Saskaras ar dažādiem izaicinājumiem

- 16.Decembris, 2021
PROJEKTS
Laikrakstā

Deinstitucionalizācija (turpmāk – DI) ir vērsta uz neatkarīgas dzīves veicināšanu un sabiedrības radīto šķēršļu mazināšanu cilvēkiem ar invaliditāti, viņu pašnoteikšanās, līdzdalības un iekļaušanas iespējām. Līdz ar to personām ar invaliditāti ir jānodrošina iespēja vadīt un izvēlēties savu dzīvesveidu un dzīvesvietu, piekļuve pakalpojumiem, ko izmanto pārējā sabiedrība, un individuāls atbalsts, ja tāds ir nepieciešams, bet bērniem – iespēja izaugt ģimenē. DI ietvaros tiek plānota sociālās aprūpes iestādēs mītošo klientu vajadzību izpēte un individuālajām vajadzībām atbilstošas infrastruktūras un pakalpojumu attīstība pašvaldībās, speciālistu apmācība jaunu pakalpojumu sniegšanā, kā arī dažādi citi pasākumi, lai pārtrauktu klientu ievietošanu institūcijās, piedāvājot alternatīvus pakalpojumus. Jāpiemin gan, ka sagatavot dzīvei sabiedrībā paredzēts tikai tos klientus, kuri, saskaņā ar novērtēšanas komisijas atzinumiem, būs spējīgi uzsākt patstāvīgu dzīvi ārpus sociālās aprūpes iestādēm.

Aicinājām uz sarunu INU MIĶELSONI, projekta «Vidzeme iekļauj» vadītāju, par to, kā jaunajā Valmieras novadā sokas ar DI projektu realizāciju.

«Jaunajā Valmieras novadā jau tiek sniegti divi pakalpojumi, kas tikuši izveidoti DI projektā, – grupu dzīvokļi Valmierā, Ūdens ielā 2C, kā arī specializētās darbnīcas Naukšēnos. Valmieras grupu dzīvoklī ir 16 vietas pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, tās visas ir aizpildītas. Naukšēnos specializētajās darbnīcās maksimālais klientu skaits, kas vienlaikus var saņemt pakalpojumu, ir astoņas personas, bet pašlaik, daudzu izaicinājumu, tajā skaitā epidemioloģiskās situācijas dēļ, pakalpojumu nesaņem maksimālais klientu skaits. Tomēr tie cilvēki, kas iet uz darbnīcām, veido dažādas skaistas lietas no māla, jo darbnīcām pamatā ir darbs ar mālu. Viņiem bijusi arī sava pirmā izstāde. Ceram, ka tuvākajā laikā Naukšēnos pakalpojumu sāks saņemt arī cilvēki, kas dzīvo grupu mājā «Saulrīti».

Nākamais pakalpojums varētu vērties vaļā Mazsalacā; bija plānots, ka tas varētu būt janvārī, bet ticamākais, ka būs nedaudz vēlāk. Tur būs dienas aprūpes centrs pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem. Tas tiek veidots Valtenberģu muižas ēkā, vēl līdz reālam pakalpojumam ir kāds ceļš ejams. Pakalpojuma izveidošana nebeidzas ar remontu un apmēbelēšanu, jo, lai projekta ietvaros pakalpojums varētu uzsākt darbību, ir jāveic pakalpojuma reģistrācija, kā arī pašvaldībai ir jāizveido saistošie noteikumi. Tāpat arī ir plānots, ka pavasarī Mazsalacā varētu uzsākt darbību grupu dzīvoklis. Sākumā bija domāts, ka šajā grupu dzīvoklī varēs dzīvot 16 personas, tomēr, izvērtējot telpu plānojumu, tika izlemts, ka tas būs piemērots 13 personām. Kvantitāti nomainīja pakalpojuma kvalitātes uzlabošanai.

Skatoties uz pakalpojumiem, kas varētu tikt atklāti 2022. gada pirmajā pusē, – Rūjienā plānots atvērt dienas aprūpes centru, kurā pakalpojumu varēs saņemt 18 cilvēki, un tajā pašā ēkā ir plānots arī grupu dzīvokļa pakalpojums 16 personām. Tur šobrīd vēl notiek būvniecības process, un ir pietiekami, ko darīt. Vaidavā arī ir plānots atvērt grupu dzīvokļa pakalpojumu 14 personām, dienas aprūpes centra un specializēto darbnīcu pakalpojumu 16 cilvēkiem, kā arī sociālās rehabilitācijas centru. Tur šobrīd mazliet aizkavēšanās būvniecības dēļ – ir konstatēta nepieciešamība pēc papildu darbiem, tomēr ceru, ka vasarā Vaidavā jau varēsim piedāvāt šos pakalpojumus.

Valmieras pilsētā taps daudzfunkcionāls sociālo pakalpojumu centrs, un 17. novembrī tika noslēgts līgums par būvniecību. Diemžēl iepriekšējais iepirkums tika pārtraukts – konkursā uzvarējušais pretendents atteicās slēgt iepirkuma līgumu, jo ievērojami bija kāpušas būvniecības cenas. Arī būvnieki, kas piedāvāja otro lētāko variantu, atteicās slēgt līgumu, un pašvaldība izlēma pārtraukt šo iepirkumu un veica procedūru vēlreiz. Patlaban ir noslēgts līgums, un plānots 15 mēnešu laikā no dokumentu saņemšanas būvnieks pabeigs objektu. Tas nozīmē, ka objekts varētu būt pabeigts 2023. gada pavasarī vai, vēlākais, vasarā. Tur tad tiks izveidots gan dienas aprūpes centrs bērniem, specializētās darbnīcas un dienas aprūpes centrs pieaugušajiem, kā arī rehabilitācijas centrs.

Diemžēl tāda ir reālā situācija, protams, daudz ko ietekmē tas, kas šobrīd notiek saistībā gan ar pandēmiju, gan ar teritoriālo reformu. Būvniecībā ir vērojams gan izmaksu pieaugums, gan arī novērojamas diezgan daudzas projektēšanas kļūdas. Tajās pašvaldībās, kurās izmaiņas ieviesa administratīvi teritoriālā reforma, tagad liels resurss jāvelta jaunās struktūras izveidei, saistošo noteikumu izstrādei, notiek darbinieku izvērtēšanas process, kas dažkārt saistīts ar darbinieka aiziešanu, ņemot vērā pašvaldības piedāvājumu. Arī epidemioloģiskā situācija ietekmē pakalpojumu nodrošināšanu, jo ir cilvēki, kuri baidās saņemt pakalpojumu šajos apstākļos, kā arī ne visi pakalpojumu sniedzēji piekrīt vakcinēties, kā rezultātā jāpārtrauc darbs.»

* * *

Decembra sākumā pirmo tikšanos aizvadījusi Vidzemes plānošanas reģiona īstenotā projekta «Vidzeme iekļauj» jaunā vadības grupa, kurā pārstāvētas tās pašvaldības, kas projekta ietvaros īsteno deinstitucionalizācijas procesu ar mērķi nodrošināt sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus. Tajā pārskatīts līdz šim paveiktais, kā arī diskutēts par izaicinājumiem, ar kuriem saskaras pašvaldības pakalpojumu izveidē. Deinstitucionalizācijas projekta vadības grupā iesaistīti pa vienam pārstāvim no Alūksnes, Cēsu, Madonas, Gulbenes, Smiltenes, Valkas, Valmieras un Varakļānu novada pašvaldībām. Tās pārstāvju uzdevums turpmāk būs uzraudzīt un arī sekmēt pakalpojumu izveidi minētajās pašvaldībās, sniedzot nepieciešamo atbalstu to sociālajiem dienestiem un citām saistītām institūcijām, lai sekmīgi īstenotu deinstitucionalizācijas procesu saskaņā ar sākotnēji projekta «Vidzeme iekļauj» ietvaros izstrādāto plānu.

Vidzemē kopumā ir 3233 pieaugušie ar garīga rakstura traucējumiem. No tiem šobrīd projektā «Vidzeme iekļauj» individuālo vajadzību izvērtējums veikts 510 cilvēkiem no kopumā 568 plānotajiem līdz projekta noslēgumam 2023. gadā. Pašvaldībās pakalpojumus saņēmuši 179 pieaugušie, kas ir 41% no plānotā līdz 2023. gadam. Šie cilvēki saņem dienas aprūpes centra, specializēto darbnīcu, aprūpes mājās, individuālo konsultāciju vai īslaicīgas sociālās aprūpes jeb «atelpas brīža» pakalpojumus.

Savukārt no 929 bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (kuriem noteikta invaliditāte un kuri dzīvo ģimenē) Vidzemē projektā šobrīd individuālās vajadzības izvērtētas 600 bērniem no 640 plānotajiem. Līdz šim dienas aprūpes centra, sociālās rehabilitācijas (tajā skaitā bērna vecākiem), sociālās aprūpes vai «atelpas brīža» pakalpojumus kopā saņēmis 361 bērns jeb 72% no plānotajiem līdz 2023. gadam tajās pašvaldībās, kas īsteno deinstitucionalizācijas procesu.

No projekta līdzekļiem pakalpojumu nodrošināšanai pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem kompensēti 624107 EUR, savukārt pakalpojumiem bērniem ar funkcionāliem traucējumiem – 594597 EUR.

 

INA MIĶELSONE. Vidzemes plānošanas reģiona foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru