Mobings digitālajās platformās

- 14.Augusts, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Digitālās platformas atrod praktisku pielietojumu daudzās jomās. Piemēram, sociālo tīklu vietnes Facebook, Twitter, Instagram ļauj mums ne tikai komunicēt ar saviem draugiem un paziņām, bet arī dalīties ar fotogrāfijām, domām vai viedokli. Tas ir ērti, jo aplikācija ir telefonā un var piekļūt jebkurā brīdī. Ziņu apmaiņas platformas WhatsApp, Telegram, WeChat utt. aizstāj agrāk tik populāro īsziņu rakstīšanu. Katrā no šīm aplikācijām var arī veikt balss vai video zvanus, ir nepieciešama tikai piekļuve internetam. Meklētājprogrammas Google, Bing, Yandex utt. nodrošina tūlītēju piekļuvi informācijai, kas ir nepieciešama. E-komercijas platformās Amazon, Alibaba, eBay u.c. var iegādāties dažnedažādus brīnumus par nelielu cenu. Tās ir platformu labās puses, bet kur paliek kibermobings, kur paliek tas, ka aplikācijas noklausās, kas tiek runāts un rakstīts?..

Nepieminēju iepriekš platformu TikTok, kuras galvenais uzdevums ir uzfilmēt īsu video dažādu tēmu ietvaros, var dejot, dziedāt, veidot izklaidējošu saturu utt. Šai aplikācijai mērķauditorija ir bērni un pusaudži, kas arī lielākoties izmanto iespēju veidot īsus video. Re:Baltica norāda, ka atšķirībā no daudziem sociālajiem medijiem, nevienam pat nav jāseko, lai saņemtu sev interesējošu saturu. Jo vairāk tu skaties, jo vairāk lietotne pielāgojas tavām interesēm – ja patīk kaķi, redzēsi vairāk kaķus. Video pārsvarā veidoti pieskaņoti mūzikai, tāpēc valodas barjera nekļūst par problēmu.

Problēma vairāk slēpjas tajā, ka var būt pieejams arī bērna vai jaunieša vecumam nepiemērots vai pat kaitīgs saturs. Tas arī neizslēdz mobingu interneta vidē. Katrs no mums ir savādāks, un, tiklīdz tu esi atšķirīgāks par to, kas ir normāli, notiek kas? Ņirgāšanās, apsmiešana... Šajā aplikācijā kāds puisis ievietoja dažādus video. Gan ar efektiņiem, gan duetus, gan vienkārši jokojās, bet puisis bija nedaudz atšķirīgāks no citiem. Tā sākās joki par to, ka viņš ir uzaudzis pagrabā un ka tagad savus bērnus tur pagrabā... Sākumā tas bija it kā nevainīgs joks, par kuru puisis arī pasmējās, līdz nevainīgais joks pieauga līdz izteikumam, ka viņš izvaro bērnus un sievietes. Tās ir nopietnas lietas, par ko jaunieši it kā smējās, līdz vienu dienu puisis aizgāja no interneta vides vispār.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru