Pārlapojot piezīmes par ielu nosaukumiem

- 26.Aprīlis, 2023
Valmierietis
Laikrakstā

Trešās atmodas laikā, vēl pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas, kā jauns vēsturnieks, kurš ieinteresēts Valmieras noklusētās vēstures izpētē un popularizēšanā, tiku uzaicināts izteikt viedokli par tolaik daudzu prātus nodarbinošo domu — kā atbrīvoties no padomju okupācijas laika varas uzspiestajiem ielu nosaukumiem. 

Tā laikrakstā «Liesma» (19.07.1989., «Piezīmes par Valmieras ielu nosaukumiem») izteicu savu redzējumu par vēsturisko nosaukumu atjaunošanas komisijas priekšlikumiem. Tagad, pēc gandrīz 34 gadiem, atkal esmu aicināts par to izteikties «Valmierietī».

Pie 1989. gada ielu pārdēvēšanas laikā apstiprinātiem, kā arī pie vēlāk dotajiem ielu nosaukumiem jau pierasts, tomēr tas nenozīmē, ka visos gadījumos šis process bijis veiksmīgs. Tāpat tolaik netika realizēti arī vairāki sabiedrībā izvirzītie ieteikumi. Tāpēc līdz ar tagad diskusijai piedāvāto ielu nosaukumu apspriešanu, lietderīgi paraudzīties kādas perspektīvas ielu pārdēvēšanā, lai godinātu ar Valmieru saistītu personu vārdus un notikumus.

Tādēļ vērts ieskatīties ielu pārdēvēšanas vēsturē, kas aizsākās Latvijas Republikas pirmajos gadu desmitos, nepakavējoties pie 1919. gada Pētera Stučkas padomju valdības laikā notikušās ielu pārdēvēšanas kampaņas, kad valmierieši, pārdēvējot Kazarmju laukumu, tika pat pie sava S a r k a n ā laukuma.

GALVENĀ. Arī Rīgas iela vēsturē piedzīvojusi dažādus nosaukumus.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru