties mūsu biedrībā. Doma ir arī par sakņu tirdziņu, kur seniori varētu nākt ar saviem konservējumiem. Šī ideja gan kovida dēļ pagaidām nolikta maliņā. Jā, un mūzikas svētki notiks katru gadu un ikreiz citā vietā. Uz Ziemassvētkiem gan nekādus pasākumus neesam ieplānojuši, jo negribam cilvēkus dalīt vakcinētajos un nevakcinētajos. Tā kā prasījās, lai kādi rotājumi būtu pie jaunā stadiona. Rakstīsim vēstuli pašvaldībai, varbūt uz Lieldienām tas īstenosies.»

JĀŅPARKĀ GAN MAZAJIEM, GAN LIELAJIEM APKAIMES IEDZĪVOTĀJIEM prieks par pašu kopīgi sagādāto un izrotāto Ziemassvētku egli. Foto no personiskā arhīva


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru