Redzu sava darba augļus
Nominācijā «Gada ārsts» balsots par 632 ārstiem, bet kopumā sabiedrības balsojumā paldies teikts gandrīz 1600 dažādiem medicīnas speciālistiem. Šis pasākums ieguvis popularitāti kā mediķu, tā arī pacientu vidū un kļuvis par Latvijas medicīnas nozares lielāko tradicionālo notikumu. Jūtamies lepni, ka ar Gada balvu medicīnā apbalvota arī Vidzemes slimnīcas fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste, Vidzemes Rehabilitācijas centra virsārste ĀRIJA ZVAIGZNE, tieši tālab viņu aicinājām uz sarunu, lai ielūkotos viņas darba specifikā un aizkulisēs.
Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts ir samērā jauna specialitāte, līdz ar to rodas jautājums — ko īsti šie speciālisti ārstē?
Šie speciālisti ir tie, kuri pacientam pēc akūtām saslimšanām rāda ceļu, kā atrast savu neatkarīgo vietu šajā dzīvē. Ja ir bijusi ļoti smaga trauma vai akūta saslimšana, piemēram, insults, kas vēlāk rada paliekošas sekas, tādas kā pārvietošanās, saģērbšanās un paēšanas grūtības, tad rehabilitācijas speciālisti veicina cilvēka atgriešanos ikdienas praktiskajā dzīvē, pasargājot no invaliditātes, vai, ja traucējumi ir paliekoši, palīdz pacientam pielāgoties jaunajiem dzīves apstākļiem. Pielāgošana sākas ar mājas vides pārkārtošanu, ar piemēriem, kā pacientam labāk piecelties, apgulties, apsēsties, paņemt rokā krūzīti u.tml. Esam orientēti uz palīdzības sniegšanu cilvēkam, lai viņš varētu turpināt savu patstāvīgu dzīvi, tikai citā kvalitātē. Šādos gadījumos ļoti svarīga ir līdzestība no paša pacienta un viņa piederīgajiem.
Līdz 2005. gadam strādājāt Līgatnes rehabilitācijas centrā, tad atnācāt darbā uz Valmieru. Kādi faktori ietekmēja šo lēmumu par labu Valmierai?
Valmiera nozīmē plašākas iespējas. Otrkārt — tas ir interesantāks darbs, jo šeit iespējams iziet visus rehabilitācijas etapus, līdz ar to es labāk redzu sava darba augļus.
Kā attīstījies Vidzemes Rehabilitācijas centrs šo 13 gadu laikā, kopš strādājat Valmierā?
2005. gadā, kad tikko uzsāku darbu Valmierā, rehabilitācijas pakalpojumi slimnīcā jau bija, bet tikai stacionārā. Sākām paplašināt rehabilitācijas robežas — ambulatori pieņēmām pacientus, sākām darbu dienas stacionārā, kur strādāja multiprofesionāli speciālisti, vēlāk fizioterapeiti sāka darbu ar akūtām saslimšanām, un tā uz priekšu. Ņemot vērā, ka darba apjoms pieauga, paplašinājās arī darbinieku pulciņš. Piesaistījām gan fizioterapeitus, gan audiologopēdu un psihologu. Trīs gadus vēlāk — 2008. gadā — sākām strādāt pie projekta ar mērķi izveidot rehabilitācijas nodaļu. 2010. gadā Rehabilitācijas centru izveidojām tādu, kādu to redzam šodien. Tagad gandrīz katram speciālistam ir savs kabinets, ir lielāka zāle, tehnoloģijas un jaunas iekārtas. Atjaunojām arī ūdensdziedniecību ar mūsdienīgām ūdens procedūrām.
ĀRIJA ZVAIGZNE. Vidzemes slimnīcas fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste, Vidzemes Rehabilitācijas centra virsārste ieguvusi prestižo «Gada ārsta» balvu. Jāņa Līgata foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv