Viltots un viltīgs
Ar jaunu ziņojumu par viltotā alkohola ietekmi uz Eiropas Savienības dalībvalstu ekonomiku klajā nācis Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO). Tas liecina, ka ES dalībvalstu ekonomika viltotā nelegālā alkohola dēļ katru gadu zaudē gandrīz 1,3 miljardus eiro, kā arī 18500 darbavietu.
Ziņojumā minēts, ka Latvijā katru gadu tiek zaudēti 20 miljoni eiro, kas ir apmēram 9 procenti no kopējā stipro alkoholisko dzērienu un vīna pārdošanas apjoma. Vislielākie zaudējumi ir Spānijai — 263 miljoni eiro, bet kaimiņvalstī Igaunijā — 5 miljoni eiro. Saskaņā ar ziņojumu par viltotā alkohola apriti ES dalībvalstīs vidējais viltojumu apjoms ir 4,4 procenti stipro alkoholisko dzērienu segmentā un 2,3 procenti — vīnu segmentā.
EUIPO direktors Antoniu Kampinušs, komentējot ziņojumu par viltoto alkoholisko dzērienu nokļūšanu ES tirgū, norāda, ka runa nav tikai par neieņemtajiem nodokļu ienākumiem, bet arī par legālām darbavietām gan ražošanas sektorā, gan lauksaimniecībā, gan pārstrādē un tirdzniecībā. Alkoholisko dzērienu ražošanas sektorā ES pārsvarā strādā mazie un vidējie uzņēmumi ar vidēji desmit darbiniekiem. Ziņojums atspoguļo, kā viltojumi ietekmē alkohola ražošanas nozares ekonomiku un ES ekonomiku kopumā. Secinājumi un atklājumi paredzēti ES politikas plānotājiem, kā rīkoties viltojumu radīto izaicinājumu priekšā šajā tik svarīgajā ražošanas sektorā.
Latvijas tirgū visbiežāk nākas saskarties ar kontrabandu no Krievijas un Baltkrievijas. Visbiežāk tie ir viltoti alkoholiskie dzērieni, kuri iepildīti plastmasas, nereti arī nemarķētās stikla pudelēs.
Arī Patentu valde (PV) savas kompetences ietvaros veic pasākumus iesaistīto valsts iestāžu amatpersonu apmācībā par rūpnieciskā īpašuma jautājumiem. PV direktors Sandris Laganovskis: «Mēs aktīvi sadarbojamies ar Valsts ieņēmumu dienestu un Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldi, esam rīkojuši kopīgas apmācības par intelektuālā īpašuma un tirgus aizsardzības pasākumiem. Lai novērstu intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpšanu un viltojumu ieplūšanu Latvijas tirgū, muitniekiem un policistiem, kuri ir atbildīgi par intelektuālā īpašuma tiesību īstenošanu uz Eiropas Savienības robežas, tiek mācītas metodes viltotu zīmolu izplatības apkarošanā.»
EUIPO ziņojumā minēts, ka Spānijā katru gadu spāņu vīna un stipro dzērienu ražošanas sektorā viltojumu dēļ tiek zaudēti aptuveni 263 miljoni eiro, valsts kase nesamaksātajos akcīzes nodokļos katru gadu zaudē ap 90 miljonu eiro. Francijā, pārdodot viltotos dzērienus, vīna un stipro dzērienu ražošanas sektors katru gadu zaudē aptuveni 136 miljonus eiro, kā arī 100 miljonu eiro nesamaksātajos akcīzes nodokļos. Itālijā stipro dzērienu un vīna ražotāju nozare kopā zaudē 162 miljonus eiro, papildus 18 miljoni eiro gadā tiek zaudēti nesamaksātajos akcīzes nodokļos.
Šis ir astotais ziņojums sērijā, kuru publicē EUIPO ar Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centra palīdzību, par viltojumu ietekmi uz ES rūpnieciskā sektora ekonomiku. Sērijā jau publicēti ziņojumi par mūzikas ierakstu nozari, pulksteņu un rotaslietu, rokassomiņu un bagāžas somu nozari, spēļu un datorspēļu jomu, sporta preču, drēbju, apavu un aksesuāru, kā arī kosmētikas un citu skaistumkopšanas līdzekļu sektoriem.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv