Raunas alternatīvas klusajā tūrisma sezonā

- 6.Maijs, 2020
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Laikā, kad cilvēku pulcēšanās ir ierobežota, atcelti festivāli, koncerti un sabiedriski notikumi, cilvēku ierastās uzmanības trūkumu pašlaik jūtami cieš arī iecienītie tūrisma objekti, jo ir ierobežota piekļuve populāriem dabas veidotiem un citiem interesantiem ceļojumu galamērķiem. No tā nav izbēdzis arī slavenais Raunas Staburags – Latvijas mērogā unikāls saldūdens kaļķiežu veidojums Raunas upes senlejā, kas ir vairāk nekā 3 metrus augsts un 17 metrus plats. Kādas ir brīvdienu alternatīvas? Ko Raunā vēl var redzēt?

Papildinājums interaktīvajai izziņas un dabas takai

«Mēs Raunā valstī noteiktās ārkārtējās situācijas dēļ nejūtam lielu atšķirību savu ikdienas darbu procesā, mums tādēļ nekas nav beidzies, un strādājam, kā ierasts. Esam pārliecināti, ka pirmais, kas atjaunosies, būs vietējais tūrisms, tāpēc mums jābūt tikpat skaistiem un sakoptiem, cik parasti,» saka Raunas novada tūrisma informācijas centra vadītāja JUSTĪNE BULIŅA. 

Kad «Liesma» nesen tur pabija, tad, izstaigājot mūsdienīgi labiekārtoto Raunas parku seno pilsdrupu apkaimē, vairākās vietās redzējām pašvaldības darbiniekus, kas strādāja pie parka labiekārtošanas. Dabas taka ir populāra ar dažādiem izziņas, rotaļu un arī fizikas elementu atainojumiem dzīvē. Takā iespējams uzzināt par tādiem fizikas likumiem kā svārstība, kustības ātrums, smaguma centra atrašana un vēl daudz ko citu. Uzzinām, ka tūrisma speciālistiem padomā ir arī jaunas idejas, kā to visu vēl vairāk pilnveidot, sakopt, atjaunot. «Parkā pašlaik ir uzsākts jauns projekts, kura ietvaros tiks papildināta – pagarināta interaktīvā dabas taka,» piebilst Justīne. 

«Šajā laikā apmeklētājiem slēgts ir arī pilsdrupu skatu tornis. Bet arī tur ir savas alternatīvas, jo turpat netālu taču ir debesmaliņa. Tā saucam vietu augstās nogāzes malā, kur paveras ļoti skaists skats uz Raunu un kur vērojami neaizmirstami skaisti saulrieti,» stāsta tūrisma organizatore KATRĪNA VĪTOLA.

Divi kilometri gar Raunas upes krastiem 

Raunas Staburagam pašlaik pieeja ir liegta. Bet vai arī tur nav alternatīvu? Bez dabas takas, Velnalas, iespaidīga klinšatseguma, Tanīsa kalna un citām dabas miera piepildītām vietām Raunas centrā kā vēl vienu variantu var piedāvāt iespaidiem bagātu pastaigu gar Raunas upi un jaunu Staburagu meklēšanu. «Raunas Staburags nav vienīgais dabas brīnums upes krastā. Izrādās, ka tam ir brālīši un māsiņas, tikai tie ir jāatrod,» teic Katrīna. Viņa un Justīne ir atradušas katra pa vienam jaunam Staburaga līdziniekam, kas nākotnē noteikti varētu arī veidoties par iespaidīgu šūnakmens veidojumu. Vērīga pastaiga upes krastos ikvienam var sekmēties ar jaunu klinšatsegumu veidojumu atklājumiem, ainaviskiem skatiem un citiem pārsteidzošiem dabas brīnumiem. Šis ir īstais laiks, kad atklāt jaunas un labi aizmirstas vecās dabas pērles, piemēram, laimes pakavu un mīlestības priedes. 

«Pašlaik noteikti ir citādāk, jo nav jau viegli aizliegt apmeklēt visu to, uz ko tik labprāt aicinājām cilvēkus gadiem, bet šis laiks mums dod iespēju normālos tempos pārdomāt visu paveikto un meklēt jaunus akcentus!» noteic Justīne.

Raunas viduslaiku pilsdrupās – restauratori

Raunas pils esot celta 14. gadsimta otrajā pusē un bijusi viena no Rīgas arhibīskapa galvenajām uzturēšanās vietām ziemas sezonā. Pils pavisam pārcietusi deviņus dažādus uzbrukumus. Raunas pilsdrupas pašlaik pamatoti tiek uzskatītas par vienām no apjomīgākajām un labāk saglabātajām pilsdrupām Latvijā.

Jā, arī tur «Liesma» vēroja speciālistu rosību. Tur pašlaik Latvijas – Krievijas pārrobežu sadarbības projekta programmas 2014.-2020. gadam Eiropas Kaimiņattiecību instrumenta ietvaros tiek konservēts nākamais Raunas pilsdrupu posms. Darbi plānoti divās vietās pils galvenajā korpusā, kur tiks nostiprinātas divas sienas no vienas puses, un vēl četrās vietās pilsdrupu teritorijā, kur nostiprinās divas sienas no abām pusēm. Spe­ciālisti nostiprinās pils sienas esošā nobrukuma stāvoklī, atjaunos sienu šuvojumu, kā arī nostiprinās lielākos izbrukumus.

Par tūrismu atbildīgās darbinieces izteica nožēlu, ka šogad diemžēl nebūs iespējams Viduslaiku dienas pasākums un iecerētā tūrisma programma, kas tiktu īstenota kopā ar Raunas novada tūrisma uzņēmējiem, bet ir tikai nedaudz jāpaciešas, jo viss tik labi ieplānotais jau nekur nepazudīs, šī programma tikšot īstenota vēlāk, kad cilvēki atkal varēs pulcēties. 

Mūsu nelielās ekskursijas noslēgumā Tūrisma centra vadītāja Justīne uzsvēra: «Mums Raunā tūrisma jomā ir lielisks kolektīvs: apņēmīgi uzņēmēji un pašvaldības darbinieki, kuri katrs dara savu darbu, neskatoties uz ārkārtas situācijas problēmām, cerīgi skatās nākotnē, uzmundrina cits citu, rada jaunas idejas, turpina iesākto, un tieši tāpēc – viss notiek vēl joprojām!»

INTERAKTĪVAJĀ IZZIŅAS UN DABAS TAKĀ. Raunas TIC vadītāja Justīne Buliņa (no labās) un viņas kolēģe Katrīna Vītola. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru