Praksei izvēlas Vidzemes slimnīcu
Šovasar, jau sesto gadu, jūlijā un augustā Vidzemes slimnīcas nodaļās atkal redzami jaunieši mediķu tērpos – Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes 3. un 5. kursa studenti.
Terapijas un ķirurģijas nodaļās māsu jeb klīniskās aprūpes praksi izgāja piecpadsmit 3. kursa studenti, bet ārsta praksi terapijas, ķirurģijas un dzemdību un ginekoloģijas nodaļās izgāja pavisam divdesmit 5. kursa studenti.
Vidzemes slimnīca kā vasaras prakses vieta topošo ārstu vidē esot pievilcīgs un gribēts objekts – to gadu no gada atzīst uzrunātie praktikanti. Rudenī atgriežoties studiju auditorijās un daloties prakses iespaidos, apgūto prasmju un pastāvīgi veikto darbiņu saraksts «valmieriešiem» izrādoties garumgarais. No vienas puses, vasarā, kad slimnīcas personāls dodas atvaļinājumos, praktikantu izpalīdzīgās rokas ir ļoti noderīgas. Māsas praksē studenti liek «sistēmas», izdara injekcijas, izdala tabletes, mēra temperatūru un veic visu pārējo pacienta aprūpei. Ārsta praksē studenti piedalās ārstu ikdienā – skata pacientus, nozīmē izmeklējumus, nosaka diagnozes, gatavo terapijas plānus, piedalās pārsiešanās, asistē operācijās. Savukārt jaunieši priecājas, ka te viņiem ļauj tik daudz ko pašiem darīt, ka personāls ir atsaucīgs, draudzīgs, pacietīgs, ka ārsti un māsas studentiem uzticas, pamāca, izskaidro, palīdzot praktikantiem patiešām kaut ko iemācīties. Rīgas klīnikās iepriekšējās praksēs, atzina vairāki jaunieši, viņiem ļauts tikai vērot, nevis piedalīties procesā.
Arī šovasar Vidzemes slimnīcā praktizē jaunieši no visas Latvijas, ne tikai Valmierai tuvākās apkaimes. Kāpēc tāda izvēle? Alīna Puzanova ir jelgavniece, Beate Raituma – siguldiete. Šogad astoņi no visiem desmit grupas biedriem izlēmuši doties uz Vidzemes slimnīcu, jo gribējies arī vasarā būt kopā un pie reizes Latviju apskatīt. Abas dalās iespaidos par veiksmīgo prakses norisi, labajiem darba apstākļiem, iespēju iegūt jaunas zināšanas un pieredzi. Pirmo reizi pacientu uzņemšanas nodaļā piedalījušās neatliekamās palīdzības sniegšanā pacientam, kuram apstājusies sirdsdarbība.
Alīnas un Beates grupas biedrene Elīna Cimbolineca no Preiļiem savu izvēli izdarījusi – viņa būs radioloģe. Vidzemes slimnīcas radioloģijas nodaļā pavadīto laiku viņa uzskata par ļoti vērtīgu. Piedalījusies dažādu izmeklējumu analīzē, trenējusi aci patoloģiju atpazīšanā, pirmo reizi asistējusi ķirurgam operācijā.
Topošais ķirurgs Jānis Bieziņš, pamatojot profesijas izvēli, saka: «Man medicīna šķiet ļoti interesanta, jo tā ir sarežģīta. Tev iedod dažus pavedienus – pacienta stāstīto, analīžu rezultātus vai izmeklējuma attēlu, un tev jāprot salikt pareizo puzli – saprast saslimšanas cēloni. Otrkārt, medicīna ir iespēja palīdzēt cilvēkiem. Pacienta paldies un smaids, mūsu saprašanās – tas man nozīmē daudz.» Agrāk Jānis dzīvojis Priekuļos, viņa ome bijusi ķirurģijas māsa Cēsu slimnīcā, arī klases audzinātāja mudinājusi iet uz dakteriem. Jānis, tāpat kā grupas biedri, studiju laikā piestrādā, ir piedalījies operācijās Stradiņos, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā un iepazinis to vidi. Tagad par Vidzemes slimnīcā redzēto un piedzīvoto viņš atzīst – esot daudz labāk, nekā varējis iedomāties. Operāciju zāles iekārtojumu un aprīkojumu, instrumentus, darba organizāciju Valmierā Jānis vērtē vienlīdz augstu ar galvaspilsētas slimnīcās pieredzēto. Un piebilst, ka viņam ļoti patikusi iespēja asistēt operācijās un strādāt kopā ar nodaļas virsārstu Ventu Beķeri.
Starp praktikantiem sastopu arī valmierieti Inesi Briksni, kas ķirurģijas nodaļā iziet māsu praksi. Jā, viņa bija dzirdējusi vecāko kursu studentus stāstām, ka Valmierā praktikantiem ir vairāk iespēju pašiem darīt, turklāt gribējies vismaz daļu vasaras pavadīt mājās. Par daudz darīšanu esot taisnība – īpaši ķirurģijas nodaļā brīžam sajutusies, ka viņa te jau strādā, jo viss notiek pa īstam – pacientu aprūpe, nodaļas māsu uzticēšanās.
Vidzemes slimnīca ne tikai apmāca praktikantus, bet domā ilgtermiņā, mērķtiecīgi turpinot darbu jaunu speciālistu piesaistei. «Šobrīd,» stāsta ārstnieciskā direktore Inga Ozoliņa, «esam noslēguši līgumus ar 28 ārstiem rezidentiem. Veiksmīgi norit sadarbība ar RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžu, kur mācās mūsu 14 topošās māsas, bet pērngad 14 studenti ieguva māsas palīga kvalifikāciju. Sešu gadu laikā, kopš mūsu slimnīca ar augstskolu noslēgusi sadarbības līgumu par studentu praksēm, gandrīz 300 topošie mediķi tieši Valmierā spēruši soli tuvāk izvēlētajai profesijai».
VIDZEMES SLIMNĪCĀ praktizē jaunieši no visas Latvijas, ne tikai Valmierai tuvākās apkaimes. Alīna Puzanova (no labās) ir jelgavniece, bet Beate Raituma – siguldiete.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv