Apzināta vieta, kurā lieciniece ir vēsture
«Endzele»
Jau apmēram 10 gadus Jeros interešu grupā «Endzele» darbojas pagasta un daži Rūjienas dabas izzināšanā, tūrismā un novadpētniecībā ieinteresētie — gan pieaugušie, gan pamatskolas vecāko klašu audzēkņi, arī nu jau citur mācīties aizgājušie. Pērn viņiem radās doma iemācīties arī uzrakstīt projektu, lai ieceru īstenošanai iegūtu finansējumu. Lielisku iespēju šajā ziņā piedāvājis Rūjienas novada pašvaldības sadarbībā ar Nīderlandes KNHM izsludinātais konkurss «Iedzīvotāji veido savu vidi». Jau pirmais mēģinājums — pieteikums izveidot kultūrvēsturisko izziņas taku pie Oļas upes — izrādījās veiksmīgs. Projekts guva atbalstu. Ir arī jāatgādina konkursa noteikumi: līdzekļi tiek iedoti vien materiālu iegādei, bet darbi jāveic saviem spēkiem, bez samaksas.
Tā arī tapa taka gar Oļu.
Apjautusi, ka arī viņi prot projektus rakstīt, «Endzeles» grupa nekavējās pieteikties šopavasar izsludinātajā konkursā «Iedzīvotāji veido savu vidi 2014» ar projektu «Latvijas Brīvības cīņu vietas Jeru pagastā» un atkal guva atbalstu.
Cīnītāju piemiņai
Projekts ir veltīts 95. gadadienai kopš Latvijas neatkarības iegūšanas. Tā ietvaros tika sakoptas jau līdz šim zināmās 1918. — 1919. gada brīvības cīņu vietas pagasta teritorijā, kur kopā ar igauņu armiju, kas nāca palīgā atbrīvot Latviju no sarkanajiem, cīnījās arī latvieši (1919. gada 31. martā Igaunijas armijas sastāvā tika izveidota Ziemeļlatvijas brigāde, kuru komandēja Jorģis Zemitāns). Šajās cīņās kritušajiem pagasta teritorijā piemineklis ir Oleros, līdz šim bija zināmi arī toreizējo cīņu liecinieki — ierakumi pie Sedas tilta. Taču endzelieši būtībā pilnīgi no jauna apzināja vēl citus šo cīņu lieciniekus — turpat vai kilometru garus ierakumus un bunkuru vietas pie Jāņkalna — mežā starp Sedu un Burtnieku.
UZDEVUMS. Jeru skolas astotklasniekiem Oskaram un Mārim pie piemiņas vietā izbūvētās mājiņas jāprot mikluma pārpilnā dienā iededzināt ugunskuru.
Jura Alpa foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv