Vairogdziedzeris un tā ietekme uz veselību!

8.Novembris, 2024
Apmaksātā publikācija
Portālā

Saruna ar Dr. Irīnu Liepiņu, Rīgas 1. slimnīcas endokrīno ķirurģu.

Vai ir simptomi, kuri varētu liecināt par izmaiņām vairogdziedzerī, taču kuriem mēs bieži nepievēršam uzmanību?

Dr. Irīna Liepiņa: Noteikti. Piemēram, nespēks, grūtības veikt ikdienas darbus, aizsmakums vai pazemināts balss tembrs, elpas trūkums un grūtības norīt. Daudzi pie tā pierod un nepamana, ka šīs izmaiņas var liecināt par vairogdziedzera problēmām. Vairogdziedzeris atrodas kakla priekšējā daļā, “sēž” uz elpošanas trubiņas trahejas, regulē vielmaiņas procesus, ietekmē mūsu enerģijas līmeni, tāpēc savlaicīga uzmanība šādiem simptomiem ir būtiska.

Kādas problēmas var radīt vairogdziedzera darbības traucējumi?

Dr. Irīna Liepiņa: Vairogdziedzeris var būt nepietiekami aktīvs, kā rezultātā rodas hipotireoze – hormonu trūkums, kas izpaužas kā nogurums, miegainība, svara pieaugums un pat matu izkrišana. Pretējs gadījums ir, kad vairogdziedzeris strādā pārāk aktīvi, izraisot tireotoksikozi – izstrādā pārāk daudz hormonus. Šajā gadījumā var būt roku trīce, nervozitāte, sirdsdarbības paātrinājums un svara zudums. Bieži vairogdziedzera funkcijas traucējumus pavada izmaiņas dziedzera struktūrā - veidojas mezgli vai palielinās apjoms, kas var radīt spiedienu kaklā un traucēt elpošanu vai rīšanu.

Vai mezgli ir bīstami?

Dr. Irīna Liepiņa: Mezgli bieži vien nav bīstami, statistiski sievietēm virs 50 gadiem tie sastopami aptuveni 60-70% gadījumu. Lai gan lielākā daļa ir labdabīgi, ir svarīgi sekot līdzi un konsultēties ar ārstu, lai noteiktu, vai ir nepieciešama papildu uzraudzība vai ārstēšana.

Vai ir kādi jauninājumi vairogdziedzera ķirurģijā, ko piedāvā Rīgas 1. slimnīca?

Dr. Irīna Liepiņa: Jā, un šeit varam runāt par patiesu inovāciju. Mūsu slimnīcā veicam vairogdziedzera operācijas ar endoskopisku metodi caur padusi. Tā ir minimāli invazīva pieeja, kas ļauj ķirurgam piekļūt vairogdziedzerim, neizdarot griezumu kaklā. Šādi iespējams izvairīties no redzamām pēcoperācijas rētām. Statistiski vidējais pacients ar vairogdziedzera patoloģiju ir sieviete, un kosmētiskais efekts sievietei spēlē lielu lomu.

Kāpēc cilvēkiem būtu jākonsultējas ar ārstu, ja viņi novēro problēmas?

Dr. Irīna Liepiņa: Tā kā vairogdziedzerim ir svarīga loma organisma visu funkciju regulēšanā, jebkuras izmaiņas tā darbībā var ietekmēt ikdienas labsajūtu. Ja ir simptomi, piemēram, nespēks, nogurums, balss izmaiņas, grūtības norīt vai redzat / sataustāt veidojumus kaklā, ģimenē kādam bija vairogdziedzera saslimšanas, nevajadzētu vilcināties. Agrīna diagnostika un ārstēšana var palīdzēt izvairīties no nopietniem slimību sarežģījumiem.

Kādi ir ārsta padomi, lai saglabātu veselīgu vairogdziedzeri?

Dr. Irīna Liepiņa: Fiziskās aktivitātes, miega higiēna un veselīgs uzturs ir būtiski, kā arī stresa pārvaldība. Tā kā stress negatīvi ietekmē visu ķermeni, tostarp vairogdziedzeri, svarīgi ir rūpēties par emocionālo labsajūtu. Tas ir labs ieguldījums ne tikai vairogdziedzera veselībai, bet arī vispārējai dzīves kvalitātei.

www.1slimnica.lv

 

https://www.1slimnica.lv/lv/pakalpojumi/endokrinologs/


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru