Attīsta Bērnu veselības centru

- 4.Decembris, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Cēsu klīnikā mazākie pacienti var izmantot plašu veselības aprūpes pakalpojumu klāstu. Tas svarīgi ģimenēm, kurās aug bērni, jo ārstu konsultācijas, izmeklējumus un ārstēšanu var saņemt tuvāk dzīvesvietai.

Cēsu klīnikā jau piecus gadus darbojas valsts finansēts Bērnu veselības centrs, kur pieejams plašākais pediatriskās palīdzības pakalpojumu apjoms ārpus Rīgas, Vidzemē. To arī apmeklē mazie pacienti ne tikai no Cēsu novada, bet arī Siguldas, Pierīgas novadiem, brauc mazie valmierieši. Diennakts režīmā septiņas dienas nedēļā ir pieejami dežūrpediatri un tiek sniegta neatliekamā palīdzība. Darbs plānots tā, ka pēc vajadzības bērniem, lai atgūtu veselību vai palīdzētu akūtā situācijā, var palīdzēt gan dienas stacionārā, gan ārstēšanu nodrošina bērnu slimību nodaļā. Ļoti būtiski, ka Cēsu klīnikā bērniem piedāvā virkni ambulatoro pakalpojumu, speciālistu konsultācijas, tostarp ambulatori konsultē pediatri, kas ir tiešās pieejamības speciālisti.

«Ja pie speciālistiem uz ambulatoro pieņemšanu nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums, tad pediatrs strādā kā tiešās pieejamības speciālists. Tas nozīmē: ja tagad atverat Cēsu klīnikas mājaslapu, veicat e-pierakstu pie pediatra vai piezvanāt reģistratūrai, tad jau tajā pašā vai tuvākajās divās dienās konsultācija tiks nodrošināta jums vēlamā laikā. Ambulatorais pediatrs strādā no astoņiem rītā līdz četriem pēcpusdienā, un darba organizācija ir tāda, ka speciālistu pienākumi nepārklājas, jo Cēsu klīnikā sekmēts, lai pediatrs strādātu ambulatorajā pieņemšanā, cits pediatrs strādātu bērnu slimību nodaļā, bet vēl viens pediatrs dežurē neatliekamās palīdzības nodaļā, lai bērns uzreiz saņemtu palīdzību, ja tā tiešām ir neatliekami vajadzīga,» skaidroja Cēsu klīnikas Bērnu slimību centra vadītāja, pediatre ILZE DAMBE, kura strādāt Cēsu klīnikā reiz pārnākusi no Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas Rīgā. Tāpēc pieredzējusī pediatre uzsver, ka šāds centrs sniedz būtisku atbalstu vecākiem, ja bērnam vajadzīga veselības aprūpe, jo tā saņemama pārskatāmā laikā un tuvāk mājām un atslogo arī Bērnu slimnīcu Rīgā, jo tā ir vieta, kur mūsu bērniem var veikt visspecializētāko izmeklēšanu, palīdzēt vissarežģītākajās situācijās, bet bieži vien kolēģi uzņemšanas nodaļā tāpat atbalsta vecākus, kuri satraukušies, ka bērnam ir klepus, ka pāris dienas pieturas augsta temperatūra vai vīrusa infekcijas laikā klāt nākuši izsitumi uz ādas.

«Vecāku rūpes, bažas ir saprotamas, bet tāpēc ne vienmēr, patiesībā reti, ir nepieciešama terciārā aprūpe. Ar šīm situācijām lieliski tiek galā pediatrs, kurš ir tieši mācījies mazo pacientu ārstēšanu, viņš ļoti labi novērtē kopainu, un, ja runājam par mūsu centra iespējām, tad katru bērniņu varam konsultēt jau pirmajās dienās pēc saslimšanas, mazo pacientu rindas nav garas, un tā varam operatīvi izdarīt visu bērna veselības labā. Vecāki saņem ārstēšanas rekomendācijas un pēc dažām dienām, ja nepieciešams, var ierasties uz atkārtotu kontroli. Ja pediatrs pamana nopietnākus veselības traucējumus, tad ir visas iespējas mazo pacientu ievietot tālākai ārstēšanai nodaļā vai dienas stacionārā, vai varam izmantot ārstu speciālistu padomu. Mēs strādājam komandā,» akcentēja daktere Ilze Dambe, piebilstot, ka Cēsu novadā un citviet strādā ļoti daudzi zinoši, profesionāli ģimenes ārsti, kuri prasmīgi ārstē arī bērnus, bet ģimenes ārstu noslodze nereti esot pārāk liela, tāpat kā ārstiem, tā vecākiem ir vienmēr jāatceras, ka bērns nav mazs pieaugušais un viņa veselību kādreiz ir labi uzticēt tiešās pieejamības bērnu ārstam.

Kā 2019. gadā Cēsu klīnika nonāca pie lēmuma veidot un attīstīt Bērnu veselības centru? Sakrituši vairāki labvēlīgi apstākļi, jo Veselības ministrija meklējusi, kur Vidzemē bāzēt ambulatoros pakalpojumus, kur nodrošināt tiešo pieejamību speciālistiem, kas rūpēsies par bērnu veselību, kur būs telpas un resursi. Toreiz pediatre daktere Ilze Dambe un Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētāja Inguna Liepa bijušas vienisprātis, ka šī ir niša, kas attīstāma un nodrošināma, domājot par iedzīvotājiem un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību.

«Cēsu klīnikā esam ieinteresēti attīstīt tās nozares, kurās esam spēcīgi. Un visa pamatā ir speciālisti un viņu pieejamība, jo bez tā nevar izveidot pakalpojumu, un ļoti būtiski ir attīstīt tās nozares, kas svarīgas sabiedrībai. Cēsīs, Cēsu novadā ir daudz ģimeņu ar maziem bērniem, jo Cēsis ir pievilcīga vide dzīvošanai, tāpēc bērnu veselībai tiek pievērsta īpaša nozīme, bet, ja mūsu piedāvātos pakalpojumus izmanto ģimenes arī no apkārtnes, esam gandarīti, novērtēti un turpinām strādāt, lai attīstība no jauna sekmētos,» tā komentē Cēsu klīnikas galvenā māsa TAIGA GALEJA GRUNTMANE, informējot, ka tieši pēdējā gada laikā būtiski darba apjomu palielina arī rehabilitācijas dienas stacionārs. Ir izdevies piesaistīt zinošus speciālistus tieši bērnu rehabilitācijā. Ar mazajiem pacientiem strādā ārste rehabilitoloģe Inta Kezika, kuru kā brīnišķīgu speciālisti jau novērtējuši arī valmierieši, ar bērniem strādā fizioterapeites Māra Krūze, Nadežda Streļčika, Laima Cercina un Elita Zepa.

«Es esmu no tiem mediķiem, kas nomainīja dzīvi un darbu Rīgā pret Cēsīm, un esmu ļoti apmierināta. Joprojām docēju RSU, bet strādāju šeit ciešā sazobē ar dakteri Keziku, un esmu ļoti priecīga, ka man deva iespēju strādāt tieši bērnu rehabilitācijā. Esam vairāki fizioterapeiti komandā, un mudinu vecākus izmantot šo iespēju, jo pakalpojumam seko valsts finansējums,» tā fizioterapeite Elita Zepa, paužot gandarījumu, ka valsts neatsakās finansēt Bērnu veselības centra darbu, jo tieši Cēsīs mazie pacienti var saņemt ļoti izvērtētu, specializētu palīdzību atbilstoši vecumposmam, un gan stacionārā, ambulatorā palīdzība, gan rehabilitācija ir pieejamas vienuviet.

«Mēs nevarētu attīstīt šo centru, ja nebūtu pieprasījuma. Mums, personīgi uzrunājot, izrādot darba vidi, pieejamās izmeklējumu tehnoloģijas, ir izdevies piesaistīt darbam Cēsīs brīnišķīgus speciālistus. Pie mums pacientus pieņem bērnu kardiologs, bērnu endokrinologs, bērnu neirologs, bērnu alergologs, arī acu ārsts un deguna, kakla slimību ārsts, tāpat bērnu pulmonologs, bērnu gastroenterologs, klīniskais psihologs un jau pieminētie rehabilitācijas ārsti, fizioterapeiti, kuri specializējušies tieši bērnu rehabilitācijā. Pie speciālistiem rindas ir atkarībā no konkrētā speciālista darba apjoma, bet tā vienalga ir iespēja tikt uz vizīti ātrāk nekā Rīgā, saņemot valsts apmaksātu konsultāciju un izmeklējumu, un, ja šajā procesā tiešām atklājas kāda nopietna patoloģija, tad visbiežāk šie speciālisti strādā BKUS un tur arī mūsu pacientus novirza padziļinātai izmeklēšanai un ārstēšanai,» tā centra vadītāja Ilze Dambe.

Bērnu veselības centrā nupat noslēdzies rehabilitācijas telpu un rehabilitācijai vajadzīgu tehnoloģiju iegādes projekts, un vēl Cēsu klīnika radusi iespēju par pašas līdzekļiem veikt remontu Bērnu slimību nodaļā. Ieceru un pabeigto darbu pēdējo piecu gadu laikā mūsu kaimiņpilsētas veselības aprūpes iestādē ir bijis daudz. Cēsu klīnikā saka, ka pēdējo piecu gadu laikā pārbūvēta pirms 50 gadiem uzceltā ārstniecības korpusa ēka. Klīnikas darbu raksturo trīs atslēgvārdi: profesionalitāte, attīstība un individuāla attieksme pret pacientu. Klīnika nemērojas spēkiem ar universitātes un reģionālajiem stacionāriem, bet tur pašu augstāko latiņu savā nišā, nodrošinot 24 stundu neatliekamo palīdzību, attīstot darbu iekšķīgo slimību un ķirurģijas profilos, piedāvājot arvien vairāk ambulatoro pakalpojumu, tā atslogojot arī primāro veselības aprūpi, un vislielākā uzmanība tiek veltīta bērnu veselībai. Klīnikas speciālisti ne tikai ārstē, bet arī izglīto. Speciālisti sadarbojas ar mācību iestādēm, jauniešu centriem un daudz runā par preventīvajiem pasākumiem, kā arī klīnikā notiek topošo māmiņu un jau vecāku skolas, kur sarunu kodolā ir jautājumi par bērnu attīstību, fizisko un mentālo veselību, pusaudžu vecuma īpatnībām, seksualitāti, veselīgu dzīvesveidu un veselīgu uzturu.

IZVĒLĒJUSIES dzīvot un strādāt Cēsīs. Elita Zepa ir fizioterapeite, kura gādā par labāko rehabilitācijas pakalpojumu bērniem. Ārijas Romanovskas foto

 

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.Par projekta «Vidzemnieka kods» saturu atbild projekta īstenotāja SIA «Imanta info».Projekta Nr. 2024.LV/RMA/1.6.1/007


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru