Pienākumi izraisa veselības problēmas
Teju 40 % Latvijas iedzīvotāju saskārušies ar darba pienākumu izraisītām veselības problēmām, tostarp katrs trešais (31 %) — ar fiziskās veselības problēmām, bet 7 % atzinuši, ka piedzīvojuši izdegšanas sindromu, liecina jaunākais «Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss». Arodslimību ārste, Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta vadošā pētniece Dr. med. Jeļena Reste norāda, ka šie rezultāti diezgan precīzi parāda patieso ainu Latvijā.
Darba traumas fiziska darba darītājiem, psihoemocionālās problēmas biroja darbiniekiem
«Ja runājam par fiziskās veselības problēmām, tās iedalāmas divās grupās — darba trauma (galvenokārt nelaimes gadījumi darba vietās) un ar darbu saistītie veselības traucējumi un arodslimības, kas ir veselības problēmas, kuras attīstījušās ilgākā laika posmā. Tie var būt dažādi traucējumi, kas radušies, darba videi veicinot jau iepriekš pastāvošu slimību saasināšanos, piemēram, muguras, locītavu sāpes, redzes traucējumi utt. Starp pieminētajām slimībām pastāv arī psihoemocionālās veselības problēmas, kur biežākais ir izdegšanas sindroms,» skaidro arodslimību ārste J. Reste.
Aptaujas dati liecina, ka fiziskās veselības problēmas visbiežāk piedzīvojuši iedzīvotāji ar pamatizglītību (39 %), bet izdegšanas sindromu — iedzīvotāji ar augstāko izglītību, kuru vidū ar to saskāries katrs septītais (13 %). Eksperte skaidro, ka tam varētu būt saistība ar darba specifiku — izdegšanas sindromu biežāk piedzīvo intelektuālā darba darītāji, nereti tas saistāms ar paaugstinātu atbildību un lielu pienākumu skaitu. «Fiziskās veselības problēmas bieži vien rodas gan no kaitīgiem darba vides faktoriem (putekļi, troksnis, ergonomika), būtiskas ir arī darbinieka zināšanas par darba drošību. Savukārt izdegšanas sindroma gadījumā iemesli nereti ir neefektīvi organizatoriskie procesi uzņēmumā, pārāk lielas slodzes uzņemšanās vai nepietiekama atpūta,» pauž arodārste.