5 faktori, kas ietekmē tavu kredīta pieteikuma apstiprinājumu
Uzzini, kādus faktorus aizdevēji izvērtē, izskatot kredīta pieteikumu – ienākumi, kredītvēsture, esošās saistības un citi būtiski aspekti.
Ko aizdevēji patiesībā ņem vērā, izskatot tavu kredīta pieteikumu?
Pieteikšanās kredītam bieži vien šķiet vienkārša: aizpildi anketu, piespied "iesniegt" un gaidi lēmumu. Tomēr tas, kas notiek aizkulisēs, ir daudz sarežģītāks process. Aizdevēji rūpīgi izvērtē vairākus aspektus, lai saprastu, cik liels risks ir aizdot naudu konkrētam cilvēkam. Šī izvērtēšana nav nejauša, tā ir balstīta uz konkrētiem kritērijiem, kas palīdz prognozēt, vai aizņēmējs spēs saistības izpildīt laikā.
Ja plāno veikt patēriņa kredīta pieteikumu, piemēram, lielākam pirkumam vai neplānotiem izdevumiem, uzzini vairāk par patēriņa kredīta iespējām un to, kas ietekmē pieteikuma iznākumu.
1. Ienākumu līmenis un stabilitāte
Viens no pirmajiem jautājumiem, ko aizdevējs sev uzdod, ir: Vai šim cilvēkam būs iespēja atmaksāt kredītu? Šī atbilde lielā mērā ir atkarīga no ienākumu līmeņa. Jo lielāki un stabilāki ienākumi, jo lielāka ticamība, ka saistības tiks izpildītas bez liekas aizķeršanās.
Turklāt tiek vērtēts arī ienākumu avots. Cilvēkam ar pastāvīgu darba līgumu, kurš ilgstoši strādā vienā uzņēmumā, ir priekšrocības salīdzinājumā ar kādu, kurš bieži maina darba vietas vai strādā bez oficiāla līguma. Arvien biežāk tiek pieprasīti arī bankas konta pārskati par pēdējiem mēnešiem, kas ļauj gūt objektīvu ieskatu par ienākumu regularitāti un apmēru.
2. Kredītvēsture un pagātnes saistības
Kredītvēsture ir būtisks rādītājs tam, kā esi rīkojies ar naudu iepriekš. Ja esi savlaicīgi apmaksājis iepriekšējos kredītus vai rēķinus, tas aizdevējam signalizē, ka tevi var uzskatīt par uzticamu klientu.
Savukārt, ja ir bijušas kavētas maksas, soda procenti vai pat parādu piedziņas gadījumi, aizdevējs, visticamāk, būs piesardzīgāks. Tas nenozīmē, ka aizdevums būs pilnībā liegts, taču nosacījumi var būt stingrāki, piemēram, īsāks termiņš vai augstāka procentu likme.
3. Esošās kredītsaistības
Svarīgs ir ne tikai tas, cik tu pelni, bet arī tas, cik daudz tev jau šobrīd ir jāmaksā citu saistību ietvaros. Piemēram, ja tev ir auto līzings, patēriņa kredīts un maksājumi par sadzīves tehniku uz nomaksu, tas jau ietekmē tavu finansiālo elastību.
Aizdevēji aprēķina tā saucamo parādu attiecību pret ienākumiem, un, ja šis rādītājs ir pārāk augsts, pieteikums var tikt noraidīts. Ideālā gadījumā saistības nedrīkst pārsniegt 30-40% no mēneša ienākumiem.
4. Dzīves apstākļi un ģimenes statuss
Lai gan tas nav galvenais kritērijs, aizdevējs bieži izvērtē arī ģimenes situāciju un dzīvesvietu. Piemēram, cilvēks ar vairākiem apgādājamajiem var tikt uzskatīts par ar augstāku ikmēneša slogu nekā vientuļnieks bez finansiālām saistībām.
Tāpat tiek ņemts vērā, vai tu dzīvo īrētā mājoklī, pie ģimenes vai savā īpašumā. Katrs no šiem apstākļiem sniedz papildu ieskatu par tavu ikdienas izdevumu struktūru un potenciālajiem riskiem.
5. Informācijas kvalitāte un dokumenti
Nepilnīgi vai neskaidri pieteikumi rada aizdevējam papildu jautājumus. Tāpēc precīza informācijas norādīšana, tostarp pareizi personas dati, kontaktinformācija, darba vieta un ienākumu līmenis, ir ļoti svarīgi.
Ja tiek prasīti papildu dokumenti, piemēram, algas lapiņas vai bankas konta izraksti, ir svarīgi tos iesniegt ātri un bez aizķeršanās. Tas radīs iespaidu, ka esi organizēts un uzticams, kas pozitīvi ietekmēs lēmuma pieņemšanas procesu.
Kredīta pieteikuma izvērtēšana ir strukturēta analīze, kas balstīta reālos datos un dzīves situācijās. Ja vēlies uzlabot savas izredzes saņemt izdevīgu aizdevumu, sāc ar to, ko vari ietekmēt: veido labu kredītvēsturi, seko līdzi saviem izdevumiem un centies saglabāt stabilus ienākumus.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv