Smadzenēm ir maz laika
Ik dienas Latvijā no insulta mirst vidēji septiņi cilvēki, bet 15% no insulta pacientiem ir cilvēki līdz 45 gadu vecumam, liecina skaudra statistika.
Un ik gadu 29. oktobrī tiek atzīmēta Vispasaules insulta diena, kad speciālisti atgādina sabiedrībai, cik nopietna saslimšana ir insults, kā pareizi jārīkojas, ja radušās aizdomas, ka tas piemeklējis tuvinieku, un ko katrs pats var tomēr darīt, lai mazinātu insulta riskus.
«Insults jeb smadzeņu trieka,» skaidro dr. Ligita Belasova, Vidzemes slimnīcas neiroloģijas nodaļas ar insulta vienību virsārste, «ir pēkšņs smadzeņu asinsrites traucējums, kad nosprostojas vai plīst asinsvadi un rodas neatgriezenisks galvas smadzeņu bojājums. Šai gadījumā burtiskā nozīmē «laiks ir smadzenes»! Izšķirošas ir pirmās četras stundas – ja to laikā, kopš pamanīta kāda no insulta pazīmēm, izdodas pacientu nogādāt ārstniecības iestādē, kur viņš saņem adekvātu palīdzību, saglabājas cerība, ka insults neatstās būtiskas sekas uz cilvēka veselību un dzīves kvalitāti.»
Lai mazinātu šīs saslimšanas riskus, uzsver mediķi, svarīga ir sirds un asinsvadu slimību profilakse, regulāras pārbaudes pie ģimenes ārsta, veselīgs dzīvesveids un uzturs.
Vidzemes slimnīcā specializētā insulta vienība neiroloģijas nodaļas sastāvā darbojas kopš 2015. gada 10. oktobra un ir viena no sešām insulta vienībām Latvijas slimnīcās, kur pacientiem tiek sniegta kvalificēta palīdzība saslimšanas akūtākajā periodā. Pērngad Vidzemes slimnīcā tika ārstēti 388 pacienti, šā gada pirmajos deviņos mēnešos – 248 pacienti.
INSULTA PAZĪMES un pareiza rīcība jeb tests ĀTRI: Ā – atsmaidi! Palūdz cilvēkam atsmaidīt, jo smaids parāda, vai acs vai mutes kaktiņš sejas vienā pusē nav noslīdējis uz leju; T – turi rokas! Pārbaudi, vai cilvēks spēj noturēt vienlaikus paceltas abas rokas; R – runā! Pārbaudi, vai cilvēks var pateikt vai atkārtot vienkāršu teikumu; I – izsauc palīdzību!
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv