Vai ar uztura palīdzību var stiprināt bērna zobus?

3.Augusts, 2022
Dzīvesstils
Laikrakstā

Uztura paradumi izveidojas bērna pirmajos dzīves gados. Ja vecāki pieradina bērnu pie cukuru saturošiem produktiem, nav brīnums, ka paaugoties bērnam ir kāre pēc saldumiem, kas ilgtermiņā negatīvi ietekmēs veselību, tai skaitā zobus.

Nozīme ir gan tam, ko ēd māmiņa, kura zīda mazuli, gan tam, kāds papildu ēdiens zīdainim tiek piedāvāts. Vēlāk liela loma ir vecāku paradumiem, kurus bērns apgūst, novērojot vecāku rīcību. Par to, kas ir bērnam veselīgs uzturs, pieredzē dalās uztura speciāliste un projekta Man ir tīri zobi! lektore Agrita Spēlmane.

Vai ir iespējams definēt, kas ir bērnam atbilstošs uzturs?

Pilnvērtīgs uzturs bērniem ir ļoti nozīmīgs, lai nodrošinātu pareizu augšanu un izveidotu pareizas ēšanas ieradumus visas dzīves garumā. No 0 līdz pat 20 gadu vecumam cilvēka ķermenī nepārtraukti notiek pārmaiņas – muskuļi kļūst spēcīgāki, kauli aug garāki, cilvēks aug garumā un pieņemas svarā. Atbilstošs uzturs ir tāds, kas atbilst bērna vecumam, ķermeņa uzbūves īpatnībām un fiziskās aktivitātes lielumam.

Bērnu ikdienas ēdienkartei pamats ir vienkāršs – jāsabalansē olbaltumvielas, tauki, ogļhidrāti, vitamīni un minerālvielas. Bērniem, sākot no 3 gadu vecuma, katras ēdienreizes vēlamā proporcija šķīvī ir: ½ porcijas dārzeņu un augļu, ¼ olbaltumvielām bagātu produktu, piemēram, piena produkti, liesa gaļa vai zivis, ¼ graudaugu produktu. Bērniem vecumā no 4 līdz 9 gadiem dienā vajadzētu apēst divas vai trīs porcijas piena produktu. Un nedrīkst aizmirst par dzērienu! Vislabāk ir dzert tīru ūdeni.

Nepieciešamas četras maltītes dienā – brokastis, pusdienas, launags un vakariņas. Svaigi dārzeņi un augļi var būt arī kā uzkodas starp ēdienreizēm. Ieteicams ēst tos augļus un dārzeņus, kam tobrīd ir sezona.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru