Ar laimes pogu kabatā
Ķoņu dzirnavās ceturtdienas rīta pusē kā allaž darbi kūsā. Kā uzzinājām no saimnieces MIRDZAS ČĀKURES, saimnieks Ilgonis šodien žāvēs gaļu, jau tiek arī klāts pusdienu galds ekskursantiem no Madonas, cienastam piedāvājot vistas gaļas zupu ar lēcām, jo šeit tiek ievērots princips – ja nesanāk viens, darām nākamo. Šobrīd dzirnavas no otras puses tiek krāsotas pelēkas, jo pēc Mirdzas domām patlaban dzirnavas izskatās kā darba objekts, bet saimniece vēlas, lai ēka izskatās vēsturiskāka. Taču, lai kādā krāsā būtu Ķoņu dzirnavas, to vizītkarte bija, ir un būs segas un spilveni, darināti no dabīgās vilnas.
Segas Porziņģa un Bertānu augumiem
«Lai vērstos pie sportistiem un viņus iepriecinātu ar savām segām, par godu Bertāniem un basketbolam mana šuvēja Sanita tieši tajā laikā, kad basketbolisti bija virsotnē, nejauši uzšuva 220×260 basketbolistu segu ar pelēku pārvalku, savukārt Esmeralda pasūtījusi uzlīmes ar bumbu pašdarināto sveču trauciņiem», par pēdējiem jaunumiem Ķoņu dzirnavās stāsta to saimniece Mirdza Čākure. «Esam pieraduši pie jaunās vilnas mazgājamās iekārtas, mums ir arī vēl vietas, kur varam paņemt materiālus, kaut gan šuvējai Mārītei nepatīk ārzemju vilna, kas vispirms attīrīta arī no lanolīna, bet pēc tam tas tiek kaut kādā nedabiskā veidā pievienots. Tā nu Sanita un Mārīte izbrāķēja to vilnu, kuru es taisījos dabūt, lai mums ātrāk ietu darbs uz priekšu, lai mēs varētu ieņemt arī pasauli ar savām vislabākajām segām pasaulē.
Piedodiet, ka tā saku, bet dēļ tā, ka ārzemēs vilna tiek attīrīta no lanolīna, kas nav dabīgs process un tāpēc tā riktīgi atšķiras, mūsu vilna ir visdabīgākā un tajā nekas nav atšķirts nost, tāpēc arī segas no tās ir vislabākās. Nesen bija atnākusi kāda sieviete, kurai daudz bērnu, un līdz ar to visās malās, kur vien Latvijā šuj, viņa pirkusi segas, kamēr nākusi pie atziņas, ka Ķoņos darinātās ir vislabākās. No tā laika es nekaunos teikt, ka mūsu segas vislabākās, jo mums ir no Rīgas Tehniskās universitātes kāršamā iekārta, ar kuru iespējams polsterējums 180×250 viss vienā gabalā, bet citiem mums zināmajiem segu šuvējiem ir jaunākas iekārtas un 50 vai 70 cm gabali, kas sašūti kopā. Tā sieviete teica, ka pie lietošanas un mazgāšanas to vīles nāk vaļā, bet tas gan ir uz šuvēju sirdsapziņas. Ja darbs padarīts godam, gan jau ka nenāk vaļā. Protams, mums ir arī vislabākā šuvēja Latvijā Sanita Miška.
Tūlīt došos uz Mazsalacu pie meistares, kura šuj ādas somas, un varbūt sāksim atkal šūt mēteļus – aitādas kažociņus un uzvelkamas jakas pēc ziemas peldēm, kuras jau pasūtītas. Agrāk jau šuvām mēteļus, bet nedaudz, jo tas prasa lielus ieguldījumus, taču cilvēki nāca ar ierosinājumu, ka tomēr atkal gribētu pasūtīt mēteļus. Man pašai divas jakas – ļoti senas, bet ļoti labas, ar kurām var iziet ārā un, neskatoties ne uz kādiem laika apstākļiem, justies komfortabli, kad nav ne karsti, nedz arī auksti – guli kaut vai kupenā.»
Lai patīk pašiem, tad arī ciemiņiem patiks
Tā kā tagad esot modē pop-up veikali nenobeigtās telpās, pati jaunākā Mirdzas iecere – rokdarbu veikals ugunsgrēka piemeklētajā istabā. Tā svinīgā atvēršana pagaidām nedaudz iekavējusies, jo metālmāksliniekam Andrim Dukuram, kas apņēmies piestiprināt plauktus un letes, kārtojamas svarīgas darīšanas galvaspilsētā, taču, tiklīdz tās būs padarītas, tiks pabeigti pēdējie labiekārtošanas darbi un dzirnavu ciemiņiem būs iespējams iegādāties ne tikai ekskluzīvās segas, Esmeraldas Pasītes darinātās mīkstās rotaļlietas un sveces, bet arī paša Andra Dukura dekoratīvos metāla darbus un Smiltenes mākslinieces Andras Štālas radītās romantiskās galda lampas.
Mirdza: «Māksliniece atveda pārstrādāt vilnu dzijā, gribēja satikt mani, es viņai parādīju, cik man daudz lampu apakšu, un viņai radās ideja pagatavot abažūrus pēc katra izvēles. Viņa vispirms piedāvā skices no parasta materiāla, lai pēc tam pagatavotu abažūrus ilgstošai lietošanai.»
Esmeralda: «Šogad domājam vienīgi par basketbolu Rūjienā. Rūjienas ģerbonī gan redzami lini, taču linus neviens vairs te neaudzē jau 50 gadus, tāpēc nolēmām būt laikmetīgāki un akcentēt to, kas šobrīd ir aktuāls, un tas ir basketbols. Man pašai patīk sveces dedzināt, arī maniem draugiem patīk to darīt, tāpēc izdomāju taisīt sveces. Es tās leju no ekoloģiskā sojas vaska ar ekoloģiskām smaržvielām, lai viss būtu dabīgs un sanāktu labs produkts no labām izejvielām tā, kā man pašai patīk, un tad tas arī darbojas. Mājražošanas iespējas ir ļoti milzīgas – ja cilvēks ir radošs, tad iespējas ir vienkārši bezgalīgas.»
BASKETBOLISTU LATVIJĀ ir ļoti daudz, un visiem kaut kādā veidā ir jāapsedzas, tāpēc pie segām klāt tiek piedāvāts gultas veļas komplekts. Ārijas Romanovskas foto
Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta «Rakstu sērija – MĒS PAŠI» saturu atbild projekta īstenotāja SIA «Imanta info».Projekta Nr. 2023.LV/RMA/03
#SIF_MAF2023
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv