Dabas materiāli goda vietā
Beverīnas novada bibliotēkās – Trikātā, Brenguļos, Kauguros un Mūrmuižā – ir izstādīti Ilzes Pētersones radītie darbi, kam pamatā ir latviskās vērtības un dažādi dabas materiāli. Viņas senči ir no Kauguru pagasta. Ilze Pētersone ir Mūrmuižas tautas universitātes dibinātāja Pauļa Pētersona brāļa meita, un viņas tēvs Nikolajs Pētersons ir Lāčplēša ordeņa kavalieris.
«DARINĀSIM SUVENĪRUS». Mūrmuižas bibliotēkas vadītāja Gundega Lapiņa tur rokās grāmatiņu, kurā atspoguļota Ilzes Pētersones suvenīru tapšanas gaita. E. Kristiņas foto
Savās atmiņās par daudzpusīgās mākslinieces darbu tapšanu dalās Mūrmuižas bibliotēkas vadītāja Gundega Lapiņa, kura mākslinieci pazīst jau no bērnu dienām.
Ilze Pētersone ir dzimusi 30. gados. Jaunības gadi pagājuši pēc Otrā pasaules kara. Abi vecāki tika izsūtīti, un tēvs miris Sibīrijā, tāpēc Ilze palikusi viena, palīdzējuši radi. Lietišķās mākslas vidusskolā viņa apguva dekoratores profesiju. «Tā ka viņas darinājumus nevarētu nosaukt par naivista darinājumiem, kas ir no dabas veidoti,» skaidro Gundega Lapiņa, uzsverot, ka Ilze Pētersone apzināti vākusi šos materiālus, lai izmantotu savos darbos. Pēc skolas pabeigšanas māksliniece sākusi strādāt mākslas kombinātā «Daiļrade» par suvenīru meistari.
«Cik es no savas bērnības atceros, viņa vienmēr klīda pa mežiem, un viņai vienmēr līdzi bija mugursoma, kurā viņa krāja visādas lietas,» atceras Gundega Lapiņa. Savāktie materiāli tika izmantoti suvenīru radīšanai, piemēram, smalkās egļu saknītes kļuva par lellīšu matiņiem. Ilze ļoti veiksmīgi saredzēja, kā dabas piedāvāto veiksmīgi izmantot un radīt ko apbrīnojami smalku un atšķirīgu no tā laika citu mākslinieku darinājumiem. Viņas darbi bija pieprasīti.
Ilze daudz lasījusi un aizrāvusies ar mūziku, bijusi ļoti mākslinieciska. Arī suvenīri tapuši pa sērijām, piemēram, tēli no Baltās grāmatas vai filmas «Mērnieku laiki», Jāņu svinību sērijas.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv