Stāsts par redzi no optometristes skatpunkta
Redze ir viena no vissvarīgākajām cilvēka maņām. Ārkārtīgi daudz informācijas par apkārtējo pasauli mēs uztveram tieši ar acīm. Redze nav vienkāršs process, redzes uztvere pat mūsu attīstītās zinātnes laikmetā joprojām nav pilnībā izprasta un glabā vēl daudzus noslēpumus. Mums jānovērtē iespējas un priekšrocības, ko sniedz redze, un jācenšas saglabāt tās kvalitāti pēc iespējas labāku. Ārkārtīgi svarīgi ir novērtēt un sekot līdzi redzes kvalitātei jau no bērnības. Stāsta OptiO Valmieras optometriste AIGA OZOLIŅA.
Slodze acīm tuvumā ir bīstamākā
Skatoties tālumā, acis atpūšas, skatoties tuvumā – strādā. Jo tuvāk sev kaut ko vērojam, jo lielāka slodze acīm, jo ilgāk, jo vēl lielāka slodze. Tāpēc jebkuram tuvuma darba lietotājam ir ieteicams redzes režīms, kad taisām pauzes, skatoties tālumā, tādējādi atpūtinot acis. Pauzes ir triju veidu: mikro pauze, kad paskatāmies tālumā (piemēram, pa logu vai uz pretējo sienu), vienlaikus pamirkšķinot acis. Galvenais, lai tas ir apmēram trīs metri un vairāk. Otrā pauze, kad ir jāpieceļas kājās, jāizdara kustības ar visu ķermeni – padzerties ūdeni, apmeklēt tualeti, izkustināt sprandas un roku muskuļus, nolikt un paņemt kaut ko. Trešā un lielā pauze ir pusdienas pārtraukums, vismaz stundu – tad ejam prom no darba telpas, kurā strādājam, ļaujot atpūsties visam ķermenim.
Ir likums 20/20/20. Tas nozīmē – ik pēc 20 minūtēm 20 sekundes paskatāmies tālumā 6 metru atstatumā. Šis likums jāievēro ne tikai bērniem, bet jebkāda vecuma tuvuma darba veicējiem.
INTERVIJĀ. Optometriste Aiga Ozoliņa. Ārijas Romanovskas foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv
Paldies dakterei par padomiem. 20/20/20 likums noteikti būtu jāzina katram bērnam. To vajadzētu nopublicēt pirmajā lapā eliesmā kā pastāvīgu rubriku un ielikt arī http://www.eveseliba.lv lai visi saprot acu atpūtināšanas nozīmi.